Filodendron pnący – uprawa, pielęgnacja i choroby

Filodendron pnący2.jpg
Filodendron pnący2.jpg

To jedna z najczęściej wybieranych do mieszkań roślin doniczkowych, ponieważ wyjątkowo służą jej panujące w nich warunki. Z tego artykułu dowiesz się wszystkiego o domu w filodendronach: jak uprawiać filodendron pnący, jak się nim zajmować i jak uniknąć najpopularniejszych dla tego gatunku chorób.

Jakich warunków potrzebuje filodendron pnący?

Filodendron pnący jest wyjątkowy, bo zarówno brak bezpośredniego źródła światła, jak i zmienne na przestrzeni roku temperatury w mieszkaniu mu służą. W okresie wiosenno-letnim odpowiednia będzie dla niego temperatura 18-25 stopni Celsjusza. Jesienią i zimą może to być 15-18 stopni. Temperatura nie powinna jednak nigdy spaść poniżej 12 stopni. Z uwagi na niewielkie wymagania, uniwersalny wygląd i szybki wzrost efektownych liści to jedna z tych roślin, którą możesz bez obaw kupić komuś na prezent do biura czy nowego mieszkania.

Dom cały w filodendronach – przykłady aranżacji

Każdy widział kiedyś filodendrony pnące się wzdłuż linek czy kratek po całym mieszkaniu. Jeśli roślina nie ma takich warunków, będzie efektownie zwisać z doniczki. Sposób na wykorzystanie jej we wnętrzu zależy tylko od fantazji.

Filodendron pnący.jpg
Filodendron pnący.jpg

Filodendron pnący

JAK TO ZROBIĆ?

Filodendrony mogą ukryć mankamenty wnętrza i jego fragmentów. Zaniedbany pokój z soczyście zielonym filodendronem pnącym się wzdłuż ścian nabierze nowego wyrazu. Brzydkie mury, donice czy parapety można zakryć jego zielonymi liśćmi. To też dobry sposób na przysłonięcie nagich pni czy łodyg innych roślin doniczkowych.

Jak widać, ilość możliwych aranżacji jest niemal nieograniczona. Można „puścić” filodendrony wzdłuż ścian, dążyć do efektu maksimum, modnego szczególnie dziś na fali roślinnego trendu. Można też utrzymywać na stałe tylko jeden niewielki okaz, wykorzystując nadprogramowe pędy do tworzenia sadzonek dla krewnych i znajomych.

Jak rozmnożyć filodendron?

To jedna z roślin, które rozmnaża się niezwykle prosto. Wystarczy odciąć pęd ukorzeniony (czyli taki z wyraźnie zaznaczoną „piętką”) i włożyć go do wody lub małej doniczki z przepuszczalną ziemią. Najlepiej robić to w dość wysokich temperaturach, a porą roku, która się do tego szczególnie nadaje, jest wczesna wiosna.

Filodendron pnący – uprawa i nawożenie

Największym atutem rośliny są piękne zielone liście. To zwykle zasługa nawożenia nawet co tydzień w sezonie wiosenno-letnim. W sklepach można łatwo znaleźć nawozy właśnie do roślin o zielonych liściach. Od czasu do czasu sprawdza się też biohumus lub inny nawóz organiczny. Latem podlewaj filodendron co najmniej raz w tygodniu i zraszaj jego liście.

Choć może się wydawać, że roślina ma duże wymagania pielęgnacyjne, wszystko zmienia się zimą, gdy nie trzeba jej nawozić, a podlewanie można ograniczyć. Nawet okresy, gdy zapomnisz go podlewać lub wyjedziesz, filodendron powinien znieść dobrze. Jeśli jednak niesprzyjające warunki się przedłużą, liście zaczną żółknąć lub zasychać. Trzeba wówczas wyeliminować przyczynę tego problemu: najczęściej to za dużo lub za mało światła czy wody.

Przy problemach grzybiczych, takich jak plamistość liści filodendronu, zbrązowiałe liście należy dokładnie wyciąć, a podlewanie kontynuować do ziemi, by nie zalać zdrowych liści. Trzeba też spryskać roślinę preparatem grzybobójczym i powtarzać to kilkukrotnie w tygodniowych odstępach. Młody filodendron trzeba przesadzać co roku, a później co 2-3 lata.

Jak pielęgnować różne odmiany filodendrona?

Nie wiesz, jaką odmianę filodendrona masz w domu? Filodendron czerwieniejący ma podłużne liście, a pnący to ten o sercowatych, błyszczących liściach. Istnieje też kilka rzadszych odmian, jednak najczęściej w polskich domach występują właśnie pnące i czerwieniejące odmiany. Aby właściwie je pielęgnować, wystarczy trzymać się zasady, by te o zielonych liściach trzymać w nieco niższej temperaturze niż warianty bardziej ozdobne i wybarwione.

podziel się: