Jak najlepiej wyregulować zawiasy meblowe?

Darek solo: Darek Stolarz Wardziak i uczesntik programu regulują zawiasy
Darek solo: Darek Stolarz Wardziak i uczesntik programu regulują zawiasy
Zawiasy to nie czarna magia. Mają dwie możliwości dopasowania, co sprawia, że regulacja zawiasów drzwi czy drzwiczek od szafki to tylko kwestia użycia śrubokręta. Kręcimy w jedną lub drugą stronę, aż do uzyskania efektu. Chcesz wiedzieć, jak regulować zawiasy? Sprawdź w naszym tekście!

Co warto wiedzieć o regulacji zawiasów drzwi i szafek?

Zawias to jeden z podstawowych i najważniejszych rodzajów okuć meblowych. Umożliwia ruch (otwieranie i zamykanie) elementów, takich jak fronty, drzwi, drzwiczki czy szafki. Jedna część jest przymocowana do ruchomego skrzydła, druga zaś do ościeżnicy lub wewnętrznej powierzchni w szafce czy innym otworze. Wyróżniamy kilka najpopularniejszych rodzajów zawiasów. Są to m.in. zawiasy kątowe, puszkowe, cylindryczne czy środkowe. Różnią się zastosowaniem i sposobem pracy. Jedne tylko uchylają drzwiczki lub je składają, inne działają zaś np. w określonym kącie otwarcia, np. 30 czy 45 stopni.

WARTO WIEDZIEĆ

Jakie są najczęstsze problemy z zawiasami? Po pierwsze ich poważne uszkodzenie, czyli np. urwanie. Należy je wtedy w całości wymienić, aby nie narażać się na niebezpieczeństwo dalszego powiększania się szkody. Bardzo częstym przypadkiem jest też poluzowanie. Jak regulować zawiasy, które straciły swoje fabryczne właściwości? Sprawdź w kolejnym akapicie.

Jak regulować zawiasy? Zwróć uwagę na ich budowę

Regulowanie zawiasów polega na prawidłowym dokręceniu lub poluzowaniu ich komponentów. Warto pamiętać, że każdy zawias meblowy składa się z kilku elementów. Są nimi:

łapa zawiasu – to nieregulowana część zawiasu przykręcona na stałe dwoma wkrętami mocującymi do ruchomych drzwi lub frontów meblowych,mocowanie zawiasu – druga część zawiasu (również przykręcona dwoma wkrętami, ale regulowanymi – ustalającymi wysokość drzwiczek), która mocowana jest do samej szafki,dwie śruby do regulacji – śruby umieszczone na mocowaniu zawiasu; pierwsza (umieszczona głębiej szafki) reguluje odchylenie drzwiczek od mebla, druga (umieszczona bliżej) służy do ich wypionowania.

Jak wyregulować zawiasy w drzwiach w praktyce?

Zawias w drzwiach od szafki się poluzował? Front jest krzywo? A może montujesz zawias całkowicie od nowa? Zaczynamy regulację zawiasów drzwi. Po pierwsze przygotuj śrubokręt krzyżakowy. Zdemontuj lub przygotuj swoje drzwiczki. Jeśli wyjmiesz i rozłożysz przed sobą front kuchenny z zawiasami, to zauważysz, że mają one dwie regulacje. Jedna z nich pozwala odchylić je w poziomie, druga zaś regulować do boku. Przykręcając zawiasy, należy dosunąć je maksymalnie do drzwiczek. Swoje drzwi z zawiasami przyłóż do szafki i przykręć na odpowiedniej wysokości (każdy z zawiasów na dwie śrubki). Pamiętaj, że jeśli:

drzwiczki się nie domykają – prawdopodobnie przykręciłeś je na wciągniętym zawiasie. Co zrobić? Poluzuj obydwie śrubki mocujące zawias – dzięki ich odciągnięciu mechanizm zacznie odpowiednio pracować;powstała przerwa między drzwiczkami a meblem – weź śrubokręt i dokręć śrubę w zawiasie (czasem tylko o kilka milimetrów!). Następnie domknij szafkę i sprawdź, czy układa się równo względem mebla – jeśli nie, powtórz czynność aż do uzyskania pożądanego efektu.

Regulacja zawiasów drzwi czy frontów to czynność nieskomplikowana, nawet dla meblowego laika. Jeśli czujesz, że nadal masz problem ze swoimi szafkami – zobacz koniecznie krótki film na temat tego, jak wyregulować zawiasy!

podziel się: