Grusza – uprawa w ogrodzie, odmiany, pielęgnacja, wymagania

Grusza - 1.jpg
Grusza - 1.jpg
Grusza to drzewo, które spotkasz w niemalże każdym polskim sadzie przy domu. W sumie nie ma czemu się dziwić – jest mało wymagająca i prosta w pielęgnacji, a do tego doskonale znosi nasz kapryśny klimat. Jak uprawiać gruszę, by obrodziła dorodnymi owocami? Sprawdź nasze wskazówki!

Odmiany gruszy – jakie masz możliwości?

Grusza gruszy nierówna – dlatego na rynku dostępny jest cały wachlarz najróżniejszych odmian. Do Twojej dyspozycji są następujące rodzaje:

grusza konferencja – osiąga do 4-6 metrów wysokości, owocuje na przełomie kwietnia i maja, a owoce wyróżniają się zielonkawo-brązową skórką i słodkim, żółtawym miąższem,grusza faworytka – mierzy maksymalnie do 6 metrów. W sierpniu obradza owocami o zielonej skórce i bladożółtym miąższu o konsystencji masła,grusza lukasówka – jesienna odmiana o słodkich i dużych owocach cechujących się delikatnym miąższem o lekko winnym posmaku. Wyjątkowo podatna na choroby gruszy,grusza pospolita – dzika odmiana o małych, kulistych owocach nadających się do spożycia,grusza komisówka – zimowa odmiana wydająca bardzo duże, zielono-żółte owoce,grusza azjatycka – odznacza się małymi owocami, które wzrastają nierównomiernie, dzięki czemu sezon trwa dłużej.

Jak pielęgnować gruszę w ogrodzie?

Jak już wspomnieliśmy, uprawa gruszy nie wymaga dużo zachodu z Twojej strony. Wystarczy tylko znaleźć jej odpowiednie miejsce: w miarę osłonięte od wiatru, nasłonecznione i z ciepłą, średnio wilgotną glebą o lekko kwasowym odczynie (między pH 6,2 a 6,7).

PAMIĘTAJ!

Najlepiej od razu zasadzić koło siebie kilka drzewek, gdyż zapewni to lepsze zapylanie kwiatów. Odstępy między kolejnymi gruszami powinny wynosić ok. 2 metry.

Grusza powinna mieć stale wilgotną glebę, więc w okresach suszy możesz ją wspomóc podlewaniem. Co do nawożenia, wystarczy stosowanie standardowych preparatów doglebowych i dolistnych, podobnie jak w przypadku innych drzew owocowych. Wybierając nawóz, możesz postawić na ten z dużą zawartością boru – grusze uwielbiają ten pierwiastek i to właśnie on decyduje o obfitości owocowania.

Przycinanie gruszy również można nazwać standardowym. Od razu po zasadzeniu przycinasz pień oraz 5 głównych konarów, które będą stanowić jej szkielet. Z roku na rok wykonuj cięcia prześwietlające, powoli formując koronę o pożądanym kształcie. Do cięcia zabieraj się zawsze wczesną wiosną, zanim drzewo wypuści młode pędy, na które trzeba szczególnie uważać.

Grusza - 2.jpg
Grusza - 2.jpg

Grusza - 2

Choroby gruszy – na co uważać?

Jak widać, uprawa gruszy nie powinna przysporzyć większych trudności. Trzeba jednak wziąć pod uwagę to, że pewne odmiany – szczególnie lukasówka i grusza pospolita – są dość podatne na najróżniejsze choroby, które mogą prowadzić tak do karłowacenia, jak nawet do obumarcia drzewa. Do najczęściej spotykanych chorób gruszy można zaliczyć:

parch gruszy – jego oznaką są zdeformowane liście pokryte ciemnymi plamami. Chcąc uratować drzewo, powinieneś usunąć wszystkie liście dotknięte chorobą i spryskać drzewo preparatem grzybobójczym,rdza gruszy – również dotyka liści, sprawiając, że na ich wierzchu pojawiają się pomarańczowe plamy, a pod spodem zgrubienia z zarodnikami. Ratunek dla drzewa wygląda dokładnie tak jak przy parchu,zaraza ogniowa – tym razem atakowane są nie tylko liście, ale też kwiaty i pędy wierzchołkowe, które brunatnieją i zamierają. Porażone zarazą elementy należy jak najszybciej usuwać, gdyż ich rozprzestrzenienie równa się obumarciu rośliny. Aby przeciwdziałać tej chorobie gruszy możesz stosować miedziowe preparaty grzybobójcze.

Pamiętaj, że im szybciej wykryjesz chorobę, tym większe szanse na to, że drzewo wyjdzie z tego bez szwanku. Obserwuj więc gruszę na bieżąco i od razu reaguj na niepokojące objawy.

podziel się: