Jak wybrać wykładzinę dywanową do wnętrza?

Wykładzina w pokoju z 5. odcinka "Weekendowej metamorfozy"
Wykładzina w pokoju z 5. odcinka "Weekendowej metamorfozy"
Z uwagi na coraz większą różnorodność okładzin podłogowych, bardzo popularne niegdyś wykładziny dywanowe straciły nieco na popularności. Wciąż jednak są świetnym rozwiązaniem np. do pokojów dziecięcych i sypialni. Jak wybrać tę najlepszą? Wyjaśnimy to w naszym tekście!

Wykładziny dywanowe swoim wyglądem przypominają dywan i pełnią podobną funkcję – ocieplają i wygłuszają wnętrze. W przeciwieństwie do niego wykładziny sprzedaje się jednak na metry, w rozmiarze dopasowanym do wymiarów podłogi, którą ma pokryć. Wykładzina – inaczej niż dywan – musi być też do podłogi zamocowana. W zależności od rodzaju potrzebny będzie w tym celu specjalny klej lub dwustronna taśma. Funkcję dodatkowego mocowania pełnią też listwy przypodłogowe, za którymi można ukryć brzegi wykładziny.

Podobnie jak dywany, wykładziny mogą być wykonane z różnych materiałów – naturalnych (wełna, bawełna, trawa morska, włókno kokosowe), mieszanych i sztucznych.

Ze względu na cenę i właściwości najpopularniejsze są te ostatnie, wykonane z poliamidu (nylonu), poliestru czy polipropylenu. Są bezpieczne dla alergików, nie odkształcają się, a część z nich może być czyszczona na mokro. Do sprawdzenia, czy dana wykładzina spełni nasze oczekiwania i sprawdzi się w danym wnętrzu, służą klasy wykładzin. Te do użytku domowego zaczynają się od „2”, a im kolejna cyfra jest wyższa, tym wyższa jest odporność wykładziny. Ta o klasie 23 będzie nadawała się nawet do miejsc o bardzo natężonym ruchu, do sypialni wystarczy ta o klasie 21.

A jak wybrać kolor wykładziny? To również powinno zależeć od tego, w jakim wnętrzu ma się ona znaleźć i kto tam mieszka. Do sypialni spokojnie możemy rozglądać się za wykładzinami w jasnych kolorach, jednak w pokojach dziecięcych, które służą nie tylko do spania, ale do zabawy, a często i jedzenia, najlepiej wybrać wykładzinę o odcieniu, na którym nie będzie widać zabrudzeń lub w delikatny wzór. Warto też zdecydować się na taką, która będzie łatwa w czyszczeniu.

Wykładziny i inne dodatki znajdziesz w ofercie Leroy Merlin:

podziel się: