Jak zrobić samemu krzesło brazylijskie?

Hamak (krzesło) brazylijski
Hamak (krzesło) brazylijski
Krzesło brazylijskie, nazywane też hamakiem brazylijskim, to relaks w czystej postaci. Wisząca konstrukcja jest nie tylko praktycznym i wygodnym dodatkiem na lato, ale i elegancką ozdobą balkonu, tarasu czy ogrodu. Sprawdź, jak zrobić hamak brazylijski!

Krzesło brazylijskie – potrzebne materiały

Hamak-huśtawka w stylu brazylijskim to wakacyjne marzenie wielu osób. No bo czy jest coś przyjemniejszego niż czas spędzony na niespiesznym bujaniu się, w dodatku w samodzielnie wykonanym fotelu? Dzięki naszym prostym poradom DIY (zobacz fotel brazylijski Doroty Szelągowskiej) zaprojektujesz i samodzielnie stworzysz taki niebanalny mebel.

Do wykonania hamaka brazylijskiego będą Ci potrzebne:

kij od szczotki – wybierz zwykły kij, dostępny w marketach budowlanych; pamiętaj jednak, że musi być przycięty na długość 1 metra,materiał – zadbaj o to, aby był nie tylko wytrzymały, ale i niezbyt gruby – dzięki temu będzie szybciej wysychał,gruby sznur – najlepiej, jeśli wybierzesz sznur sizalowy lub linę jutową; są wytrzymałe i najczęściej niebarwione – uzyskasz więc gustowną dekorację,dodatkowo: wkrętarka z grubym wiertłem, farba, nożyczki, karabińczyk do sznura.

Jak zrobić hamak brazylijski? Przygotowanie

Chcesz zrobić własne krzesło brazylijskie? Montaż i stworzenie konstrukcji nie jest skomplikowane. Zacznij od materiału. Wytnij go w kształcie trapezu, tak aby formą przypominał fartuszek. Po jego obu dłuższych bokach zrób tunele, przez które przeprowadzisz sznur. W kiju od szczotki nawierć cztery otwory. Drewniane elementy zabezpiecz lakierobejcą – np. Tikkurila Valtti Plus Complete.

WARTO WIEDZIEĆ

Zastosowanie lakierobejcy chroni elementy z drewna przed czynnikami atmosferycznymi, takimi jak wilgoć, słońce czy zmienna temperatura. Zapewnia trwały i jednolity kolor powłoki, a także satynowe wykończenie. To ważne, gdy mebel jest narażony chociażby na ekspozycję słoneczną.

Jak zrobić krzesło brazylijskie? Konstrukcja

Kolejny krok to stworzenie konstrukcji huśtawki brazylijskiej. Rozłóż trapezowy materiał. Do jego krótszego końca, który będzie oparciem, przyłóż kij. Przez wywiercone wcześniej otwory (dwa bliżej środka) przepleć sznur – mniej więcej na połowę długości. Zrób dwa węzły. Tak stworzysz zawieszenie dla huśtawki.

Sznurek przepleć z obu stron przez tunel – od części węższej (oparcia), aż do samego dołu (siedzenia). Końcówki sznurka przepleć przez dwa pozostałe otwory – od dołu przez zewnętrzne nawiercenia. Na końcu zrób węzeł od góry. W ten sposób stworzysz siedzisko. Do zwieszenia tak wykonanego hamaka-huśtawki użyj karabińczyka.

krzesło brazylijskie hgtv krzysztof miruć
krzesło brazylijskie hgtv krzysztof miruć

krzesło brazylijskie hgtv krzysztof miruć

Gdzie zawiesić fotel brazylijski?

Piękne, eleganckie i wygodne krzesło brazylijskie możesz zawiesić w przydomowym ogrodzie, na niewielkim tarasie czy nawet na węższym balkonie w bloku. Dlaczego? Ponieważ siedzisko charakteryzuje się ułożeniem wertykalnym, a jego wymiary są zbliżone raczej do stojącego fotela niż rozłożonego horyzontalnie leżaka czy hamaka. W praktyce oznacza to, że podwieszone zajmie zdecydowanie mniej miejsca niż tradycyjne meble ogrodowo-balkonowe.

Jak nadać charakter siedzisku? Poprzez wykończenie. Udekoruj swój brazylijski hamak fantazyjnymi poduszkami, np. w modne printy wprost z afrykańskiej dżungli lub marynarskie paski, które będą się doskonale komponować z jutowym sznurem siedziska. Tak w prosty sposób zyskasz bardzo modny, ale jednocześnie unikatowy element wystroju.

podziel się: