Jak nakleić fototapetę?

Para w remont: Paweł nakleja fototapetę w sypialni
Para w remont: Paweł nakleja fototapetę w sypialni
Nieprzebyty kosmos, stylowy gradient, a może wyciszający las? Podpowiadamy, jak nakleić fototapetę – oryginalny i maksymalnie spersonalizowany element wystroju wnętrza. Sprawdź, jak łatwo i szybko dokonać metamorfozy własnego domu lub mieszkania!

Jak nakleić fototapetę? Krok 1: wybór wzoru

Dla wielu fototapeta to synonim kiczu. Często jednak zmieniają oni zdanie, gdy przeglądają popularne serwisy dekoratorskie czy wnętrzarskie. Dlaczego? Feeria barw, wzorów i możliwych aplikacji może bowiem przerastać najśmielsze oczekiwania. Koniec z kojarzącymi się z czasami PRL-u palmami. Czas na subtelne wzory florystyczne, wyraziste printy geometryczne lub pejzaże w 3D, które nadadzą głębię każdemu pomieszczeniu. Naklejanie fototapety to świetne rozwiązanie, które może być stosowane w większości wnętrz.

WARTO WIEDZIEĆ

Dysponujesz małym metrażem i nie wiesz, na jaki wzór fototapety się zdecydować? Do małych pomieszczeń wybierz rozległe pejzaże, które optycznie powiększą przestrzeń. Warto postawić też na jasne barwy – nadadzą świeżość i lekkość. Jeśli zależy Ci na ciemniejszym kolorze – postaw na punktowe akcenty połączone z jasnymi aplikacjami. Nadadzą charakter, ale nie przytłoczą wnętrza.

Naklejanie fototapety. Krok 2: wybór materiału

Jeśli wybrałeś już wzór, który chciałbyś umieścić na ścianie, to warto się zastanowić nad rodzajem materiału, z jakiego będzie wykonana fototapeta. Jakie są tutaj możliwości? Przede wszystkim:

fototapety papierowe – rozwiązanie najtańsze, ale i najmniej odporne na czynniki zewnętrze,fototapety lateksowe – wydruk na papierze z domieszką lateksu sprawia, że fototapeta jest chętnie wybierana do pokojów dziennych,fototapety winylowe – trwałość i odporność na uszkodzenia to cechy winylu, który sprawdzi się np. w łazienkach i kuchniach,fototapety foliowe – wydruk na samoprzylepnej folii, który można stosować na meblach, drzwiach czy lustrach.

Jak zatem wybrać fototapetę? W kuchni i łazience, ale też w przedpokoju postaw na solidne materiały – np. winyl lub flizelinę z dodatkowym laminatem. Fototapeta w tych miejscach będzie bowiem narażona na kontakt z wodą czy wyższą temperaturą i wilgocią. W pokoju wystarczy fototapeta lateksowa lub papierowa, wzmocniona laminatem, co zabezpieczy ją przed uszkodzeniami.

Jak przyklejać fototapetę? Krok 3: wykonanie

Aby fototapeta zdobiła ścianę i była pięknym akcentem danej przestrzeni, należy ją prawidłowo przykleić. Podpowiadamy, jak przygotować powierzchnię do montażu. Jak przyklejać fototapetę? Oto kilka porad:

1. Przygotuj ścianę – w pierwszej kolejności usuń nierówności czy zabrudzenia na powierzchni, którą będziesz oklejał fototapetą; musi ona być sucha, gładka i dobrze zagruntowana.2. Rozłóż i ponumeruj arkusze – fototapety w celu łatwiejszego przyklejania najczęściej podzielone są na kilka części; rozłóż je na dużym blacie lub wyłożonej gazetami podłodze i ponumeruj zgodnie z kolejnością, w jakiej będziesz je przyklejał.3. Użyj kleju – rozłożony arkusz posmaruj klejem dobranym do Twojego rodzaju fototapety; pamiętaj, aby zrobić to równomiernie – zwróć uwagę szczególnie na krawędzie.4. Naklej fototapetę – weź pierwszy z arkuszy fototapety i zacznij go naklejać od góry, ku dołowi (fototapet nie kleimy w całości, a fragmentami). Dociśnij przyklejoną cześć, a nadmiar kleju usuń ściereczką.

Jak nakleić fototapetę? Z nami prosto, szybko i bez problemów! Sprawdź, jak z takim zadaniem poradziła sobie nasza ekipa. Zainspiruj się do zmiany wnętrza i nadaj mu niepowtarzalny charakter z Twoim wymarzonym wzorem fototapety.

podziel się: