Ile kosztuje wykończenie mieszkania?

Mieszkanie w trakcie remontu
Mieszkanie w trakcie remontu
Kupno wymarzonego mieszkania od dewelopera lub zbudowanie domu to tylko pierwszy, choć zdecydowanie najbardziej obciążający etap wydatków. Trzeba się jednak jeszcze zastanowić, ile kosztuje wykończenie mieszkania i przygotować na to pieniądze. Sprawdź, jaki jest koszt wykończenia mieszkania deweloperskiego!

Wykończenie mieszkania – koszt robocizny

Zanim zaczniesz podliczać, ile kosztuje wykończenie mieszkania, musisz sobie zdać sprawę z jednej bardzo ważnej rzeczy – koszt robocizny może być nawet dwukrotnością wydatków związanych z materiałami, szczególnie jeśli trafisz na nieuczciwych wykonawców. Przede wszystkim więc zadbaj, by ekipa budowlana, na którą się zdecydujesz, była sprawdzona, miała dobre opinie, a najlepiej, gdyby była to firma z polecenia. Wówczas koszt robocizny wykończenia mieszkania powinien wynieść nie więcej niż 30% całego budżetu.

Oczywiście najlepiej, jeśli pewne rzeczy potrafisz wykonać samodzielnie – możesz sporo zaoszczędzić na drobnych pracach, np. montażu ceramiki sanitarnej czy malowaniu ścian w pokojach, a ekipie zlecać tylko te bardziej zaawansowane zadania, z którymi byś sobie nie poradził.

Łazienka i kuchnia – główny generator kosztów wykończenia mieszkania

Panuje powszechne przekonanie, że najdroższe do wykończenia są kuchnia i łazienka. Opinia ta jest najczęściej prawdziwa, choć wszystko zależy rzecz jasna od materiałów, na jakie się zdecydujesz – jak wpłyną na koszty wykończenia mieszkania?

Płytki ceramiczne – stosowane na ścianach i posadzkach kuchni i łazienek mogą wygenerować spore koszty, nawet jeśli wykańczasz nimi małe pomieszczenia. Za ceramikę ze średniej półki cenowej zapłacisz ok. 43 zł/m2, co przy małej łazience i kuchni może wynieść ok. 1,500 zł;Dodatkowe materiały – do okładzin ceramicznych potrzebne będą też fugi (ok. 15 zł/kg), klej do płytek (ok. 1,5 zł/kg) i preparat gruntujący (ok. 6,5 zł/l). Choć nie są to rzeczy drogie, do wykończenia kuchni i łazienki będziesz ich potrzebować sporo, więc wydasz na nie kilkaset złotych;Ceramika sanitarna – ceny wyposażenia łazienki są bardzo różne i zależą od mnóstwa czynników. Standardowo kompakty WC kosztują 200-800 zł, umywalki 200-600 zł, a z zakupem kabiny prysznicowej można zamknąć się już w 1000 zł. Do tego należy dobrać elementy przyłączeniowe i armaturę;meble – to spory wydatek, w szczególności jeśli chodzi o kuchnię. Popularne zabudowy to koszt od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych, a nieco mniej wydasz, jeśli zdecydujesz się na samodzielne dobieranie szafek;sprzęt AGD – cena pralki, piekarnika, lodówki czy zmywarki będzie zależała od Twoich potrzeb, jednak należy się liczyć, że cena każdego urządzenia to minimum 1000 zł.

UWAGA!

Nawet jeśli dokładnie obliczyłeś koszt wszystkich materiałów, pamiętaj, by zostawić sobie poduszkę finansową na wypadek nieoczekiwanych wydatków. Tych niestety nie da się uniknąć w czasie prac wykończeniowych, więc lepiej przygotować budżet remontowy „z górką”.

Koszt wykończenia mieszkania deweloperskiego – pokoje

W salonie i sypialni nie musisz stosować drogich okładzin ściennych, wystarczy, jak na tynk nałożysz farbę w ulubionym kolorze. Kosztowna może okazać się podłoga, szczególnie jeśli zdecydujesz się na parkiet drewniany – jego cena za m2 przekroczy 100 zł. Panele podłogowe to sporo mniejszy wydatek, bo średniej klasy modele kupisz już za 40 zł/m2. Jednak najwięcej w pokojach wydasz na ich wyposażenie – koszt wykończenia mieszkania to również zakup mebli i sprzętu oświetleniowego.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania? Trudno odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie, ale przy zakupie materiałów ze średniej półki cenowej należy się liczyć z wydatkiem rzędu 35-50 tysięcy złotych. Będzie to koszt wykończenia mieszkania deweloperskiego o wielkości ok. 50 m2. Jeśli chcesz poznać dokładniejsze wyliczenia, skorzystaj z dostępnych online kalkulatorów do kosztów wykończenia mieszkania.

podziel się: