Hydrożel ogrodniczy - biały proszek, który ułatwia pracę w ogrodzie

Hydrożel ogrodniczy
Hydrożel ogrodniczy
Łatwy w użyciu i w odnalezieniu na sklepowej półce hydrożel ogrodniczy to świetny pomocnik ogrodnika. W 17. odcinku 4. sezonu programu "Nowa Maja w ogrodzie" Maja Popielarska zobaczyła niektóre z efektów jego działania na działce w Zielonce. A korzyści jest znacznie więcej.

Biały proszek, który zmienia życie na lepsze

Wielość roślin: różnorodność ich gatunków, kolory oraz warte uwagi rozwiązania to wszystko skłoniło Maję Popielarską do odwiedzenia ogrodu w Zielonce. Ta działka jest po prostu przepiękna i naszej prowadzącej momentami trudno było uwierzyć, że prowadzą ją amatorzy ogrodnictwa na emeryturze. Jeszcze trudniej w to, że ogród, który odwiedziła w 17. odcinku 4. sezonu programu „Nowa Maja w ogrodzie” powstał na bardzo niekorzystnej glebie. Wszystko dzięki ich ciężkiej pracy. Teraz na emeryturze, gdy siły i zdrowie potrafią szwankować, na szczęście pracy mają nieco mniej, a efekty wciąż te same. Gdzie tkwi tajemnica? W hydrożelu ogrodniczym.

- Jest to neutralny środek, który po podsypaniu pod roślinę albo podlaniu wodą tworzy galaretkę, która chłonie wodę. Roślina świeżo posadzona ma cały czas wilgotne podłoże – opowiedział Mai Popielarskiej dumny właściciel. Mężczyzna przyznał, że ten niepozorny biały proszek, który z wyglądu nieco przypomina cukier, zmienił jego życie na lepsze

Hydrożel ogrodniczy – co to?

Hydrożel ogrodniczy, inaczej nazywany agrożelem produkowany jest przez wiele firm i jest dostępny praktycznie w każdym sklepie ogrodniczym. Są to nierozpuszczalne polimery o doskonałych zdolnościach pochłaniania wody i właśnie dlatego używa się je do zatrzymania wilgoci w ziemi. To z kolei poprawia jakość gleby.

Hydrożel ogrodniczy – jak działa?

Działanie hydrożelu w ziemi jest niezwykle proste. Podczas opadów czy podlewania pobiera on wodę, a później regularnie oddaje ją korzeniom roślin. Dzięki temu rośliny uprawiane na podłożu zawierającym hydrożel mogą być podlewane znacznie rzadziej, a także dużo lepiej czuje się podczas susz. Lepiej się rozwija, rośnie, wydaje też bardziej obfite plony.

Hydrożel ogrodniczy - zalety

Podczas magazynowania i oddawania wody hydrożel zmienia swoją objętość, dzięki czemu w znaczący sposób poprawia strukturę gleby. Jest to jedna z ważniejszych, ale nie jedyna zaleta jego stosowania. Przede wszystkim oszczędzi wodę oraz nam wszystkim pracę związaną z koniecznością podlewania. Umożliwienie roślinom stałego dostępu do wilgoci eliminuje ryzyko stresu wodnego.

Hydrożel ogrodniczy – gdzie stosować?

Ze względu na swoją uniwersalność hydrożel może być stosowany zarówno w ogrodzie, jak i na balkonie czy w domu. Nadaje się do każdego rodzaju roślin, także tych jadalnych, bo jest całkowicie bezpieczny dla naszego zdrowia. Nie warto natomiast korzystać z niego na terenach podmokłych oraz w przypadku roślin niewymagających stałego nawodnienia.

Hydrożel ogrodniczy – jak stosować?

Tak jak wspomniał właściciel ogrodu odwiedzanego przez Maję Popielarską hydrożel ogrodniczy jest niezwykle łatwy w stosowaniu. Wystarczy wymieszać go z glebą, pamiętając, że powinien być umieszczony na głębokości korzeni roślin.

podziel się: