Dieffenbachia (difenbachia, diffenbachia) – piękna roślina z lasów równikowych
Dieffenbachia to bardzo charakterystyczna i popularna roślina doniczkowa. Swój wyjątkowo dekoracyjny wygląd zawdzięcza dużym, sercowatym lub lancetowatym liściom zdobionym przez wielobarwny rysunek – zieleń jest tu upstrzona jaśniejszymi, najczęściej białymi wzorami.
Doniczkowy kwiat difenbachia pochodzi z lasów równikowych – w naturze można ją spotkać w Ameryce Środkowej i Ameryce Południowej, przede wszystkim w Argentynie, Brazylii, Meksyku czy Paragwaju.
Dieffenbachia - 1
CZY WIESZ, ŻE...
Nazwa rośliny pochodzi od nazwiska Josepha Dieffenbacha, austriackiego ogrodnika pracującego na carskim dworze.
Czy difenbachia jest trująca?
Wybierając miejsce dla tej pięknej rośliny doniczkowej należy pamiętać o tym, że difenbachia jest silnie trująca. Unikaj zatem stanowisk, do których łatwy dostęp mogłyby mieć małe dzieci, ale również zwierzęta domowe. Przede wszystkim pamiętaj o tym, że trujące nie są same liście difenbachii, ale tylko znajdujący się w ich wnętrzu sok, będący źródłem strychniny, szczawianów wapnia i enzymów trawiennych. Kontakt z sokami difenbachii może powodować zatrucie, ale objawia się przede wszystkim w podrażnieniu, a nawet poparzeniu skóry, a po połknięciu może powodować obrzęk gardła do takiego stopnia, że niemożliwe będzie oddychanie. Możliwy jest także paraliż strun głosowych. Dlatego też warto trzymać roślinę w trudno dostępnych miejscach i edukować domowników o ewentualnych konsekwencjach nieostrożności. Jeśli zadbasz o bezpieczeństwo swoich bliskich, możesz w pełni cieszyć się urodą difenbachii. Difenbachia nie jest więc szkodliwa, jeśli stoi na parapecie i zachwyca swoim wyglądem, a przy jej przesadzaniu masz na rękach rękawiczki, ale może się okazać zabójcza np. dla kotów i innych domowych futrzaków, które mogłyby spróbować ugryźć trujący liść.
Wymagania difenbachii
Mając na uwadze naturalne środowisko difenbachii, należy stworzyć jej podobne warunki do życia wewnątrz mieszkania. Kluczowy okaże się tu dostęp do promieni słonecznych – roślina powinna dostawać sporą ilość światła, ale jednocześnie należy pamiętać, że zbyt mocne nasłonecznienie może spowodować poparzenie liści.
Lasy równikowe cechuje także duża wilgotność, i tę również powinieneś zapewnić swojej dieffenbachii – zadbaj zarówno o to, by ziemia, w której rośnie, nigdy nie wysychała, ale jednocześnie nie była nadto mokra. Co więcej, ustaw obok rośliny nawilżacz powietrza lub wstaw ją do łazienki, by ta mogła czerpać wilgoć także z otoczenia. Zadbaj też o – dość wysoką temperaturę latem może być to nawet 25°C, zimą zaś nie mniej niż 17°C.
Jak pielęgnować difenbachię?
Difenbachia jest rośliną, która uprawiana w doniczce może dorastać nawet do 120 cm wysokości. Aby miała taką możliwość, zadbaj o jej regularne przesadzanie wiosną do coraz większych pojemników, by system korzeniowy miał szansę swobodnego rozwoju. Od wiosny do jesieni należy natomiast nawozić dieffenbachię – do tego celu wystarczy mieszanka przeznaczona dla kwiatów o ozdobnych liściach.
Choroby difenbachii i ich zwalczanie
Choroby difenbachii mogą wynikać z nieodpowiedniego stanowiska – np. zbyt nasłonecznionego lub narażonego na powstawanie przeciągów – lub nieumiejętnej pielęgnacji. Przelana wodą dieffenbachia może zostać porażona przez śnieć i zgniliznę, a jej liście zaczynają żółknąć i tracą swój dekoracyjny charakter.
Zauważyłeś, że difenbachia powoli marnieje? Ta pochodząca z Brazylii roślina jest narażona na kilka chorób mogących wpłynąć na jej wygląd, a nawet doprowadzić do obumarcia. Wśród tych najczęstszych warto wymienić:
wełnowce i miseczniki – owady, które rozpoznasz kolejno po białej, wełniastej wydzielinie lub wypukłym, brązowo-czerwonym pancerzu. Aby je usunąć, wystarczy odpowiedni środek chemiczny,szara pleśń – której oznakami będą szary, puszysty nalot oraz brunatne plamy pojawiające się na łodygach. Pomocą będzie usuwanie zarażonych fragmentów rośliny i stosowanie odpowiednich fungicytów,korkowatość liści – rozpoznasz ją po zgrubieniach pojawiających się na ogonkach i u nasady blaszek liściowych. Rozwiązaniem problemu będzie zaprzestanie podlewania i przestawienie doniczki w jaśniejsze miejsce.