Drzewko bonsai w domu - jak pielęgnować? Przycinanie i podlewanie drzewka

Drzewko bonsai w domu - 1.jpg
Drzewko bonsai w domu - 1.jpg
Chcesz zgłębiać japońską sztukę uprawy drzewka bonsai? Właściwe podłoże, odpowiednia doniczka, a przede wszystkim skrupulatne przycinanie, drutowanie i podlewanie miniaturowej rośliny – pielęgnacja bonsai może być nieco skomplikowana, ale cierpliwemu ogrodnikowi przyniesie wiele satysfakcji. Nie wiesz, jak dbać o drzewko bonsai? Przeczytaj nasze wskazówki!

Drzewko bonsai – jaką roślinę wybrać?

Aby zacząć swoją przygodę z pielęgnacją bonsai, musisz najpierw wybrać odpowiednią roślinę, którą będziesz starać się uformować na kształt miniaturowego drzewa. Wbrew częstemu przekonaniu, nie istnieje jeden konkretny gatunek wykorzystywany w sztuce bonsai – przeciwnie, wybierając tę albo inną roślinę możesz nadać drzewku indywidualny charakter.

Jakie rośliny dobrze sprawdzą się w roli drzewka bonsai? Często wybierana opcja to Ficus gingseng, znany w Polsce jako… żen-szeń. To łatwa w uprawie roślina, dlatego doskonale nadaje się dla niedoświadczonych osób chcących wzbogacić wystrój swoich wnętrz za pomocą bonsai. Fikus ten już od początku ma kształt przypominający miniaturowe drzewo o zgrubiałych pędach, więc nawet jeśli nie wiesz, jak przycinać bonsai, roślina będzie efektowną ozdobą.

Jeżeli jednak chcesz podjąć się wyzwania uprawy własnego drzewka bonsai zgodnie z japońską sztuką, możesz sięgnąć po jedną z roślin tradycyjnie wykorzystywanych do tego celu – sadzonkę drzewa lub krzewu, które chciałbyś zminiaturyzować. Może to być na przykład świerk, klon czy kosodrzewina. Efektowne bonsai możesz też stworzyć z roślin doniczkowych, takich jak popularny w polskich domach fikus albo mirt.

Wybór doniczki do bonsai – czym się kierować?

Tajemnicą, dzięki której artystom zajmującym się uprawą i pielęgnacją bonsai udaje się uzyskać miniaturowe wersje drzew, jest… płaska doniczka o odpowiednio dobranym kształcie. Powinna być niska i szeroka, z podstawką, dzięki której korzenie będą mogły pobierać wilgoć z podłoża.

W jaki sposób specjalna doniczka do bonsai pomaga osiągnąć efekt miniatury? Dzięki ograniczonym rozmiarom naczynia, system korzeniowy rośliny nie może się dalej rozwijać, co prowadziłoby do wzrostu drzewa do standardowej wysokości. Dzięki wykorzystaniu płaskiej doniczki do bonsai roślina karłowacieje.

Czy wiesz, że…

Już sama nazwa oddaje, czym powinna wyróżniać się doniczka do bonsai. Słowo to oznacza „drzewo w płaskim naczyniu” – „bon” to po japońsku płaska taca albo pojemnik, a „sai” – roślina.

Drzewko bonsai w domu - 2.jpg
Drzewko bonsai w domu - 2.jpg

Drzewko bonsai w domu - 2

Jak dbać o drzewko bonsai? Nie zapomnij o podlewaniu

Jeśli zdecydujesz się na uprawę drzewka bonsai zgodnie z japońską sztuką, musisz pamiętać, że taka roślina wymaga ciągłej pielęgnacji. Bonsai nigdy nie jest gotowe – drzewo wciąż wzrasta, dlatego wymaga regularnego podlewania i kształtowania przez wiele lat. Jak pielęgnować bonsai? Podstawą jest podłoże – ziemia do bonsai musi być odpowiednio lekka i delikatna, aby nie uszkodzić delikatnego systemu korzeniowego miniaturowego drzewa. Najlepiej będzie sięgnąć po gotową mieszankę podłoża, dobraną do gatunku rośliny.

Nie wiesz, jak często podlewać swoje drzewko bonsai? Ważne, by podłoże stale pozostawało lekko wilgotne, ale nie całkowicie mokre. Dlatego najlepiej jest sprawdzać poziom nawodnienia podczas codziennej pielęgnacji – podlej bonsai, jeśli wierzchnia warstwa ziemi jest sucha. Dla lepszego efektu możesz też użyć specjalnej odżywki wymieszanej z wodą.

Jak przycinać bonsai? Najważniejsze wskazówki

Marzy Ci się kształt drzewa z gałęziami uformowanymi przez wiatr? A może bardziej podoba Ci się lekko pochylone bonsai? Żeby kompozycja wyglądała efektownie i spełniała wymogi wybranego przez Ciebie stylu, musisz nauczyć się, jak przycinać bonsai i w odpowiedni sposób drutować jego pędy. Oto nasze wskazówki:

  • Podczas codziennej pielęgnacji dokładnie obejrzyj kompozycję bonsai i skrupulatnie przytnij gałązki, które wystają poza pożądany obrys korony drzewka – szczególnie na wierzchołku.
  • Jeśli masz bonsai z rośliny iglastej, np. sosny lub świerku, nie przycinaj wystających gałązek nożyczkami, lecz delikatnie skróć pęd pociągając za niego palcami.
  • Cięcie, podczas którego usuniesz z drzewka gałęzie niepasujące do pożądanego kształtu kompozycji, najlepiej wykonywać wiosną albo późną jesienią – dokładny termin zależy od gatunku rośliny.
podziel się: