Grudnik (kwiat) - uprawa, pielęgnacja, przycinanie i rozmnażanie

grudnik.jpg
grudnik.jpg

Grudnik, kaktus bożonarodzeniowy, szlumbergera – to jedna i ta sama roślina o wielu nazwach, piękna i stosunkowo łatwa do uprawy. Spójrz jak uprawiać grudnik, by zachwycał swym wyglądem i cieszył oko przed długi czas. Uprawiaj, pielęgnuj, przycinaj i rozmnażaj – kaktus bożonarodzeniowy to naprawdę niezwykle wdzięczna roślina!

Grudnik znany i lubiany

Grudnik, a więc kaktus bożonarodzeniowy jest rośliną bardzo lubianą, a jego popularność wzrasta w okresie Bożego Narodzenia. To obok gwiazdy betlejemskiej jeden z kwiatów najczęściej goszczących w naszych domach w czasie Świąt, doskonale ozdabiających pomieszczenie. Grudnik jest rośliną długowieczną i odpowiednio pielęgnowany może dekorować mieszkanie przez kilka lat z rzędu. Roślina pochodzi z Brazylii, gdzie pojawiała się w koronach drzew lasu deszczowego. Nie tylko przetrwała panujący tam klimat, ale i dotarła z sukcesem do Europy.

grudnik (2).jpg
grudnik (2).jpg

grudnik (2)

To kwiat o płaskich łodygach, na końcach których występują kwiaty o długości nawet dziesięciu centymetrów. Nie ma nic przeciwko towarzystwu w doniczce, dlatego sprawdzi się także w zbiorczym pojemniku. Roślina jest przystosowana do funkcjonowania nawet w trudnych warunkach dzięki zdolności do magazynowania wody w łodygach. To chroni ją przed suszą oraz negatywnym wpływem środowiska. Naturalnie występuje na całym świecie, w najróżniejszych klimatach. Przyjmuje różne formy – od maleńkich roślinek, po bujne, niczym krzewy. Odpowiednio pielęgnowana w warunkach domowych może zakwitnąć w pożądanym czasie i stanowić przepiękną ozdobę.

grudnik 3.jpg
grudnik 3.jpg

grudnik 3

Jak pielęgnować kaktus bożonarodzeniowy?

Grudnik ma wiele zalet, wśród których warto wspomnieć o łatwej uprawie, niezwykłych walorach estetycznych oraz tym, że roślina kwitnie zimą. Wyróżnia się urokliwymi kwiatami przybierającymi barwę nasyconej czerwieni, fioletu lub delikatnego różu. Kwiaty pojawiają się w listopadzie i grudniu i przez kilka tygodni stanowią ozdobę pomieszczenia. Jak pielęgnować kaktus bożonarodzeniowy, by prezentował się jak najokazalej?

Pamiętaj o:

zapewnieniu roślinie jasnego zakątka, ale bez intensywnych promieni słonecznych. Odpowiednim miejscem dla grudnika będzie parapet okna od strony północnej,optymalnej temperaturze – kaktus bożonarodzeniowy preferuje temperaturę około 20 stopni,umieszczeniu jej w ziemi dobrze przepuszczającej wodę, najlepiej o kwaśnym odczynie. Idealnie będzie wysypać dno doniczki drobnym żwirem, by korzenie nie tkwiły w mokrym podłożu,ustawieniu rośliny w miejscu, w którym jej pędy będą miały możliwość swobodnego opadania,umiarkowanym podlewaniu lub zraszaniu. Kaktus bożonarodzeniowy nie przepada za nadmierną wilgocią,nawożeniu rośliny co około miesiąc np. biohumusem w okresach kwitnienia,zapewnieniu jej w okresach spoczynku nieco niższej temperatury (12-15 stopni) na przykład na tarasie lub w chłodniejszym pomieszczeniu i mniej intensywnym podlewaniu.

Podcinanie i rozmnażanie grudnika

grudnik 4.jpg
grudnik 4.jpg

grudnik 4

Grudnik nie wymaga regularnego podcinania, ale roślinę można przyciąć w momencie, gdy jej pędy rozrosną się nadmiernie. Wówczas należy skrócić ją u nasady liści. Nie ma wskazań do konkretnej pory roku – zrób to wtedy, gdy uważasz.

Aby rozmnożyć grudnik niezbędny będzie jeden okaz o wystarczającym rozgałęzieniu. Wystarczy obciąć gałązkę posiadającą co najmniej 3 części i włożyć do wody na około 3 tygodnie. Ten czas powinien wystarczyć roślinie, by wypuściła korzonki. Następnie przygotuj doniczkę, która będzie pasowała rozmiarowo do młodego grudnika, dno wysyp drobnym żwirkiem zapobiegającym nadmiernej wilgotności i nasyp ziemię. Po przygotowaniu podłoża wsadź roślinkę i podlej ją. Po kilku miesiącach młody kaktus bożonarodzeniowy powinien już zakwitnąć.

podziel się: