Jak wybrać najlepsze kwiaty do łazienki?

Rośliny w łazience z 5. odcinka 3. sezonu "Domowych rewolucji"
Rośliny w łazience z 5. odcinka 3. sezonu "Domowych rewolucji"
Łazienka na miarę XXI wieku to nie tylko miejsce, w którym wykonuje się czynności higieniczne, ale również strefa relaksu. Dlatego też coraz więcej osób decyduje się na wstawienie kwiatów do łazienki. Dowiedz się, czy rośliny w łazience to dobry pomysł oraz jak wybrać najlepsze gatunki do takiej przestrzeni!

Dlaczego warto uprawiać kwiaty w łazience?

Nieczęsto w polskich domach i mieszkaniach spotyka się kwiaty, a okazuje się, że to idealne miejsce do uprawy wielu gatunków roślin. Wszystko zależy jednak od wielkości pomieszczenia i możliwości rozmieszczenia w nim doniczek – warto wybrać zarówno sporej wielkości kwiaty do ustawienia na podłodze lub posiłkować się podwieszanymi roślinami, na które na posadzce zwyczajnie nie ma miejsca. Z jakich przyczyn warto wstawić kwiaty do łazienki?

Przede wszystkim ma to ogromne znaczenie dekoracyjne. Nowoczesne aranżacje lubują się w naturalnych dodatkach i materiałach, więc kwiaty w łazience będą się z nimi doskonale komponowały. Jednak nie tylko kwestie estetyczne decydują o tym, że rośliny w łazience to świetny pomysł. W tego typu pomieszczeniach panuje wysoka wilgotność powietrza, która sprzyja rozwojowi wielu gatunków kwiatów. Co więcej, nieraz przeniesienie usychającej rośliny z pokoju do łazienki może sprawić, że ta nagle odżyje i odzyska żywy, zielony kolor.

WARTO WIEDZIEĆ

Trzeba pamiętać, by zapewnić roślinom w łazience odpowiedni dostęp do światła oraz chronić je przed kontaktem z detergentami. Ważne jest też regularne podlewanie kwiatów w łazience – to, że mają kontakt z wilgocią nie znaczy, że można je rzadziej nawadniać.

Rośliny do łazienki – które warto wybrać?

Dobór roślin do łazienek będzie zależał od tego, czy w pomieszczeniu znajdują się okna. Jeśli Twoja łazienka jest widna, z powodzeniem możesz zdecydować się na niemal każdy gatunek kwiatów, nawet tych egzotycznych – będą się dobrze czuły w ciepłym i wilgotnym wnętrzu. Poznaj nasze propozycje:

paprocie – efektownie zaprezentują się podwieszane pod sufitem. Mnogość odmian pozwoli Ci dobrać rośliny do łazienki w każdym stylu;storczyki – każdy, kto z utęsknieniem czeka na kwiaty orchidei, powinien umieścić roślinę w łazience. Panujące tam warunki pozwalają na jej częste i długie kwitnienie;papirus – ten gatunek jest bardzo często wybierany w roli kwiatka do łazienki, ponieważ jego pędy przypominają bambus i pięknie wyglądają w pobliżu wanien;fikus – dobry wybór do większych łazienek. Duży okaz ustawiony na podłodze doda wnętrzu naturalności i nowoczesnego charakteru;draceny – roślina egzotyczna, której uprawa w łazience jest prostsza. Nie musisz bowiem spryskiwać jej liści wodą.

Kwiaty do łazienki bez okna – poznaj nasze propozycje

Często się jednak zdarza, że łazienka jest pozbawiona okien, a jedyne światło w pomieszczeniu pochodzi z żarówek. Czy to oznacza, że trzeba rezygnować z kwiatów? Nie, wystarczy zdecydować się na rośliny do łazienki bez okna, czyli gatunki cieniolubne. Do nich należy m.in. zamiokulkas czy skrzydłokwiat. Są one odporne na długotrwały brak kontaktu ze światłem słonecznym, nie oznacza to jednak, że w ogóle go nie potrzebują. Dlatego też w przypadku kwiatów do łazienki bez okna ważna jest ich odpowiednia pielęgnacja.

Co kilka dni należy przenieść roślinę do widnego pokoju i pozwolić jej zaczerpnąć nieco światła – dobrze zostawić ją tam np. na tydzień. Po tym czasie może wrócić na kilka kolejnych dni do ciemnej łazienki. Proces ten należy ciągle powtarzać, dlatego warto wybrać co najmniej dwie rośliny do łazienki i umieszczać je w niej na zmianę.

Rośliny w łazience stworzą przyjemny klimat sprzyjający relaksowi. Pamiętaj jednak, że nie wszystkie kwiaty nadają się do przebywania w wilgotnym powietrzu – kaktusy i sukulenty o wiele lepiej sprawdzą się na sypialnianym parapecie.

podziel się: