Golteria rozesłana - uprawa, pielęgnacja. Jakie ma wymagania?

golteria rozesłana1.jpg
golteria rozesłana1.jpg

Golteria rozesłana to niezwykle efektowna roślina pochodząca z rodziny wrzosowatych. Naturalnie występuje w Ameryce Północnej, ale ze względu na swój urok chętnie uprawiana jest w warunkach ogrodowych i domowych. Zapoznaj się z jej wymaganiami i spójrz jak sprawić, by prezentowała się najbardziej okazale.

Idealna dekoracja bożonarodzeniowa

Choć Golteria rozesłana kwitnie w okresie od lipca do sierpnia, to najbardziej imponująca staje się pod koniec roku. Wówczas niezbyt okazałe, różowe kwiaty zastępują przepiękne czerwone, kuliste owoce. Pojawiają się one od października i utrzymują przez kilka miesięcy, co sprawia, że roślina traktowana jest jako jedna z piękniejszych dekoracji bożonarodzeniowych. W niektórych krajach traktowana jest niemal na równi z gwiazdą betlejemską. Golteria będzie pięknie prezentować się wraz z szyszkami, kolorową wstążką czy bombkami, ale równie dobrze wygląda także bez dodatkowych ozdób. Wystarczy jej ozdobna doniczka, w której może także funkcjonować jako stroik bożonarodzeniowy.

Czerwone owoce golterii rozesłanej to nie tylko piękna ozdoba, ale i produkt jadalny, który można wykorzystywać w świątecznych potrawach. Kulki o karminowej barwie nie należą co prawda do najsmaczniejszych, ale będą wyjątkową dekoracją półmiska z sałatką czy ciasta.

golteria rozesłana2.jpg
golteria rozesłana2.jpg

golteria rozesłana2

W mieszkaniu i w ogrodzie

Golteria rozesłana to roślina o wielu możliwościach uprawy. Niewielki krzew można zasadzić zarówno w ogrodzie, jak i na tarasie, balkonie, a także w mieszkaniu. W ogrodzie lubi kryć się w cieniu dużych drzew, gdzie rozrasta się wypełniając wolne przestrzenie. Na rabacie preferuje towarzystwo wrzosów czy azalii, ale i niewielkich iglaków. Można ją także uprawiać w odpowiednich pojemnikach na tarasach i balkonach. Coraz częściej pojawia się także w mieszkaniach. By prezentowała się jak najpiękniej, należy zapewnić jej odpowiednie warunki. Spójrz jak prawidłowo uprawiać golterię.

Roślina wymagająca uwagi

By golteria cieszyła oko pięknymi owocami w okresie zimowym, należy zapewnić jej stosowne warunki. Roślina przede wszystkim lubi:

kwaśne, torfowe podłoże, które dobrze przepuszcza wodę,umiarkowanie intensywne podlewanie,nawożenie w okresie od wiosny do jesieni mieszanką nawozową, która nie zawiera wapnia. Czynność należy powtarzać co 2 tygodnie,towarzystwo roślin równie kwasolubnych,osłonę przed słońcem oraz wiatrem, który może ją wysuszać,lekkie okrycie w czasie zwłaszcza bezśnieżnych zim, kiedy uprawiana jest w ogrodzie. To zapewni jej ochronę przed niekorzystnym działaniem niskiej temperatury,zabezpieczenie przed suszą w okresie jesiennym. Przed nadmiernym wysuszeniem ochroni ją podłoże stworzone z użyciem grubej warstwy sosnowej kory.

Właściwości lecznicze golterii

golteria rozesłana.jpg
golteria rozesłana.jpg

golteria rozesłana

Golteria rozesłana funkcjonuje głównie jako roślina ozdobna, ale nie należy zapominać o jej innych atutach. Od lat znane są właściwości lecznicze golterii, o czym jako pierwsi dowiedzieli się Indianie. Olejek golteriowy działa przeciwbólowo, przeciwreumatycznie, łagodząco oraz przeciwskurczowo. Może być stosowany przy wielu dolegliwościach zdrowotnych oraz rytuałach pielęgnacyjnych. Jest wyjątkowo doceniany przez osoby cierpiące na artretyzm, reumatyzm oraz bóle stawów i kości. Dzięki przyjemnemu zapachowi olejek golteriowy wykorzystuje się również w kosmetyce. Kamforowy aromat to częsty składnik perfum oraz innych kosmetyków.

podziel się: