Oświetlenie we wnętrzach, a zwłaszcza w salonie jest niezwykle istotne. Dawno już odeszły w niepamięć czasy, gdy cały pokój oświetlany był pojedynczym żyrandolem na środku. Światło buduje klimat, podkreśla teksturę materiałów, a także wydziela różne strefy we wnętrzach. Właśnie dlatego jego znaczenie jest szczególnie istotnie w salonie, który zazwyczaj pełni kilka różnych funkcji - w wielu domach poza kącikiem wypoczynkowym znajduje się tam kącik jadalniany, a w mniejszych mieszkaniach salon musi też pełnić rolę sypialni czy domowego biura. Planując rozmieszczenie punktów oświetleniowych i ich rodzaj w salonie trzeba więc wziąć pod uwagę jego funkcje.
Jeśli salon pełni dwie funkcje - wypoczynkową i jadalnianą - wybierz dwa główne punkty światła. Lampy w obu częściach wnętrza powinny być utrzymane w jednym stylu, ale mogą się różnić kolorem czy kształtem. Zauważ, że lampa w kąciku jadalnianym powinna wisieć nisko nad stołem i dobrze go doświetlać, może więc być większa niż lampa w części wypoczynkowej. Zaplanuj jej umieszczenie centralnie nad stołem. Wybór lamp do jadalni jest ogromny - począwszy od klasycznych w kształcie żyrandoli, przez nowoczesne wielopunktowe lampy, po przysufitowe spoty.
Wyobraźnia jest jedynym ograniczeniem także, jeśli chodzi o wybór lampy w części wypoczynkowej. Możesz wybrać taką, która będzie stanowiła element dekoracyjny lub taką, która nie będzie rzucała się w oczy. Postaraj się jednak, by stylem dopasowana była do tej w części jadalnianej.
Wiele osób decyduje się też na podwieszany sufit, w którym umieszcza się oprawki LED, dające punktowe światło lub gzymsy oświetleniowe z listwami lub taśmami LED. To rozwiązanie sprawdzi się w dużych wnętrzach, które trudno oświetlić jednym czy dwoma głównymi lampami.
Nie zapominaj też o dodatkowych punktach świetlnych, w postaci stojących lamp i lampek, zwłaszcza, jeśli w salonie śpisz lub pracujesz. Postaw je obok kanapy czy biurka, by mieć jeszcze więcej światła tam, gdzie tego potrzebujesz.