Jak sadzić i pielęgnować lilie?

jak sadzić i pielęgnować lilie
jak sadzić i pielęgnować lilie

Lilia jest kwiatem ogrodowym o bardzo bogatej symbolice – miała ogromne znaczenie w dawnych mitologiach, w religii chrześcijańskiej wskazywała na czystość i niewinność, a w późniejszych czasach stała się znakiem królewskiego majestatu. Przy tym wszystkim jest też przepiękną dekoracją ogrodu, którą przy odrobinie wysiłku wyhodujesz na swojej działce. Jak sadzić lilie?

Lilie ogrodowe – jakie mają wymagania?

Kwitnienie lilii przypada na okres od czerwca do sierpnia – oznacza to, że imponującymi, a przy tym bardzo delikatnymi kwiatami tej rośliny można cieszyć się przez całe lato. Panuje jednak powszechne przekonanie, że uprawa lilii ogrodowych nie jest prosta. Prawdą jest, że wybór stanowiska do uprawy tej rośliny powinien być bardzo skrupulatny.

Jaka ziemia dla lilii będzie najlepsza? Znajdź dla niej kawałek żyznej, przepuszczalnej i dobrze napowietrzonej gleby – w razie potrzeby dodaj mieszankę ziemi kupionej w sklepie. Warto, aby miała ona odczyn kwaśny oscylujący w granicach 5,5-6,5 pH – w takiej glebie roślina czuje się bardzo dobrze. Co więcej, miejsce to powinno znajdować się w pełnym nasłonecznieniu, lecz kwiaty lilii ogrodowej zaakceptują też delikatne zacienienie.

Lilie_5_3.jpg
Lilie_5_3.jpg

Lilie_5_3

WARTO WIEDZIEĆ

Lilie ogrodowe powinno sadzić się na delikatnie wyniesionych miejscach, aby woda opadowa mogła swobodnie spływać i nie zalegała wokół roślin.

Kiedy i jak sadzić lilie w ogrodzie?

Jak sadzić lilię? Czynność wsadzania cebulek należy poprzedzić odpowiednim przygotowaniem podłoża – na kilka tygodni przed warto ją odpowiednio napowietrzyć, wymieszać z kompostem i zadbać, by nie było w niej chwastów. Następnie, po kilkunastu dniach sadzimy cebulki – najlepiej zrobić to we wrześniu, choć lilie ogrodowe wyrosną też z cebulek wsadzonych wiosną.

Jak głęboko sadzić lilie? To zależy od wielkości cebulki. Przyjęło się, że wystarczający będzie dołek głębokości odpowiadającej obwodowi cebulki. Odległość pomiędzy pojedynczym cebulkami powinna wynosić ok. 30 cm.

Lilie_5_1.jpg
Lilie_5_1.jpg

Lilie_5_1

Jak uprawiać lilie – zasady pielęgnacji

Prawidłowo zasadzone lilie ogrodowe odwdzięczą się pięknymi kwiatami. Aby tak się jednak stało, nie należy ustawać w staraniach – konieczna będzie też odpowiednia pielęgnacja. Zobacz nasze porady i dowiedz się, jak uprawiać lilie:

ogromną rolę będzie odgrywała wilgotność gleby. Lilie ogrodowe powinny cały czas mieć zwilżoną, ale nie mokrą ziemię. Dodatkowo podczas podlewania trzeba uważać, by nie zmoczyć liści;konieczne będzie także nawożenie – najlepiej wybierać wieloskładnikowe preparaty, którymi należy zasilać lilie ogrodowe kilka razy w roku: przed kwitnieniem, zaraz po rozpoczęciu kwitnienia i pod jego koniec;lilie ogrodowe nie lubią towarzystwa chwastów – zabierają one bowiem z ziemi cenne składniki odżywcze i wodę. Usuwanie chwastów przyniesie jeszcze jedną korzyść – dzięki temu ziemia wokół lilii będzie spulchniona, a przez to lepiej napowietrzona;cebule lilii ogrodowej można pozostawić na zimę w ziemi, ale trzeba pamiętać, że jest to roślina bardzo wrażliwa na mróz. Należy zatem starannie okryć rabatki korą lub gałązkami drzew iglastych.

Lilie_5_2.jpg
Lilie_5_2.jpg

Lilie_5_2

Czynności pielęgnacyjnych zapewniających liliom dobry wzrost i kwitnienie jest całkiem sporo, jednak przy dobrej organizacji i ustaleniu kalendarza ogrodowego okaże się, że wcale nie jest to trudne zadanie. Nagroda natomiast będzie warta wysiłku – kwiaty lilii ogrodowej w różnych kolorach z pewnością wynagrodzą Ci trud włożony w ich staranną uprawę!

podziel się: