Jak światłem zbudować klimat we wnętrzu?

Oświetlenie w salonie z 6. odcinka "Weekendowej metamorfozy"
Oświetlenie w salonie z 6. odcinka "Weekendowej metamorfozy"

Oświetlenie we wnętrzu pełni nie tylko swoją podstawową funkcję, czyli doświetlanie, ale też może podkreślać styl, w jakim jest urządzone oraz dodawać mu charakteru. Im więcej źródeł światła, tym – co oczywiste – wnętrze jest lepiej oświetlone, ale też tym więcej mamy możliwości, by się tym światłem bawić i podkreślać nim wybrane partie wnętrza.

Oświetlenie techniczne to lampy stworzone do stylu minimalistycznego. Są umiejscowione blisko sufitu, a ich zadaniem jest pokrycie światłem jak największej części wnętrza. Pod pojęciem „oświetlenie techniczne” mieszczą się i pojedyncze reflektory i długie listwy z wieloma reflektorami przymocowanymi do niej na stałe lub takie, których ustawienie można regulować. W sklepach znajdziemy lampy techniczne w wielu kolorach, ale najpopularniejsze są kolory: biały, czarny i srebrny. Białe lampy na suficie w tym samym kolorze całkowicie wtopią się w tło, dzięki czemu spojrzenie przyciągać będą dodatkowe lampy dekoracyjne.

A tych w sklepach znajdziemy jeszcze więcej! Zazwyczaj są one ustawione na półkach lub zawieszone nad sufitem sklepu w grupach odpowiadających różnym stylom aranżacji wnętrz i pasującym do różnych typów pomieszczeń. Typowe lampy do pokoju dziecięcego zajmują jedną część pasażu, inną – do łazienki, czy do salonu w stylu boho. Pewnym ułatwieniem w samodzielnym dekorowaniu wnętrza i dobieraniu oświetlenia może być fakt, że często na ekspozycjach znajdują się dwie-trzy lampy z jednej linii. Wystarczy kupić taki komplet, by mieć pewność, że wszystko będzie do siebie pasowało.

O oświetleniu trzeba już pomyśleć na etapie projektowania wnętrza, bo jeśli np. w salonie ma stanąć stół, to dobrze by przynajmniej jedna lampa zawisła nad nim. Konieczne jest więc odpowiednie poprowadzenie instalacji elektrycznej. Poza oświetleniem głównym w salonie powinny się też znaleźć lampy stojące, np. przy kanapie, gdzie często spędzamy czas odpoczywając, co nie wymaga włączania mocnego, górnego oświetlenia. Lepsze będzie delikatne, rozproszone światło płynące spod abażura lampy. Jeśli istnieje konieczność dodania innych źródeł światła, np. w postaci lampki do pracy na biurku, to pamiętaj, by dobrać ją tak, by była nie tylko funkcjonalna, ale i pasująca do reszty wnętrza.

Wiele źródeł światła we wnętrzu umożliwia oświetlanie poszczególnych jego partii, jak scen. Dzięki temu możemy tworzyć w nim dowolny nastrój – bardziej lub mniej przytulny, zachęcający bardziej do pracy lub do relaksu.

Szukaj produktów w sklepie Leroy Merlin:

podziel się: