Gruntowanie ścian krok po kroku

Gruntowanie i malowanie ścian
Gruntowanie i malowanie ścian
Wykańczanie ścian lub ich odświeżanie w czasie regularnych remontów wymaga uprzedniego przygotowania podłoża. Często konieczne przed nałożeniem kolorowych farb okazuje się gruntowanie ścian. Dlaczego zabieg ten jest istotny i jak gruntować ściany? Zobacz!

Dlaczego gruntowanie ścian jest ważne?

Głównym zadaniem gruntu do ścian jest wzmocnienie podłoża i poprawienie jego właściwości. Mowa przede wszystkim o wyrównaniu chłonności i zwiększeniu przyczepności. Dzięki temu podczas malowania ścian zużyjesz o wiele mniej farby niż bez gruntowania, a powłoki malarskie będą doskonale przywierały do podłoża na dłużej. Co więcej, taki zabieg zmniejsza ryzyko powstawania przebarwień i smug na malowanych ścianach, więc ma wpływ także na ostateczną estetykę otoczenia.

gruntowanie ścian wałkiem malarskim
gruntowanie ścian wałkiem malarskim

gruntowanie ścian wałkiem malarskim

UWAGA

Warto również gruntować ściany przed tapetowaniem – dzięki temu podłoże wchłonie mniej kleju.

Czy gruntować ściany przed malowaniem?

Nie zawsze podłoża wymagają gruntowania. Na pewno jest to konieczne w przypadku nowych ścian i świeżo kładzionych tynków. Ale uwaga – zanim zaczniesz nakładać grunt do ścian, upewnij się, że tynki są już suche. Proces schnięcia może potrwać nawet kilka tygodni, więc trzeba to wziąć pod uwagę, planując prace wykończeniowe. Grunt do ścian należy nakładać też pod gładzie i na płyty gipsowo-kartonowe przed malowaniem.

Jeśli ściany były już wcześniej pokryte farbą akrylową lub lateksową, gruntowanie ścian może okazać się zbędne. Jeśli jednak w podłożu uzupełniane były ubytki, powstawały na nich zacieki, usuwane były tynki lub po prostu były pomalowane farbą niskiej jakości, wówczas warto gruntować ściany przed ponownym malowaniem.

Czym gruntować ściany?

Oferta gruntów do ścian jest bardzo szeroka – popularne preparaty są niedrogie i łatwe w aplikacji. Niektórzy jednak decydują się na zakup farby gruntującej, dzięki której są w stanie jeszcze lepiej przygotować ściany pod późniejsze malowanie. Taka farba podkładowa nie tylko poprawi parametry podłoża, ale i od razu stworzy warstwę kolorystyczną, dzięki której na późniejszym etapie konieczne będzie nakładanie mniejszej liczby powłok emulsji dekoracyjnej. Cały proces pozwoli zatem skrócić czas prac remontowych, ale farby gruntujące są sporo droższe od gruntów do ścian.

Jak gruntować ściany?

Gruntowanie ścian to łatwe zadanie, warto jednak wykonać je bardzo skrupulatnie:

najpierw przyjrzyj się ścianom – jeśli są w nich ubytki, koniecznie je wypełnij i wygładź,sprawdź, czy ściana nie wymaga przeszlifowania – na gładkiej powierzchni grunt do ścian łatwo i równomiernie się rozprowadza,kolejno oczyść ścianę z pyłu i innych zabrudzeń – w razie konieczności możesz użyć do tego celu wilgotnej ściereczki,upewnij się, że podłoże jest suche – po tym możesz zacząć gruntowanie ścian,wybierz odpowiednie narzędzia do nakładania gruntu – może to być pędzel ławkowiec, szeroki wałek albo też specjalne urządzenie natryskowe,grunt do ścian rozprowadzaj od góry do dołu – najczęściej wystarczy jedna warstwa preparatu, ale podczas aplikacji przyjrzyj się ścianie. Jeśli jest szczególnie chłonna, proces możesz powtórzyć,ściany pozostaw na kilka godzin do wyschnięcia. Później możesz zacząć malowanie.

Gruntowanie ścian jest zadaniem łatwym, niewymagającym wysokich nakładów finansowych, ale przy tym bardzo ważnym. Jeśli więc zastanawiasz się, czy gruntować ściany przed malowaniem, pomyśl o profitach, jakie Ci przyniesie wzmocnienie i poprawienie chłonności ścian.

podziel się: