Mimo że Twoje mieszkanie na sprzedaż lub do wynajęcia może znajdować się w doskonałej lokalizacji i mieć atrakcyjną cenę, to jego aranżacja ma największy wpływ na nabywców. Jak przygotować mieszkanie pod wynajem i do sprzedaży, aby wywołać możliwie najlepsze pierwsze wrażenie u potencjalnych nabywców? Poznaj proste zasady home stagingu, którymi kierują się specjaliści do sprzedaży nieruchomości.
Home staging – jak zacząć? Od sprzątania!
Jednym z najważniejszych etapów przygotowania mieszkania do sprzedaży jest gruntowne sprzątanie. Nieskazitelnie czysta kuchnia zachwyci rodzinę przepadającą za wspólnym przygotowywaniem posiłków, a lśniące kafelki w łazience sprawią, że przyszli lokatorzy wyobrażą sobie w niej domowe SPA. Użyj skutecznych środków do czyszczenia, np. płynu do czyszczenia fug lub preparatu do mycia kabiny prysznicowej.
Zwróć szczególną uwagę na okna i lustra. Potencjalni nabywcy nie powinni na nich zobaczyć smug, zacieków czy plam po produktach do makijażu.
Przygotowanie mieszkania pod wynajem na etapie sprzątania powinno obejmować:
wyczyszczenie mebli od wewnątrz, uporządkowanie przechowywanych przedmiotów i umycie wszystkich naczyń, nawet nieużywanych – potencjalni lokatorzy z pewnością będą chcieli sprawdzić pojemność szafek, szuflad itp. Widoczny kurz i bałagan wywrą złe wrażenie;pranie tapicerek, firanek, zasłon, dywanów;usunięcie nadmiaru przedmiotów, które zmniejszają optycznie przestrzeń i czynią ją zabałaganioną. Ubrania wiszące w przedpokoju umieść na wieszakach w szafie i schowaj buty. Posprzątaj w kuchni tak, aby jak najmniej sprzętów zajmowało miejsce na blatach; umycie lamp, żyrandoli i wymianę żarówek. W pokoju dziennym czy sypialni umieść energooszczędne żarówki dające ciepłe światło, dzięki któremu podkreślisz przytulność pomieszczenia; schowanie osobistych pamiątek (np. zdjęć w antyramach). Przestrzenie urządzone neutralne sprzedają się najszybciej, nie są bowiem przepełnione drobiazgami, a nabywcom łatwiej wyobrazić sobie modyfikacje.
Mieszkanie na sprzedaż, ale nie do remontu
Nowi lokatorzy chcą mieć pewność, że po wprowadzeniu się nie będą narażeni na dodatkowe wydatki związane z nieznanymi wcześniej usterkami. Zadbaj o ich zlikwidowanie.
Cieknący kran, poluzowane klamki, pęknięte listwy przypodłogowe, niedomykające się drzwiczki kuchennej szafki – takie wady powinny zostać usunięte przed pierwszą prezentacją mieszkania. Są widoczne na pierwszy rzut oka i mogą albo zniechęcić nabywców, albo być podstawą do negocjacji ceny na Twoją niekorzyść.
Aranżacja pomieszczeń a przygotowanie mieszkania pod wynajem
Specjaliści od upiększania domów i mieszkań na sprzedaż radzą, aby wszystkie pomieszczenia były neutralne.
mieszkanie na wynajem home staging hgtv
Jeśli masz w mieszkaniu np. różową kanapę, intensywnie czerwoną szafkę, tapety ścienne w stylu boho i inne ekstrawaganckie rozwiązania, zastanów się nad ich wymianą. Pokoje powinny mieć stonowany charakter. Postaw na jasne i łagodne kolory. W przeciwnym wypadku zainteresowani mogą być przekonani, że nie pasują do tak wystylizowanego wnętrza. Tym samym ograniczysz liczbę zainteresowanych.
WARTO WIEDZIEĆ
O ile białe ściany optycznie powiększają wnętrze, o tyle niektórym biały pokój może kojarzyć się ze szpitalną salą. Jeśli chcesz przemalować pomieszczenie, biel możesz zastąpić inną neutralnym kolorem, szukając go wśród barw ziemi, kamieni czy drewna. Dobrym pomysłem są także kolory relaksacyjne, takie jak jasnozielony czy delikatny błękit.
Unikaj łączenia mocnych kontrastów, np. ścian pomalowanych farbą Dulux w odcieniu piaskowym lub miodowym oraz ciemnobrązowych lub czarnych mebli. Takie wyposażenie pomieszczenia może sprawić, że będzie wydawać się zagracone i przytłaczające, zwłaszcza jeśli pokój ma mniej niż 20m2.
Nawet jeśli w salonie zmieści się duży narożnik, wybierz raczej mniejszą kanapę i pozostaw wolną przestrzeń, która nie przytłacza. Pokaż zainteresowanym, że mimo podstawowego wyposażenia mieszkania mają pole do popisu w aranżacji przestrzeni.