Pani Joanna Ułamek, właścicielka jednego z dwóch ogrodów, które Maja Popielarska odwiedziła w 10. odcinku programu „Nowa Maja w ogrodzie” jest z zawodu architektką krajobrazu. Ma więc ogromną wiedzę na temat projektowania, tworzenia oraz dbania o ogrody i wszystko, co się w nich znajduje. Wiedzę, doświadczenie oraz pasję widać w każdym elemencie działki, którą pani Joanna stworzyła wraz z mężem praktycznie od zera. Jest ona doskonałą wizytówką dla tej poznańskiej architektki krajobrazu. Ale nawet ona czasem korzysta z pomocy dendrologa.
Co to jest dendrologia?
Dendrologia to dział botaniki zajmujący się drzewami oraz krzewami: ich morfologią, anatomią, geografią, genetyką czy też introdukcją czyli wprowadzeniem do uprawy obcych gatunków roślin oraz ich aklimatyzacją. Dr inż. Piotr Tyszko – Chmielowiec, znajomy pani Joanny Ułamek, to jeden z ekspertów w tej dziedzinie. Z jego usług korzystają nawet doświadczeni ogrodnicy, bo drzewa nie mają dla niego tajemnic. Jest dyrektorem Instytutu Drzewa, gdzie m.in. prowadzi liczne szkolenia z dziedziny dendrologii czy zajmuje się prowadzeniem badań i gromadzeniem najnowszej wiedzy dotyczącej funkcjonowania drzew w warunkach tworzonych przez człowieka.
Czym zajmuje się dendrolog?
W internecie z łatwością można znaleźć ogłoszenia dendrologów. Ich pomoc oraz rozległa wiedza nie raz może okazać się potrzebna, by umiejętnie pielęgnować nasze drzewa. Dendrolog potrafi bowiem za pomocą metody wizualnej ocenić stan drzewa i na tej podstawie zalecić niezbędne zabiegi pielęgnacyjne. Pokaże jak należy wykonywać takie zabiegi oraz będzie je nadzorował. W razie potrzeby zleci też dodatkowe badania. Dendrolog jest też na bieżąco z aktualnym stanem prawnym dotyczącym wycinania drzew oraz potrafi określić chronione gatunki. Z jego pomocą można więc uniknąć ewentualnych sankcji związanych z nieprzestrzeganiem przepisów.
Kiedy należy skorzystać z pomocy dendrologa?
Dobrym pomysłem jest zaproszenie dendrologa w celu dokonania oględzin drzewostanu na nowo zakupionej działce. To pozwoli nam na racjonalną pielęgnację drzew i w konsekwencji posiadanie pięknego ogrodu, którego ozdobą będą piękne rośliny. Do dendrologa powinniśmy zadzwonić zawsze, gdy obawiamy się o nasze bezpieczeństwo. W takim wypadku niezbędne będzie czy nasze drzewa wykazują oznaki wskazujących na zwiększone ryzyko połamania czy przewrócenia się. W przypadku stwierdzenia takich oznak dendrolog poradzi co dalej robić. Powie też, czy drzewo da się jeszcze uratować, w innym przypadku pomoże w procesie pozbywania się rośliny z naszej działki.
Wszelkie ryzyka związane z posiadaniem drzew obniża systematyczna ich pielęgnacja. Regularne zabiegi pozwalają także na zwiększenie korzyści płynących z drzew, takich jak owoce czy piękne kwiaty. Oczywiście pod warunkiem, że są odpowiednie dla naszego drzewostanu. A to oceni już dendrolog.
W przypadku jesionów pani Joanny Ułamek, bohaterki 10. odcinka programu „Nowa Maja w ogrodzie” diagnoza dendrologa nie okazała się korzystna. Być może, gdyby z pomocy specjalisty skorzystał poprzedni właściciel działki, teraz usuwanie drzew nie byłoby konieczne.