Jak przygotować ściany do malowania?

Przygotowanie ścian do malowania
Przygotowanie ścian do malowania
Malowanie ścian pozwala szybko odświeżyć wnętrze. Zastanawiasz się, jak przygotować ściany do malowania? Nie wiesz, czy mycie ich jest konieczne? No i co z gruntowaniem przed malowaniem? Odpowiadamy na najczęściej pojawiające się pytania!

Jak przygotować ściany do malowania? Plan pracy

Malowanie ścian i ich prawidłowe przygotowanie do tego procesu to czynności pracochłonne i kilkuetapowe. Co możesz zrobić, żeby remont i odświeżanie mieszkania sprawiły Ci jak najmniej problemów? Zacznij od ołówka, kartki i dokładnego rozplanowania pracy. Oto kilka podpunktów, które powinny znaleźć się na Twojej liście:

1. Wybór farby – najprzyjemniejsza i zarazem „najczystsza” część malowania ścian. Butelkowa zieleń w sypialni, efekt betonu w kuchni, a może dekoracyjny akcent z połyskiem w salonie? Wybierz farbę, która będzie odpowiednia do Twojego wnętrza.2. Zakup materiałów – do malowania ścian potrzebujesz: farby, preparatu gruntującego, pędzli, wałków, folii, taśmy papierowej i kuwety malarskiej. Kup też papier ścierny, którym wyszlifujesz ewentualne nierówności.3. Przygotowanie miejsca pracy – w tym kroku musisz zabezpieczyć lub usunąć z pokoju meble, okleić gniazdka, a także równomiernie rozłożyć i w niektórych miejscach podkleić folię malarską.4. Mycie ścian przed malowaniem – przygotowanie ścian polega m.in. na ich oczyszczeniu z zabrudzeń, plam czy zadrapań. Jeśli zamalujesz je tylko nowym kolorem, bez uprzedniego zmycia, możesz uzyskać efekt odwrotny do zamierzonego – tzn. jeszcze bardziej uwidocznić ubytki.5. Gruntowanie przed malowaniem – malujesz daną ścianę po raz pierwszy? Jest ona wykonana z chłonnego materiału? A może zmieniasz diametralnie kolor? W każdej z tych sytuacji gruntowanie pozwoli Ci zwiększyć przyczepność podłoża.

Gruntowanie przed malowaniem ścian. Porady, jak to zrobić

Jak przygotować ściany do malowania? Przede wszystkim przez ich odpowiednie zagruntowanie. O ile samo mycie ścian przed malowaniem nie zawsze będzie konieczne (o czym piszemy w dalszej części artykułu), o tyle gruntowanie to dobry i prosty sposób na to, aby odświeżana ściana zachwycała nowym kolorem. Grunt pozwala przygotować dane podłoże na przyjęcie farby. Dodatkowo wzmacnia i zmniejsza chłonność ściany, daje lepszą przyczepność, pozwala na oddawanie wody, czyli poprawia tzw. paroprzepuszczalność.

Jak gruntować? Do nałożenia preparatu użyj pędzla. W przeciwieństwie do wałka malarskiego pozwoli Ci lepiej rozprowadzić grunt. Dobierając taki preparat, pamiętaj o właściwościach danego pomieszczenia, a także o rodzaju powierzchni, na której będzie stosowany. W gruntowaniu przed malowaniem najczęściej sprawdzi się grunt uniwersalny, a w nieco trudniejszych przypadkach – ten głęboko penetrujący.

Czy muszę myć ściany przed malowaniem?

Jeżeli ściany, na których będziesz pracował, są nowe i świeżo wykończone, to prawdopodobnie nie potrzebują aż tyle uwagi co te w starszych pomieszczeniach – zazwyczaj zakurzone lub zabrudzone tłustymi plamami. W pierwszej kolejności odkurz ściany miotełką lub ściereczką. Do ich mycia użyj wody i rozcieńczonego w odpowiednich proporcjach mydła malarskiego.

Jak przygotować ściany do malowania? Dokładnie je oczyść, pozbądź się zalegającego kurzu i postaw na dobry preparat gruntujący. Odradzamy użycie tych za kilkanaście złotych – ich działanie będzie przypominało przemycie ściany wodą, nie zaś gruntowanie. Powodzenia!

podziel się: