Czujnik gazu i czadu – opinie. Jaki wybrać? Który jest najlepszy?

Czujnik gazu i czadu - 1.jpg
Czujnik gazu i czadu - 1.jpg

Co roku ofiarą czadu i gazu staje się ok. 100 Polaków – statystyki nie są więc zbyt optymistyczne. Jak się chronić przed „cichymi zabójcami”? Pomoże Ci w tym montaż czujnika gazu i czadu. Jaki wybrać i jak go zamontować, by podwyższyć swoje codzienne bezpieczeństwo? Zobacz!

Czujnik gazu i czadu – dlaczego warto go mieć?

Myślisz, że wszystkie instalacje w Twoim domu są nowe i idealnie szczelne, jako że zakładał je dobry fachowiec? Pamiętaj o tym, że one również tracą na funkcjonalności z biegiem czasu, zupełnie tak jak każdy inny element konstrukcyjny domu. Nawet jeśli serwisujesz je regularnie, nigdy nie możesz mieć stuprocentowej pewności, że wszystko działa tak jak powinno. Co więcej, najpewniej nawet nie zauważysz ewentualnej awarii – w końcu gaz i czad są bezbarwne, zatem wycieku nie widać gołym okiem. A wystarczy tylko chwila, byś się nimi zatruł i pół godziny, by doprowadziły do zgonu. Posiadanie sprawnego czujnika czadu i gazu może Ci zatem uratować życie.

CZY WIESZ, ŻE…

Do wyboru masz urządzenia typu 2 w 1, czyli czujniki czadu i gazu, lub osobne czujniki gazu i czujniki czadu. Ich skuteczność jest porównywalna.

Wybór czujnika czadu i gazu – kluczowe parametry

Kupując nowy czujnik gazu i czadu, nie warto kierować się jego ceną. Urządzenia te generalnie nie należą do drogich, więc ich zakup nie powinien stanowić dużego obciążenia dla domowego budżetu. A kupując tanie akcesorium, nie możesz mieć pewności co do jego skuteczności – dla własnego bezpieczeństwa lepiej trochę dopłacić.

Czujnik gazu i czadu - 2.jpg
Czujnik gazu i czadu - 2.jpg

Czujnik gazu i czadu - 2

Czym więc kierować się, szukając dobrego czujnika czadu i gazu? Oto parametry, które powinieneś sprawdzić:

atest – to właśnie atest stanowi potwierdzenie skuteczności i sprawności czujnika. Urządzenia bez odpowiednich certyfikatów co prawda będą Cię kosztować mniej, ale mogą nie działać tak dobrze – w efekcie Twoja ochrona będzie niepełna,poziom głośności – sygnał alarmowy generowany przez czujnik czadu i gazu powinien być na tyle głośny i jednoznaczny, żeby wyrwać Cię nawet z głębokiego snu i żeby nie można go było pomylić z niczym innym. Zaleca się, aby wybierać urządzenia z poziomem hałasu nie mniejszym niż 80-90 dB,sposób zasilania – masz do wyboru trzy opcje: model sieciowy, bateryjny lub sieciowo-bateryjny. Najlepszą z nich jest ta trzecia, gdyż jest w zasadzie niezawodna – nawet jeśli dojdzie do niespodziewanej awarii sieci elektrycznej, czujnik wciąż będzie działać na baterii,przycisk test – korzystając z niego, będziesz mógł w dowolnej chwili sprawdzić skuteczność alarmu. Warto przeprowadzać takie testy przynajmniej raz w tygodniu.

Gdzie zamontować czujnik gazu i czadu?

Skuteczność działania czujnika nie zależy tylko od samego urządzenia, ale przede wszystkim od tego, jak i gdzie go zamontujesz. Jak to zrobić prawidłowo? Przede wszystkim kieruj się zaleceniami producenta znajdującymi się na opakowaniu, gdyż mogą być różne w zależności od konkretnego modelu. Pamiętaj też o tym, że montując czujnik gazu i czadu w samodzielnie wybranym miejscu, obniżasz skuteczność jego działania – w takiej sytuacji nawet urządzenie o najlepszych parametrach nie zapewni Ci optymalnego bezpieczeństwa.

podziel się: