Czy wiesz, że niektóre z kwitnących krzewów ogrodowych mogą zdobić również Twój taras? Jednym z nich jest hortensja doniczkowa, która w sezonie ubarwi Twoją przestrzeń licznymi, okazałymi kwiatostanami. Sprawdź, jakie hortensje zasadzić w donicy i jak pielęgnować je przez cały rok, by bujnie i zdrowo rosły.
Hortensja doniczkowa – jaki gatunek wybrać?
W sklepach ogrodniczych można zakupić różne gatunki hortensji, jednak wybierając roślinę do pojemnika, najlepiej zdecydować się na hortensję ogrodową. Niektóre jej odmiany cechują się ograniczonym wzrostem, dzięki czemu doskonale nadają się do uprawy doniczkowej. Najpopularniejsza z nich, ‘Sibilla’, osiąga 1 metr wysokości, wydając przy tym duże kwiaty o średnicy 15-30 cm.
Hortensje doniczkowe zakwitają zwykle w czerwcu, a w zależności od odmiany kwitną nawet do pierwszych przymrozków. Kwitnące krzewy można jednak spotkać w sklepach już zimą – pochodzą one z upraw szklarniowych, gdzie są odpowiednio stymulowane do kwitnienia. Taka hortensja w domu doskonale spełni funkcję tymczasowej dekoracji, jednak jej całoroczna uprawa może być utrudniona ze względu na niską mrozoodporność. Na balkon lub taras można wynieść ją dopiero po 15 maja, gdy zniknie ryzyko przymrozków.
Uprawa hortensji w donicy – to trzeba wiedzieć
Hortensja w ogrodzie wymaga żyznej gleby oraz odpowiedniego stanowiska – te same czynniki będą miały wpływ na powodzenie w uprawie hortensji doniczkowej. Trzeba jednak pamiętać, że w ostatnim wypadku niezbędna jest także właściwa donica – powinna być większa niż dotychczasowy pojemnik i mieć w dnie otwory drenażowe. Donicę należy wypełnić podłożem przepuszczalnym, bogatym w składniki pokarmowe, najlepiej o kwaśnym pH. Można przygotować je samodzielnie z kompostu i torfu lub zastosować specjalną ziemię do roślin kwasolubnych.
Gdy hortensja zostanie zasadzona w donicy, należy ustawić ją w odpowiednim miejscu. Najlepiej wybrać stanowisko półcieniste, w którym krzew będzie obficie kwitł, a jednocześnie nie będzie narażony na poparzenie promieniami słonecznymi ani zbyt szybkie wysychanie podłoża. Ze względu na kruche pędy, hortensje w donicach trzeba też umieścić w miejscu osłoniętym od silnego wiatru.
CIEKAWOSTKA
Kolor kwiatów hortensji ogrodowej zależy ściśle od pH gleby. Niskie pH (w granicach 4,5-5,0), czyli odczyn kwaśny, powoduje, że roślina kwitnie na niebiesko lub nawet na fioletowo. Przy wyższym pH kwiaty zmieniają kolor na różowy lub czerwony. Jedynie hortensje o białych kwiatach kwitną zawsze tak samo, bez względu na odczyn podłoża.
Jak pielęgnować hortensje w pojemnikach?
Pielęgnacja hortensji polega przede wszystkim na jej regularnym podlewaniu oraz nawożeniu. Krzew jest wrażliwy na niedobór wody, dlatego w okresach bezdeszczowych i ciepłych należy podlewać go nawet codziennie – podłoże powinno być stale lekko wilgotne, lecz w pojemniku nie może zalegać woda. Równie istotne jest nawożenie. Do hortensji doniczkowych możesz stosować wieloskładnikowy nawóz płynny lub sypki – należy używać go zgodnie z zaleceniami producenta, by nie doprowadzić do przenawożenia.
Inne zabiegi, o których trzeba pamiętać, uprawiając hortensję w donicy, to:
przycinanie – hortensja ogrodowa zakwita na pędach zeszłorocznych, dlatego mocne skrócenie pędów spowoduje, że w kolejnym sezonie nie zakwitnie. Gdy roślina zakończy kwitnienie, najlepiej usunąć jedynie uschnięte kwiatostany, co równie dobrze można zrobić dopiero po zimie. Wtedy też usuń pędy, które uschły lub przemarzły;zimowanie – hortensja w donicy przed nadejściem przymrozków powinna zostać przeniesiona do chłodnego miejsca. Można także pozostawić ją na dworze, jednak wtedy wymaga starannego zabezpieczenia zarówno bryły korzeniowej, jak i części nadziemnej – w tym celu donicę osłania się styropianem, a pędy białą agrowłókniną lub słomianym chochołem,przesadzanie – wraz ze wzrostem krzewu należy przesadzać go do coraz większych donic. Zabieg ten wykonuje się wiosną.
Hortensja doniczkowa to piękna ozdoba przydomowej przestrzeni, która przy odpowiedniej pielęgnacji będzie zachwycać nie tylko Ciebie, ale również Twoich gości. Przekonaj się, jak bardzo odmieni Twój ogród, taras lub patio!