Ile kosztuje kuchnia na wymiar?

Kuchnia z 7. odcinka 3. sezonu "Darka solo"
Kuchnia z 7. odcinka 3. sezonu "Darka solo"
Przymierzając się do wykańczania czy remontu kuchni, musisz podjąć jedną, bardzo ważną decyzję: kupić gotowe meble czy zamówić je u stolarza? Ile kosztuje kuchnia na wymiar i dlaczego warto się na nią zdecydować? Sprawdź!

Meble kuchenne na wymiar – cena zależy od materiału

Decydując się na kuchnię robioną pod wymiar, powinieneś być świadomy tego, jak wiele materiałów masz do wyboru – oraz tego, że ich cena nie jest jednakowa. Poniżej przygotowaliśmy małe podsumowanie z orientacyjnymi, uśrednionymi cennikami za meble kuchenne wykonane z różnych materiałów:

laminat – za najtańszą opcję, czyli laminat z melaminowym zabezpieczeniem zapłacisz ok. 700 zł/mb. Nieco trwalsza opcja – laminat z obrzeżem PCV – kosztuje ok. 1000-1300 zł/mb. Płacąc ok. 1700/2000 zł/mb, możesz też kupić meble kuchenne z laminatu wyposażone w aluminiowe profile, które jeszcze lepiej chronią materiał przed wnikaniem wilgoci;płyta MDF – zakup kuchni na wymiar wykonanej z płyty MDF pokrytej folią PCV to koszt rzędu 800-1000 zł/mb. Taka folia lubi się jednak odklejać i wybarwiać pod wpływem słońca. Dokładając ok. 500-700 zł, możesz otrzymać jednak wyższy standard i większą trwałość;płyta laminowana – wykonane z niej meble ze średniej półki cenowej będą Cię kosztować ok. 1600 zł/mb. Pamiętaj tylko o tym, że płacąc mniej, najpewniej dostaniesz gorszy lakier, który będzie się szybko ścierać i rysować;płyta fornirowana – cena matowego forniru może wynieść ok 1200-1400 zł/mb. Ten w połysku będzie nieco droższy – ok. 1400-1700 zł/mb;lite drewno – zdecydowanie najdroższa opcja, uważana jednak za najtrwalszą. Za najtańsze, brzozowe lub sosnowe meble możesz zapłacić 1500 zł/mb i więcej. Średnia półka cenowa to chociażby buk kosztujący 1500-2000 zł/mb. Zakup porządnych mebli dębowych lub egzotycznych może Cię wynieść od 2500-3000 zł/mb.

Kuchnie na wymiar – cennik cennikowi nierówny

Materiał to niejedyny czynnik wpływający na ceny kuchni na wymiar. Nie bez znaczenia pozostają tutaj również:

stopień skomplikowania Twojego projektu – im więcej dodatkowych elementów odbiegających od standardów, tym więcej zapłacisz. Mowa tu chociażby o designerskim podświetleniu, szafkach typu cargo o nietypowych wymiarach czy zabudowie elementów architektonicznych o nieregularnej formie;zastosowane w nim rozwiązania – stolarz powinien zawsze zaproponować Ci kilka rozwiązań technicznych, z różnych półek cenowych, tłumacząc przy tym, z czym wiąże się wybór tańszych lub droższych zawiasów czy systemów zamykania;rejon Polski – to zrozumiałe, że w przypadku kuchni na wymiar od stolarza z małej miejscowości cena będzie niższa niż w przypadku dużego miasta, gdzie jest większy popyt na tego typu usługi. Co więcej, przebitka może tu wynosić od stu do nawet kilkuset złotych na 1 mb mebli!

O TYM PAMIĘTAJ!

Zapłaciłeś już za meble i czekasz aż je przywiozą? Wbrew pozorom wcale nie musi to oznaczać, że to już koniec Twoich wydatków. Firma może bowiem zażądać dodatkowej opłaty za demontaż i wywóz starych mebli (200-500 zł) oraz za sam montaż tych nowych (od 100 do 300 zł/mb).

Cena kuchni na wymiar – podsumowanie

Jak widać, już w przypadku mebli kuchennych na wymiar na cenę wpływa wiele czynników. Zanim zdecydujesz się na jedną ofertę, poproś o wycenę kilka różnych firm – najczęściej nie zapłacisz za to nic albo naprawdę niewielką opłatę. Pozwoli Ci to jednak zorientować się w kosztach i dokonać lepszego wyboru – a w końcu meble kuchenne będą Ci służyć przez kolejne kilka lub kilkanaście lat, warto więc wybrać najlepsze, na jakie Cię stać.

podziel się: