Eklektyzm we wnętrzach – co to takiego?
Być może w szkole słyszałeś o eklektyzmie w architekturze lub literaturze – to nic innego jak wymieszanie ze sobą różnych stylów i gatunków, jednak w taki sposób, by ostateczne dzieło tworzyło spójną, ciekawą całość. Tym samym jest eklektyzm we wnętrzach – zestawieniem elementów pochodzących z różnych stylów aranżacyjnych z dbałością o harmonię efektu końcowego.
CZY WIESZ, ŻE...
Słowo eklektyzm pochodzi z greckiego eklektikós, co tłumaczy się na „wybierający”. Jest to dokładne odzwierciedlenie znaczenia tego pojęcia – z różnych stylów możesz wybrać tylko te elementy, które naprawdę Ci się podobają.
Styl eklektyczny – cechy
Udanie zaaranżowany eklektyczny salon to taki, w którym wymieszanie stylów będzie widoczne na pierwszy rzut oka, ale przy tym naturalnie ze sobą skomponowane – wszystko dzięki smacznemu dobraniu poszczególnych elementów wyposażenia. Jakie jeszcze cechy ma styl eklektyczny?
Wyjątkowość – dzięki możliwości łączenia przedmiotów z „różnych bajek”, łatwiej osiągniesz aranżację nie do powtórzenia. To świetny sposób na oderwanie się od sztampowego myślenia narzuconego przez popularne sklepy meblarskie.Odwaga – styl eklektyczny nie boi się wyzwań, a wręcz szuka rozwiązań na ich wykorzystanie. Marzy Ci się fotel uszak wykończony pluszowym materiałem, ale generalnie preferujesz nowoczesne wykończenia? W eklektycznym salonie nic nie stoi Ci na przeszkodzie!Prostota – choć w salonie w stylu eklektycznym znajdzie się miejsce niemal na wszystko, nie oznacza to wcale, że taka aranżacja musi cechować się przepychem. Wystarczy zachować umiar i poczucie dobrego smaku oraz pamiętać, że czasami nawet jedna rzecz spoza epoki może stworzyć niesamowitą koncepcję otoczenia.
Jak stworzyć salon eklektyczny?
Ważne, aby wybierając styl eklektyczny do któregokolwiek pomieszczenia w mieszkaniu, trzymać się jednak pewnych podstawowych zasad:
Wybór kolorów – wystrój pomieszczenia powinno się oprzeć na dwóch, maksymalnie trzech kolorach i ich odcieniach. Warto jednak pamiętać, by postawić na jedną barwę podstawową, a pozostałymi uzupełniać aranżację. Jednocześnie jednak weź pod uwagę, że eklektyzm we wnętrzach nie lubi nudy – odpowiednie nasycenie kolorów jest tak samo ważne, jak komponowanie ich ze sobą.Materiały – tu możesz pozwolić sobie na pełną dowolność, o ile zastosowałeś się do punktu pierwszego. Łączenie drewna z metalem, betonu z cegłą, czy plastiku z eleganckimi tkaninami to coś, co styl eklektyczny lubi najbardziej.Kontrast – pamiętaj – by styl eklektyczny w salonie się udał, musi być zauważalny – lekko szokować, ale w pozytywny sposób. Łącz nowe ze starym, nawet w ramach tych samych mebli czy stref pomieszczenia – perfekcyjnie wyszlifowane i polakierowane drewno niech współgra z odrapanymi ramami i blatami stołów, klasyczne meble wzbogacaj nowoczesnymi wstawkami z surowego metalu i szkła, a na betonowej ścianie powieś swój ulubiony obraz w ozdobnej, złotej ramie.
Dzięki stylowi eklektycznemu w końcu zaaranżujesz swoje wnętrza dokładnie tak, jak chcesz. Nie bój się sięgać po połączenia, które wydają się zakazane, ale zamiast tego zastanów się, co zrobić, by stały się spójną całością!