Cyklamen perski – pod tą egzotycznie brzmiącą nazwą kryje się nic innego jak fiołek alpejski, czyli niewielka, wdzięczna roślina doniczkowa. Jak o niego dbać, aby stał się prawdziwą ozdobą? Oto szereg wskazówek, które Ci w tym pomogą! Zobacz!
Fiołek alpejski – jakie warunki będą dla niego odpowiednie?
Cyklamen to roślina, która jednocześnie lubi jasne otoczenie i źle się czuje, gdy jest narażona na bezpośrednie działanie słońca, więc warto postawić go np. na parapecie wschodniego okna – uwzględnij to, szukając dla niego miejsca w domu. Optymalną temperaturą jest dla niego przedział od 7 do 15°C. Wybierając doniczkę dla cyklamenu, postaw na nieco mniejszą – roślina doskonale radzi sobie w ciasnym otoczeniu.
CZY WIESZ, ŻE…
Nazywanie cyklamenu perskiego fiołkiem alpejskim jest w zasadzie błędem, gdyż ta druga nazwa odnosi się do rośliny rosnącej dziko w wysokich górach. Określenie to rozpowszechniło się jednak na tyle, że jest dzisiaj w użyciu także w odniesieniu do rośliny doniczkowej.
Cyklamen perski - 1
Cyklamen – pielęgnacja na co dzień
Fiołek alpejski bywa nazywany kapryśnym – jeśli nie spodoba mu się sposób pielęgnacji, na pewno się o tym dowiesz, gdyż zamanifestuje to swoim wyglądem. Na co zwrócić szczególną uwagę?
Podlewaj roślinę umiarkowanie i w taki sposób, aby nie zamoczyć jej bulwy. Najlepiej nalać wodę na podstawkę, a po 30 minutach odlać jej nadmiar.W okresie kwitnienia nawóź cyklamen nawozem do roślin kwitnących, nie częściej niż raz w tygodniu.Po przekwitnięciu od razu usuwaj więdnące pędy kwiatowe. Wtedy też możesz przenieść roślinę w miejsce odpowiednie do zimowania – czyli chłodne i zacienione. Powinna pozostać w nim aż do drugiej połowy maja.Tuż przed zimowaniem, czyli w sierpniu i wrześniu, jest dobry czas na przesadzenie fiołka alpejskiego do świeżej ziemi.
Fiołki alpejskie możesz rozmnażać na dwa sposoby: z nasion (co jest dość trudne do zrealizowania w warunkach domowych) oraz z bulwy. W tym drugim przypadku wystarczy podzielić bulwę na fragmenty zawierające „oczko”, zabezpieczyć wszystkie rany węglem drzewnym, a następnie posadzić je w przepuszczalnej glebie.
Choroby cyklamenu perskiego
Pomimo kilku podejść do uprawy fiołka alpejskiego, każdy z nich szybko obumierał? Choć roślina ta nie jest szczególnie podatna na choroby czy działanie szkodników, nie jest też zupełnie niezniszczalna. Największym zagrożeniem jest dla niego przelanie, które może skutkować powolnym gniciem bulwy. To właśnie dlatego najlepiej nie podlewać go od góry, lecz dołu, czyli lejąc wodę na podstawkę. Podlewanie wody na wierzchu doniczki może się też skończyć narastaniem szarej pleśni, której usunięcie nie będzie takie proste.
Cyklamen perski jest podatny na chorobę grzybową zwaną mączniakiem rzekomym. Jej objawy rozpoznasz po brunatno-czerwonych plamach na liściach. W walce z chorobą pomoże natychmiastowe usuwanie porażonych nią części rośliny oraz stosowanie specjalnych fungicytów.