Ile kosztuje wykończenie domu?

Remont domu
Remont domu
Wykończenie domu to spory koszt – niezależnie od tego, czy zbudowałeś go samodzielnie czy też kupiłeś gotowy od dewelopera. Zastanawiasz się nad tym, jakie środki zebrać, by spokojnie wystarczyło na wykonanie wszystkich niezbędnych prac i zakupów? Sprawdź, na jaki koszt wykończenia domu powinieneś się przygotować w zależności od tego, czy zaczynasz od stanu deweloperskiego czy surowego!

Wykończenie domu w stanie surowym zamkniętym – o czym powinieneś pamiętać?

Szacując koszty wykończenia domu w stanie surowym zamkniętym o średniej wielkości – czyli ok. 140 m² – powinieneś wziąć pod uwagę to, że:

musisz wykonać pełną instalację elektryczną i wodno-kanalizacyjno-grzewczą całego budynku. Przy takim metrażu może Cię to kosztować ok. 15 000 zł w przypadku instalacji elektrycznej i nawet 20 000 zł za instalację wodno-kanalizacyjno-grzewczą;za wykończenie ścian i podłóg wewnętrznych w średnim standardzie zapłacisz ok. 30 000 zł. W przypadku ścian mowa tutaj o tynku, gładzi i farbie, w przypadku podłóg o wylewce i płytkach oraz panelach – oczywiście w tę kwotę wliczony jest zarówno koszt zakupu materiałów, jak i robocizna. Jeśli dom jest piętrowy musisz też doliczyć cenę zakupu i montażu schodów, czyli ok. 10 000 zł;wyposażenie łazienki w niezbędną armaturę i sanitariaty może Cię wynieść ok. 7 000 zł w wersji średniobudżetowej;wyposażając kuchnię od A do Z, przygotuj się na koszt ok. 10 000 zł.

Podsumowując, wykończenie domu o wielkości 140 m² w średnim standardzie może Cię kosztować ok. 85 000 zł i to w najbardziej optymistycznej wersji. Do tego musisz jeszcze doliczyć koszt zakupu mebli do wszystkich pomieszczeń poza kuchnią i łazienką, co może podnieść tę sumę o kolejne kilkanaście czy kilkadziesiąt tysięcy.

Pamiętaj też o tym, że możesz szukać sposobów na obniżenie tej kwoty. Wystarczy, że część prac wykonasz samodzielnie (o czym piszemy w dalszej części artykułu) albo wybierzesz materiały budowlane od takich dostawców, którzy oferują ich darmowy montaż – takie promocje zdarzają się chociażby przy zakupie paneli podłogowych. Zawsze to jakaś oszczędność!

Ile kosztuje wykończenie domu w stanie deweloperskim?

Kupując dom w stanie deweloperskim, najczęściej masz do czynienia z:

ścianami pociągniętymi gładzią;wylewką na podłodze;poprowadzoną instalacją elektryczną i hydrauliczną;podłączonymi mediami.

Możesz więc odliczyć te koszty z powyższego zestawienia, a wtedy zostanie Ci ok. 60 000 zł za wykończenie domu – o wiele mniej niż w przypadku stanu surowego. Za dom w takim standardzie musisz jednak zapłacić nieco więcej. W dużym uproszczeniu można więc założyć, że o ile nie wykonasz części prac na własną rękę, koszt wykończenia obu rodzajów budynków będzie porównywalny.

Ile możesz zaoszczędzić, wykonując część prac samodzielnie?

Szacuje się, że wykańczanie domu pochłania aż 20% środków przeznaczonych na jego budowę. Warto więc szukać oszczędności na tym etapie – przecież spora część prac jest na tyle prosta, że jej wykonanie na własną rękę nie powinno przysporzyć większych trudności. O jakich pracach mowa i na jakie oszczędności możesz liczyć?

Przyjrzyjmy się chociażby układaniu paneli podłogowych. Średni koszt pracy firmy wykończeniowej wynosi tutaj 18 zł/m². Zakładając, że w naszym przykładowym domu miałoby się one znaleźć na powierzchni 100 m², robocizna za ich montaż wyniesie aż 1 800 zł. Podobnie wygląda sytuacja z wykańczaniem ścian. W naszym projekcie do pomalowania będzie ok. 550 m² powierzchni. Mnożąc tę liczbę przez średnią stawkę za robociznę, czyli ok. 10 zł/m², otrzymasz kwotę 5 500 zł. A przecież obie te czynności z powodzeniem wykonasz sam czy z pomocą rodziny – i z pewnością wyniesie Cię to mniej. Przyjrzyj się więc temu, jakie prace wykończeniowe pozostały do zrobienia i zastanów się nad tym, z którymi z nich poradzisz sobie samodzielnie, a zobaczysz, ile możesz zaoszczędzić.

podziel się: