Storczyki – pielęgnacja. Co trzeba wiedzieć?
Storczyk to kwiat wdzięczny i bardzo efektowny. Może być doskonałym uzupełnieniem eleganckiego salonu, kolorowym dodatkiem w sypialni lub rozświetlającym kuchnię akcentem. Jeśli zdecydujesz się na zakup tej pnącej się rośliny doniczkowej, koniecznie dowiedz się, jak o nią dbać. Przedstawiamy kilka podstawowych informacji na temat pielęgnacji storczyków:
Nasłonecznienie – idealne dla storczyków są pomieszczenia nasłonecznione, ale z dostępem do cienia (kwiaty są wrażliwe na słońce!); doskonale sprawdzi się zatem ekspozycja na wschodzie mieszkania.Nawożenie – storczyki do prawidłowego wzrostu potrzebują licznych składników odżywczych, które warto im dostarczyć w formie preparatu do nawożenia – np. poprzez spryskiwanie płynnym nawozem.Nawadnianie – jak podlewać storczyki? Pierwsza zasada: nie przelewać; kwiaty lubią przeschniętą glebę, a ich zbyt obfite (i przede wszystkim zbyt częste) podlewanie może doprowadzić do przegnicia korzeni.
Jak podlewać storczyki?
Jak podlewać storczyki, żeby ich nie przelewać? To sztuka trudniejsza i wymagająca stałej obserwacji. Idealnie, jeżeli kwiaty podlewasz w momencie, gdy ziemia, czyli ich podłoże, zdąży już przeschnąć. Jak to sprawdzić? Podnieś doniczkę – jeśli jest ciężka, zalega w niej woda, jeśli lżejsza – czas na podlewanie. Co ciekawe, taki rytuał nawadniania będzie zbliżony do tego, jak storczyki pobierają wodę w naturze. W tropikach podlewają je bowiem krótkie, ale bardzo intensywne deszcze. Po takich opadach szybko suszy je natomiast słońce.
Jak dbać o storczyki i czym najlepiej je podlewać? Wystarczy, aby woda do kwiatów była „miękka”. Ten efekt uzyskasz, przegotowując wodę z kranu lub używając tej destylowanej. Obawiasz się, że Twoja woda jest „twarda”? Dodaj szczyptę kwasku cytrynowego, możesz też stosować filtry zmiękczające do wody. Storczyki nawadniaj w misce. Włóż do niej kwiat w doniczce i obficie podlej, a następnie zostaw go na pół godziny. Po wyjęciu osusz i przełóż na podstawkę (nie może w niej zalegać woda).
WARTO WIEDZIEĆ
Przesadzanie storczyków traktuj jako ostateczność. Ten bardzo delikatny kwiat nie lubi takich zmian. Kiedy zatem powinieneś pomyśleć o przesadzaniu storczyków? Na przykład wtedy, gdy coś poważniejszego stało się z ziemią w donicy (jest zasolona, zbita). Storczyki lubią przewiewne podłoże, dlatego wybieraj podłoża składające się głównie z kory. Podkłady muszą być świeżo otwarte, tzn. niezleżałe. Pamiętaj też o dodatku mchu. Utrzymuje wilgotność i nie pozwala na przegnicie rośliny.
Storczyki są niezastąpione, jeśli szukasz oryginalnej i efektownej ozdoby do domu. W zależności od odmiany danego storczyka kwiaty te kwitną praktycznie w każdym możliwym kolorze. Znajdziesz więc rozświetlające wnętrze storczyki białe, żółte i różowe, ale też nadające pomieszczeniom konkretny charakter – czerwone, fioletowe czy nawet bordowe. Poznaj tajniki ich pielęgnacji i stwórz niepowtarzalną dekorację!