Brudna stopa żelazka nie tylko może pozostawiać trudne do usunięcia ślady na ubraniach, ale też skraca żywotność samego urządzenia. Czym i jak czyścić żelazko, by służyło Ci przez długi czas? Podpowiadamy
Jak wyczyścić przypalone żelazko?
Wystarczy tyko chwila nieuwagi i już – na stopie żelazka pojawia się przypalony ślad. Jak sobie poradzić z przypalonym żelazkiem? Wszystko zależy tu od tego, z jakim materiałem masz do czynienia:
żelazko stalowe – w jego wyczyszczeniu pomoże Ci zwykła ściereczka lub druciak (w zależności od stopnia przypalenia) oraz woda z octem spirytusowym. Możesz również skorzystać z sody oczyszczonej, ale pamiętaj, żeby nie łączyć jej z octem – mogłoby to uszkodzić stalową stopę żelazka,żelazko teflonowe lub ceramiczne – czyszczenie żelazka z tych materiałów powinno być mniej inwazyjne, jako że łatwo je porysować. Jak to zrobić? Sięgnij po ocet spirytusowy i miękką ściereczkę lub gąbkę. Zrezygnuj z wszelkich gotowych środków czyszczących z cząsteczkami polerującymi, gdyż ich użycie równa się powstaniu rys.
UWAGA
Zanim zabierzesz się za czyszczenie żelazka, upewnij się, że jest odłączone od prądu, a jego stopa zdążyła wystygnąć.
Jak odkamienić żelazko?
Jak wyczyścić żelazko - 1
Jeśli wlewasz do żelazka wodę prosto z kranu, masz spore szanse na to, że pojawi się na nim kamień – tak jak chociażby na czajniku elektrycznym. Czym wyczyścić żelazko, na którym już widać charakterystyczne, białe ślady? Pomoże Ci w tym… zwykły ocet, który doskonale radzi sobie z rozpuszczaniem kamienia. Oto krótka instrukcja odkamieniania żelazka, z której możesz skorzystać:
1. Namocz cienką ściereczkę w occie, a następnie owiń nią wykałaczkę. Teraz możesz czyścić nią otwory znajdujące się w stopie żelazka.
2. Wlej ocet do pojemnika na wodę i zacznij normalnie prasować, najlepiej jakąś niepotrzebną tkaninę. Rób to tak długo, aż ocet całkowicie wyparuje.
3. Na koniec przetrzyj stopę żelazka szmatką nasączoną octem.
Czym wyczyścić żelazko? Poznaj domowe sposoby!
Jak wyczyścić żelazko - 2
Jak już wcześniej wspomnieliśmy, ocet spirytusowy i soda oczyszczona to znajdujące się w każdym domu środki, które doskonale sprawdzą się podczas czyszczenia żelazka. To jednak nie koniec domowych metod, z których możesz skorzystać. Równie pomocne mogą być:
pasta do zębów – sprawdzi się w przypadku żelazek aluminiowych i stalowych. Nanieś pastę na stopę i wcieraj tak długo, aż zabrudzenia ustąpią. Na koniec dokładnie wytrzyj pastę zwilżoną ściereczką,sól kuchenna lub popiół z kominka – rozsyp proszek na papierze do pieczenia cienką warstwą, a następnie rozprasuj – to świetny sposób na przypalone żelazko, niezależnie od materiału, z którego wykonano jego stopę,biała świeca – potrzyj nią lekko rozgrzaną stopę żelazka w taki sposób, aby zostawić na niej tłusty ślad. Następnie zaprasuj nią szarą gazetę, która przejmie nie tylko zabrudzenia, ale też pozostałości wosku ze świecy. Na koniec możesz jeszcze przetrzeć żelazko wilgotną ściereczką.