Choć bywa nazywana szczęśliwym bambusem, w rzeczywistości nie ma zbyt wiele wspólnego z bambusami. Mowa tu oczywiście o dracenie sandera – łatwym w pielęgnacji kwiecie, który cieszy się ogromną popularnością w Polsce. Jak pielęgnować dracenę, by zachwycała swoją nietypową estetyką? Podpowiadamy!
Kwiat dracena sandera – czemu zawdzięcza swoją nazwę?
Jak to się stało, że kwiat draceny stał się bambusem i to na dodatek szczęśliwym? Winę za to ponosi nie tylko charakterystyczny wygląd rośliny do złudzenia przypominający bambusowy pęd, lecz również tradycyjne, ludowe zwyczaje w kraju jej pochodzenia, czyli w Chinach. Dracena sandera jest tam bowiem obowiązkowym prezentem noworocznym, choć sprawdza się także przy innych okazjach. Wręczając go, życzysz jednocześnie szczęścia, bogactwa, pomyślności, zdrowia i wnosisz do domu dobrą energię – dokładny przekaz zależy jednak od liczby łodyg i jej interpretacji.
CZY WIESZ, ŻE…
Szczęśliwy bambus bywa nazywany w Chinach Fu Gwey Zchu, co oznacza dosłownie „bogactwo, energia, bambus”. To doskonale wyjaśnia, dlaczego tak często wybiera się go na prezent.
Uprawa draceny w wodzie – najważniejsze informacje
Jednym z najłatwiejszych sposobów na efektowną uprawę draceny sandera jest… rezygnacja z doniczki i umieszczenie jej bezpośrednio w wodzie. Jak to zrobić, by zapewnić jej odpowiednie warunki do wzrostu? Po prostu włóż jej długi pęd do niewielkiego, wąskiego naczynia i napełnij je wodą lub hydrożelem tak, aby zanurzyć roślinę na ok. 4-5 cm. Co 2 tygodnie wymieniaj wodę, myjąc przy tym naczynie, usuwając z niego glony i ewentualnie skracając za długie korzenie.
Ważny jest jednak wybór samej wody, która powinna być miękka i niechlorowana, jako że dracena sandera jest wrażliwa na takie związki chemiczne. Najlepiej ją wcześniej przegotować i pozostawić do odstania.
Szczęśliwego bambusa można nawozić, jednak z pewną dozą ostrożności – nadmiar nawozu może trwale uszkodzić liście i pędy. Jak to zrobić bezpiecznie? Dodaj do wody odrobinę bardzo rozcieńczonego preparatu do roślin zielonych lub do tych uprawianych metodą hydroponiczną.
Dracena sandera – uprawa i pielęgnacja w doniczce
Zdecydowałeś się na tradycyjną uprawę draceny w doniczce? Poniżej prezentujemy aspekty, które powinieneś uwzględnić, by zapewnić roślinie optymalne warunki bytowe:
podłoże – świetnie sprawdzi się tu tradycyjna ziemia wielokwiatowa albo taka specjalna dla dracen. Pamiętaj tylko o tym, aby na spodzie doniczki zrobić drenaż z kamieni – w ten sposób zapobiegniesz zaleganiu wody i gniciu korzeni;stanowisko – powinno być jasne, ale nie umieszczone na bezpośrednim słońcu. Lepiej nie stawiać doniczki na parapecie – roślina ta nie lubi nie tylko przeciągów od okna, ale też suchego powietrza od grzejnika;temperatura – nie powinna być nigdy niższa niż 15. Najlepiej jednak, by wynosiła nieco więcej – od 18 do 24°C;podlewanie – wymaga częstego, ale umiarkowanego nawadniania. Uważaj na to, by gleba w doniczce była zawsze lekko wilgotna i nigdy nie wysychała zupełnie. Możesz także spryskiwać roślinę wodą lub postawić w jej pobliżu nawilżacz (z pewnością doceni wilgotne powietrze);nawożenie – podobnie jak przy uprawie hydroponicznej, tu też trzeba uważać na ilość nawozu. Najbezpieczniejsza forma aplikacji takich środków to ich rozcieńczenie w sporej ilości wody.
Równie popularną w Polsce rośliną domową jest kalanchoe. O tym, jak ją pielęgnować, napisaliśmy w naszym artykule: Kalanchoe – uprawa i pielęgnacja.