Jakie rodzaje grzejników elektrycznych masz do wyboru?
Choć myśląc o grzejnikach elektrycznych, najpewniej masz przed oczami tradycyjną farelkę, w rzeczywistości jest ich znacznie więcej. Możesz wybierać spośród następujących rodzajów:
grzejnik olejowy – wykorzystuje zjawisko podgrzewania oleju i radiacji. Zagrzewa się stosunkowo wolno, ale za to dłużej się wychładza,grzejnik konwektorowy – wyposażony w wewnętrzną grzałkę. Bardzo szybko się rozgrzewa i rozprowadza ciepło po pomieszczeniu, ale stygnie niemalże od razu po odłączeniu od źródła zasilania,termowentylator – powietrze zostaje ogrzane spiralą i wypchnięte na zewnątrz poprzez śmigła wentylatora. Latem może służyć do chłodzenia pomieszczenia,grzejniki na podczerwień – generują promieniowanie podczerwone, które nagrzewa przedmioty znajdujące się w jego zasięgu – i to one oddają ciepło do pomieszczenia. Mają stosunkowo mały zasięg i sprawdzają się jedynie jako dodatkowe źródło ciepła,grzejnik ceramiczny – wyposażone w ceramiczny wkład, który co prawda długo oddaje ciepło, ale jego nagrzanie wymaga dużej ilości energii elektrycznej, w efekcie czego jest mało ekonomiczne.
Czy grzejnik elektryczny może być ekonomiczny w użytkowaniu?
Biorąc pod uwagę ceny za energię elektryczną, można by powiedzieć, że korzystanie z grzejników elektrycznych to najmniej ekonomiczna forma dogrzewania. Okazuje się jednak, że nie jest to do końca zgodne z prawdą – wystarczy tylko wybrać dobry grzejnik i dopasować go do własnych preferencji, a nie zaskoczą Cię wysokie rachunki za prąd.
Jeśli zamierzasz używać grzejnika jedynie doraźnie, gdy standardowe ogrzewanie okaże się niewystarczające, najlepiej sprawdzi się model konwektorowy, który szybko się rozgrzewa. Jeśli z kolei zamierzasz go intensywnie używać, postaw na grzejnik olejowy, który pracuje efektywniej i ekonomiczniej.
Możesz też spotkać się z tzw. grzejnikami elektrycznymi z niskim poborem energii. Na czym polega ich fenomen? Na specyficznej konstrukcji, która sprawia, że urządzenie krótko pobiera energię, ale oddaje ciepło przez długi czas. Najczęściej są to modele z szybko nagrzewającym się ceramicznym rdzeniem z zatopionymi grzałkami i aluminiową obudową, która powoli stygnie.
Na co zwrócić uwagę, wybierając grzejnik elektryczny energooszczędny?
Szukając nowego grzejnika elektrycznego do domu – niezależnie od tego, jaki rodzaj wybrałeś – przyjrzyj się dokładnie takim kwestiom, jak:
moc – zasada jest prosta: im większe pomieszczenie, tym większej mocy potrzebujesz. Jeśli wybierzesz za małą wartość, grzejnik będzie nieskuteczny. Wybierając za dużą moc, będziesz niepotrzebnie przepłacać za prąd.
CZY WIESZ, ŻE…
Obliczając dokładne zapotrzebowanie energetyczne pomieszczenia, możesz przyjąć, że na każdy metr kwadratowy pokoju o maksymalnej wysokości 2,8 metra powinno przypadać co najmniej 85 W.
obecność termostatu – dzięki niemu będziesz mógł sterować temperaturą grzejnika, dopasowując ją do indywidualnych potrzeb,programator – pozwoli Ci zaplanować pracę grzejnika elektrycznego, np. w taki sposób, aby po powrocie do domu powitało Cię już ciepło,waga – jeśli zamierzasz korzystać z niego w kilku pomieszczeniach, to parametr kluczowy. Przydadzą się również kółka.
Pamiętaj też o tym, że kusząco niska cena grzejnika elektrycznego rzadko kiedy idzie w parze z wysoką jakością. A jeśli wziąć pod uwagę to, że tani grzejnik szybko ulegnie awarii i trzeba będzie go wymienić, jego cena przestanie być tak korzystna.