Jak działa ekran zagrzejnikowy?
Mata zagrzejnikowa to wykonany z polietylenu i czasem folii aluminiowej arkusz, który jest przeznaczony – jak sama nazwa wskazuje – do zamontowania za grzejnikiem. Na czym polega jego rola? Na przechwytywaniu ciepła, które emituje kaloryfer i odbijaniu go na zewnątrz – dzięki temu zamiast wnikać w ścianę, dogrzewa pomieszczenie. Jest to więc świetny sposób na ograniczenie strat ciepła w pomieszczeniu i poprawę wydajności systemu ogrzewania.
Kiedy warto się zdecydować na montaż maty zagrzejnikowej?
Okazuje się, że montaż ekranu zagrzejnikowego nie zawsze ma sens. Tak jest chociażby w przypadku nowoczesnych grzejników, które wykorzystują zjawisko konwekcji – zastosowanie dodatkowej maty może nie przynieść tu odczuwalnych skutków. Jej montaż warto rozważyć przede wszystkim wtedy, gdy:
masz stare, żeliwne grzejniki, które słabiej realizują proces wymiany ciepła, zatem są z zasady mniej wydajne,Twój budynek jest nieocieplony lub też słabo ocieplony, a w ścianach wyraźnie czuć mostki termiczne, przez które ciepło ucieka na zewnątrz. Zastosowanie maty pomoże Ci zatrzymać więcej wyprodukowanego ciepła wewnątrz, ograniczając jego straty do minimum.
WARTO WIEDZIEĆ
Choć zazwyczaj maty zagrzejnikowe są utrzymane w metalicznym kolorze, możesz też spotkać się z białymi, które pozostaną niemalże niewidoczne na tle ściany w tej samej barwie.
Jak zamontować ekran zagrzejnikowy?
Planujesz samodzielny montaż maty zagrzejnikowej? Oto krótka instrukcja, która przeprowadzi Cię krok po kroku przez cały proces – sprawdź, jak to zrobić, by ekran dobrze trzymał się ściany i był skuteczny!
1. Ołówkiem obrysuj grzejnik na ścianie – abyś później znał jego dokładne położenie.
2. Po obrysowaniu możesz go zdemontować z zachowaniem wszystkich zasad bezpieczeństwa.
3. Przygotuj ścianę do przyklejenia maty. Upewnij się, że jest idealnie sucha, a następnie oczyść ją z kurzu i innych zabrudzeń, które mogłyby osłabić wiązanie kleju.
4. Zmierz obrysowany ślad grzejnika na ścianie i przenieść wymiary na ekran i przytnij go tak, aby idealnie pasował – czyli żeby nie wystawał poza grzejnik.
5. Czas na sam montaż. Większość mat zagrzejnikowych jest samoprzylepna, czyli ich tylna warstwa jest już pokryta klejem. Jeśli tak nie jest, musisz zaopatrzyć się w odpowiedni klej do wyrobów styropianowych w specjalistycznym sklepie. Przyłóż ją klejącą stroną do ściany i mocno dociśnij, a następnie wygładź powierzchnię przy użyciu wałka lub szczotki do tapetowania. W ten sposób upewnisz się, że klej rozłoży się równomiernie na całej powierzchni i mata dobrze przywrze do podłoża.
Gdy klej „złapie” i mata będzie stabilnie przymocowana do ściany, możesz zamontować grzejnik.