Pyszny i zdrowy – kiedy sadzić czosnek?
Powszechnie znane są walory zdrowotne i smakowe czosnku kuchennego. A czy wiesz, że możesz go samodzielnie uprawiać w swoim ogrodzie? Najlepiej zdecydować się na czosnek zimowy, który zapewni lepsze plony niż ten sadzony wiosną. Kiedy sadzić czosnek zimowy? Najlepszym momentem będzie wczesna jesień, czyli przełom września i października. Dzięki temu zyskasz pewność, że zdąży się ukorzenić.
Warto zadbać o odpowiednią glebę – żyzną, próchniczą i najlepiej wzbogaconą dużą ilością kompostu. Sadzenie czosnku w gorszej jakościowo ziemi też przyniesie efekty, jednak nie należy wtedy liczyć na duże ząbki i bujny szczypior. Czosnek można sadzić na dwa sposoby – z ząbków lub cebulek, ale ta pierwsza metoda zapewni Ci lepsze zbiory. Nie mogą to być jednak ząbki z warzywniaka – po te do uprawy udaj się do specjalistycznego sklepu ogrodniczego. Umieść je w ziemi na głębokości ok. 6 cm w rzędach i wkładaj je co 20 cm. Po właściwym posadzeniu nie jest wymagana pielęgnacja, jedynie trzeba pamiętać o lipcowych zbiorach.
WARTO WIEDZIEĆ
Czosnek z cebulek wykorzystuje się do wykonywania pojedynczych nasadzeń pomiędzy roślinami narażonymi na atak mszyc – roślina ta skutecznie odstrasza owady.
Czosnek niedźwiedzi – uprawa
Czosnek niedźwiedzi wykorzystywany jest w kuchni przede wszystkim ze względu na swoje smaczne i pełne właściwości zdrowotnych liście, ale należy wiedzieć, że i pozostałe jego części są jadalne. Jeszcze do niedawna była to roślina rosnąca wyłącznie na dziko, obecnie jednak coraz częściej pojawiają się przydomowe uprawy czosnku niedźwiedziego. Co warto wiedzieć o pielęgnacji?
Czosnek niedźwiedzi najlepiej się czuje na stanowiskach półcienistych i cienistych;Najlepsze dla niego są żyzne i próchnicze gleby o zasadowym odczynie;Sadzenie czosnku niedźwiedziego z cebulek przypada na przełom sierpnia i września, zaś z nasion na październik lub listopad;Roślina nie ma wymagań pielęgnacyjnych – jest bardzo łatwa w uprawie;Czosnek niedźwiedzi jest gotowy do spożycia już w maju.
Czosnek ozdobny – czy warto?
Wszystkie czosnki mają wyjątkowe właściwości dekoracyjne, jednak niektóre odmiany hodowane są wyłącznie w celach estetycznych. Jeśli i Ty chcesz przystroić swój ogród pięknymi, dużymi kwiatami w różnych kolorach, wybierz czosnek ozdobny. Wymagania tej rośliny są bardzo niewielkie – lubi ona gleby piaszczyste lub piaszczysto-gliniaste, a na stanowisku słonecznym wypuszcza okazałe kwiaty. Dla wzmocnienia kwitnienia czosnek ozdobny można wspomagać wieloskładnikowym nawozem, najlepiej 2-3 razy w okresie wzrastania. Roślina bardzo lubi wilgoć, więc warto pamiętać o jej regularnym podlewaniu, w szczególności w okresach suszy. Na zimę warto okryć cebulki, by nie przemarzły, a co kilka lat, po okresie kwitnienia, powinno się je przesadzać.
Jak widać, ogród może obfitować w różne gatunki czosnku, a każdy z nich będzie miał inne zastosowanie. Niezależnie od tego, czy chcesz zyskać składniki do swojej kuchni, czy też zależy Ci na uprawie rośliny czysto dekoracyjnej, nie musisz się martwić skomplikowaną pielęgnacją – czosnki są bardzo łatwe w uprawie!