Zastanawiasz się, jak odstraszyć gołębie, które upodobały sobie Twój balkon, parapet albo dach domu na stałe siedlisko? By uniknąć zanieczyszczeń, hałasu, a nawet chorób, musisz działać stanowczo, lecz jednocześnie bezpiecznie dla samych głębi. Przekonaj się, dlaczego i jak powinno się odstraszyć gołębie na balkonie, nie robiąc im krzywdy.
Dlaczego gołębie na balkonie należy odstraszać?
Gołębie potrafią przysporzyć wiele problemów. Przesiadując na barierkach balkonów, tarasów czy gzymsach przede wszystkim zanieczyszczają posadzki i ściany, robiąc to w takim stopniu, że trudno je wyczyścić – w skrajnych przypadkach zabrudzone powierzchnie wymagają renowacji. Co więcej, niektóre ptaki przenoszą choroby zakaźne – ich odchody mogą stanowić zagrożenie dla ludzkiego zdrowia, a często także powodują alergię. Jeśli dodać do tego nieprzyjemny zapach i hałas związany z obecnością gołębi, okaże się, że nawet pomimo sympatii do tych ptaków, ich obecność w przydomowej przestrzeni trudno zaakceptować.
WARTO WIEDZIEĆ
Gołębie na balkonie często budują gniazda, w których następnie składają jaja. Jeśli tylko zobaczysz, że ptaki zaczynają gromadzić materiały na swoje lokum, natychmiast je usuwaj – gotowych gniazd ani jaj zgodnie z prawem nie można już przenieść, a tym bardziej zniszczyć. Aby ograniczyć ryzyko budowy gniazda, zadbaj o porządek na tarasie lub balkonie.
Tradycyjny sposób na gołębie – atrapa drapieżnika i siatka
Jeśli zastanawiasz się, czym odstraszać gołębie, w pierwszej kolejności wypróbuj atrapę ptaka drapieżnego, najlepiej taką, która wydaje dźwięki. Sztuczny kruk, sowa czy jastrząb ulokowane na barierkach lub podwieszone pod sufitem powinny zniechęcić gołębie do wizyty na Twoim terenie. Alternatywną dla atrapy jest naklejka z sylwetką drapieżnika, która naklejona na szybę okna również działa na ptaki odstraszająco.
Inny popularny sposób na głębie na balkonie to montaż siatki ochronnej. Zaletą tego rozwiązania jest pełna skuteczność, ponieważ siatka zabezpiecza balkon z każdej strony, czyniąc go dla ptaków niedostępnym. Dobrej jakości materiał bez trudu oprze się też próbom rozerwania czy dziobania. Jeśli więc nie przeszkadza Ci wygląd balkonu osłoniętego siatką i nie ma przeciwwskazań, by ją zamontować, warto zdecydować się właśnie na tę metodę.
Co jeszcze odstrasza gołębie – te sposoby warto wypróbować
Jeśli podobizna drapieżnika nie skutkuje, a montaż siatki jest wykluczony, możesz wykorzystać także inne sposoby „walki” z gołębiami na balkonie czy tarasie. Oto co odstrasza gołębie:
kolce – kolce ze sprężystymi, nieostrymi końcami lub listwy z kolcami z tworzywa sztucznego skutecznie utrudnią gołębiom siadanie na balustradzie balkonu czy tarasowych barierkach. W doniczkach czy skrzynkach balkonowych można zastąpić je powbijanymi w ziemię patykami. Kolce na ptaki są również odpowiedzią na pytanie, jak pozbyć się gołębi z dachu – zamontowane na jego krawędziach i gzymsach powodują, że ptaki nie są w stanie na nich usiąść,kolorowe odstraszacze – w tej roli sprawdzą się m.in. dziecięce wiatraczki, specjalna taśma lub zawieszone na sznurku płyty CD – mieniąc się w słońcu, będą wzbudzały w ptakach niepokój. Jeśli dodatkowo będą szeleściły (co dzieje się np. w przypadku wiatraczków czy foliowych torebek), tym lepiej,preparaty na gołębie – w sklepach można znaleźć specjalne środki pozwalające na odstraszanie gołębi z balkonu, w których składzie znajdują się nieprzyjemne dla ptaków mieszkanki zapachowe. Wystarczy spryskać nimi miejsca chętnie odwiedzane przez gołębie, by skutecznie je przepłoszyć. Inaczej działają środki żelowe – zniechęcają ptaki tym, że brudzą ich nogi oraz pióra.
Ptaki przesiadujące na balkonie, parapecie czy dachu stanowią poważny problem i choćby ze względów zdrowotnych należy unikać z nimi kontaktu. W takiej sytuacji nie ma innego wyjścia, jak odstraszyć gołębie z wybranych przez nie miejsc – wypróbuj w tym celu opisane metody i przekonaj się, która z nich działa najlepiej.