Oczka wodne dodają ogrodom uroku i sprawiają, że nawet w środku miasta można poczuć się jak na Mazurach. Jeśli planujesz zrobienie w swoim ogrodzie oczka wodnego, najpierw pomyśl o kształcie i wielkości, które by Ci odpowiadały.
Jaką wielkość wybrać?
Małe i płytkie oczka (do 10 m2 i 40 cm głębokości) sprawdzą się nawet na małych działkach, ale woda będzie nagrzewała się w nich szybciej niż w większych zbiornikach, przez co będzie słabiej natleniona i mogą rozwijać się w niej glony. Takie oczko będzie więc wymagało częstszego oczyszczania lub zamontowania pompy napowietrzającej. Zdecydowanie nie powinno znajdować się w mocno nasłonecznionym miejscu.
Gdzie umieścić oczko wodne?
Nigdy nie wybieraj miejsca w pełnym słońcu, bo nawet duży zbiornik będzie nagrzewał się i parował szybciej. Oczka wodne u stóp drzew wyglądają uroczo, ale pamiętaj, że do zbiornika będą wtedy wpadały liście rozkładające się w wodzie i zamulające dno. Najlepszym wyborem będzie miejsce zacienione przez większość dnia, oddalone od większych drzew.
Jeśli nie gotowa forma do oczka wodnego, to co?
Jeśli masz problem ze znalezieniem gotowego oczka wodnego, które odpowiadałoby Ci wielkością lub kształtem, mamy rozwiązanie dla Ciebie. W jednym z odcinków "Polowania na ogród" Dominik Strzelec pokazał krok po kroku, jak je zrobić. W ten sposób mógł sam zaplanować głębokość zbiornika i rozmieszczenie półek, na których mają być umieszczone rośliny.
Budowa oczka wodnego krok po kroku:
- zaplanuj pożądany kształt i głębokość oczka
- wykop odpowiedni dół i uformuj go, tworząc półki na rośliny
- dół wyłóż geowłókniną i folią. Geowłóknina musi znaleźć się na całym dnie, ale nie musi być wykładana na zewnątrz. Tak trzeba jednak postąpić z drugą warstwą zabezpieczającą przed przeciekaniem, czyli z folią do oczek wodnych.
- brzegi wymuruj kostką granitową osadzoną na zaprawie cementowej. Dominik zaplanował podwójny wieniec, z dwóch warstw kostki.
- zamontuj pompę napowietrzającą wodę
- wlej wodę
- na dno zbiornika wysyp żwir
W tak przygotowanym zbiorniku można już zasadzić rośliny. Dominik Strzelec do najgłębszego punku oczka wybrał tatarak i pałkę szerokolistną w koszykach, zapewniających im w pełni zbilansowane podłoże. Na wyższych półkach znalazły się grzybienie, czyli lilie wodne.
Aby zapobiec powstawaniu glonów, na dno zbiornika wrzuć worek z zeolitem - minerałem, który jest ekologicznie bezpiecznym filtrem, klarującym wodę. Dostaniesz go w każdym sklepie budowlanym.