Gdzie postawić gwiazdę betlejemską w doniczce?
Szukając odpowiedniego miejsca na tę roślinę, warto rozejrzeć się za takim, które będzie:
- ciepłe, ale nie położone tuż przy grzejniku. Optymalna temperatura dla gwiazdy betlejemskiej to od 15 do 22°C;
- jasne, ale nie bezpośrednio nasłonecznione.
UWAGA!
Jeśli zdecydowałeś się na postawienie gwiazdy betlejemskiej w doniczce na parapecie, powinieneś zabierać ją stamtąd za każdym razem, gdy otwierasz okno. Kwiat ten jest wyjątkowo wrażliwy na przeciągi i nawet krótkotrwały kontakt z niską temperaturą może mu poważnie zaszkodzić.
Jak pielęgnować gwiazdę betlejemską? Praktyczne wskazówki
Pięknie wybarwione, układające się w rozetę liście poinsencji mogą stać się prawdziwą ozdobą bożonarodzeniowego stołu – oczywiście pod warunkiem, że właściwie o nią zadbasz. Oto garść porad, z których dowiesz się, jak dbać o gwiazdę betlejemską:
podłoże – dobrze sprawdzi się tu uniwersalna ziemia do kwiatów wzbogacona odrobiną torfu. Najlepiej, aby pH gleby było lekko kwaśne, w granicach 5-6,5 pH;nawożenie – raz na 2 tygodnie warto stosować nawóz do roślin kwitnących. Powinna to być mieszanka zimowa, czyli taka z małą ilością azotu, która nie wzmocni kwitnienia, jednak zapewni kwiatom intensywniejsze wybarwienie;podlewanie – należy to robić umiarkowanie, co 2-3 dni, uważając na to, aby zawsze odlewać nadmiar wody z podstawki. Jeśli kwiat jest narażony na suche powietrze (np. od grzejnika) warto regularnie zraszać go delikatną mgiełką.
WARTO WIEDZIEĆ
W przypadku gwiazdy betlejemskiej w doniczce, nadmiar wody jest bardziej szkodliwy niż jej niedobór. Zbyt wilgotna gleba nie tylko prowadzi do gnicia korzeni, lecz również stanowi zachętę dla najróżniejszych grzybów, które mogą szybko zniszczyć roślinę.
Na to uważaj!
Choć najpiękniej wygląda właśnie zimą, gwiazda betlejemska w doniczce jest bardzo wrażliwa na zimno i przeciągi. Zrezygnuj więc z pomysłu kupowania okazów ze straganów ulicznych i postaw na te z kwiaciarni, które są przechowywane w optymalnej temperaturze. Jeśli pogoda na dworze nie rozpieszcza, upewnij się również, że roślina została właściwie zabezpieczona na czas transportu – aby nie zmarzła w drodze.
Jeśli chcesz, by roślina została z Tobą na dłużej i nie zmarniała od razu po świętach, wybieraj okazy bez żadnych ozdób w postaci sztucznego śniegu czy brokatu. Choć sprzedawcy często dekorują tak gwiazdy betlejemskie w doniczce przed świętami, zabiegi te mogą poważnie naruszyć strukturę jej liści. Efekt? Powolne obumieranie rośliny i marne szanse na to, by dało się ją uratować.
Jak zachęcić gwiazdę betlejemską w doniczce do kwitnienia?
Chcesz, by Twoja roślina przetrwała do kolejnego sezonu zimowego i znów zachwyciła Cię pięknie wybarwionymi, czerwonymi przylistkami? Niestety, będzie to wymagać niemało zachodu. Okazuje się bowiem, że niezbędnym warunkiem jest tutaj trzymanie jej w całkowicie zaciemnionym pomieszczeniu przez minimum 14 godzin – i tak przez 8 tygodni. W mieszkaniach jest to dość trudne do wykonania – w końcu raczej nie ma pomieszczeń, w których prawie nie zapalasz światła. Możesz jednak przykryć ją kartonem lub wiadrem, by całkowicie zablokować dostęp światła do liści. Jeśli Ci się uda, pobudzisz pączki rośliny i sprawisz, że znów zakwitnie.
Równie dużą popularnością w polskich domach cieszy się tzw. szczęśliwy bambus. Tego, jak o niego dbać na co dzień, dowiesz się z naszego artykułu: Dracena Sandera (Lucky Bamboo) – uprawa i pielęgnacja.