Grzyb na ścianie – przyczyny. Jak usunąć? Które preparaty są najlepsze?

grzyb na ścianie1.jpg
grzyb na ścianie1.jpg

Naprawdę niewiele potrzeba, by na ścianie pojawiły się niebiesko-szare wykwity które nie tylko psują wystrój, lecz również mogą się negatywnie odbić na zdrowiu domowników. Jak usunąć grzyba ze ściany? Oto sprawdzone sposoby!

Grzyb na ścianie – skąd się bierze?

Za główną przyczynę pojawiania się grzyba czy pleśni na ścianie uważa się nieodpowiednią cyrkulację powietrza oraz jego wysoką wilgotność. Gdy takie warunki powstają na ścianie, staje się ona idealnym podłożem do założenia grzybni, która systematycznie wrasta w ścianę, mnożąc się substancje organiczne. Co więcej, wraz z rozwojem pleśni na ścianie, rośnie wilgotność powietrza – kolonie mikroorganizmów absorbują w końcu wilgoć. Tym samym problem się pogarsza.

CZY WIESZ, ŻE…

Optymalne warunki w pomieszczeniach to temperatura na poziomie 20-22°C i wilgotność nieprzekraczająca przedziału 30-65%. Wyższy poziom wilgoci nie tylko nie jest korzystny dla zdrowia, ale też stwarza warunki do rozwoju grzyba w domu.

grzyb na ścianie2.jpg
grzyb na ścianie2.jpg

grzyb na ścianie2

Jak pozbyć się grzyba ze ściany?

W przypadku usuwania grzyba ze ściany istotne jest to, by nie tylko usunąć same widoczne ślady, lecz sięgnąć głębiej – usunąć grzybnię, która wdarła się w głębsze warstwy ściany i znaleźć przyczynę powstania problemu. Jeśli tego nie zrobisz, odniesiesz krótkotrwały skutek, gdyż już po krótkim czasie, gdy tylko powtórzą się sprzyjające warunki, grzyb i pleśń powrócą i to ze zdwojoną siłą. Tylko połączenie metody mechanicznej (czyli zdzierania zarażonych grzybem fragmentów ściany) z chemiczną (czyli zastosowaniem specjalistycznego preparatu na grzyba) może zapewnić rezultat, jakiego oczekujesz.

Jak usunąć grzyba ze ściany? Domowe sposoby

grzyb na ścianie.jpg
grzyb na ścianie.jpg

grzyb na ścianie

Poza samą walką z oznakami grzyba i pleśni na ścianach, warto też zapobiegać ich powstawaniu. W tym celu warto wprowadzić do codziennej rutyny kilka przydatnych nawyków:

wietrz całe mieszkanie tak często jak się da, a najlepiej codziennie. Pamiętaj o tym, że otworzenie okien i zrobienie przeciągu na kilka minut jest wydajniejsze niż uchylenie okien na dłuższy czas,zainwestuj w higrometr i sprawdzaj wilgotność w pomieszczeniach na bieżąco – dzięki temu dowiesz się od razu, gdy jej poziom stanie się zbyt wysoki, a przez to sprzyjający rozwojowi grzyba w domu,jeśli zauważysz, że poziom wilgoci w domu przekracza zalecane normy, od razu reaguj. Dobrym pomysłem może być zainwestowanie w pochłaniacze wilgoci (elektroniczne lub wykonanych z materiału, który samoczynnie absorbuje wilgoć),szczególną uwagę poświęć łazience i kuchni, gdyż to właśnie tam, podczas kąpieli czy gotowania, gromadzi się najwięcej wilgoci, która może przekształcić się w grzyba na ścianie. Podczas gotowania używaj pochłaniacza, a po kąpieli dokładnie wywietrz łazienkę.

podziel się: