Grubosz (drzewko szczęścia) – uprawa, odmiany i pielęgnacja

Grubosz (drzewko szczęścia) 2.jpg
Grubosz (drzewko szczęścia) 2.jpg

Łatwe w uprawie i efektowne w wyglądzie rośliny doniczkowe od zawsze przyciągały nie tylko amatorów, ale również osoby pragnące niskim nakładem sił móc cieszyć się pięknymi, naturalnymi dekoracjami. Tak właśnie jest w przypadku grubosza jajowatego, znanego także jako drzewko szczęścia – co warto wiedzieć o tej roślinie?

Grubosz jajowaty a grubosz drzewiasty – jaka jest różnica?

Grubosz jajowaty (Crassula ovata) to roślina znana pod wieloma nazwami – grubosz srebrzysty, drzewko szczęścia, drzewko pieniędzy czy grubosz owalny. Jednak często jest mylony z innym gatunkiem należącym do rodziny gruboszowatych, mianowicie z gruboszem drzewiastym. Ten drugi jest jednak dużo rzadziej spotykany w uprawie, ale z wyglądu bardzo przypomina drzewko szczęścia – różnicę można odnaleźć w liściach, które w przypadku grubosza drzewiastego są bardziej okrągłe niż jajowate.

CZY WIESZ, ŻE...

Bardzo ciekawą odmianą grubosza jajowatego jest grubosz Hobbit i grubosz Gollum, które swoje fantazyjne nazwy zawdzięczają podobieństwu swoich liści do uszu tych właśnie baśniowych postaci.

Grubosz jajowaty to sukulent z Afryki Południowej, który w swoim naturalnym środowisku dorasta nawet do 4 metrów wysokości – w Polsce cieszy się ogromną popularnością jako roślina doniczkowa, która najczęściej nie przekracza 1 metra. Amatorzy roślin domowych chętnie sięgają po drzewko szczęścia ze względu na bezproblemową uprawę idącą w parze z efektownym wyglądem. Mięsiste, owalne liście grubosza magazynują wodę i cechują się połyskiem, a przy odpowiednim nasłonecznieniu można wyhodować także kwiaty grubosza. Roślina nadaje się także do uprawy zgodnie z dalekowschodnią sztuką bonsai.

Stanowisko do uprawy drzewka szczęścia

Wybierając miejsce dla grubosza jajowatego, należy pamiętać o jego pochodzeniu. Nie należy się zatem obawiać nasłonecznionych stanowisk, choć warto w nich zadbać o choćby odrobinę cienia, tak by liście drzewka szczęścia nie pomarszczyły się. Crassula ovata bardzo dobrze znosi suszę dzięki zmagazynowanej w liściach wodzie, dlatego roślinie nie zaszkodzi bliskość grzejników. Warto jednak zadbać o dostęp do świeżego powietrza – najlepszym rozwiązaniem jest wynoszenie grubosza jajowatego na balkon lub taras w okresie wiosenno-letnim. Najlepsza temperatura dla drzewka szczęścia to ok. 22°C, nocą zaś preferuje spory spadek, nawet do 10°C – takie warunki są najbardziej zbliżone do naturalnych dla grubosza.

Jak pielęgnować grubosza jajowatego?

Grubosz (drzewko szczęścia) 1.jpg
Grubosz (drzewko szczęścia) 1.jpg

Grubosz (drzewko szczęścia) 1

W uprawie grubosza jajowatego bardzo ważne jest podlewanie. Należy sprawdzać co jakiś czas podłoże, w którym rośnie – jeśli jest wilgotne, zostawić roślinę w spokoju. Dopiero gdy ziemia całkowicie wyschnie, obficie ją podlać. Drzewko szczęścia można także nawozić, choć nie jest to obowiązkowe. Jeśli jednak chcesz zadbać o dostarczenie wszelkich niezbędnych składników odżywczych tej roślinie, możesz ją podsypać 1-2 razy w roku mieszanką o dużej zawartości potasu i małej azotu.

Również rozmnażanie grubosza jajowatego nie przysporzy Ci trudności – pobierz wiosną lub latem sadzonki liściowe i pędowe o 3-4 liściach i osusz je. Następnie wsadź je do ziemi i dopiero po kilku tygodniach podlej.

Warto też wiedzieć, że drzewko szczęścia bardzo dobrze znosi przycinanie, dlatego można je formować zgodnie ze sztuką bonsai. Dość łatwo poddaje się formowaniu, a ponieważ roczny przyrost rośliny jest niewielki, cięcia nie trzeba często powtarzać.

podziel się: