Jak zrobić stolik z palet?

Stolik z palet
Stolik z palet
Palety goszczą na salonach. Stolik z palet, ława lub siedzisko to oryginalny element wnętrzarski. Doskonale pasuje do nowoczesnego salonu czy pokoju nastolatka i sprawdza się jako mebel ogrodowy lub balkonowy. Marzy Ci się stolik z palet? Podpowiadamy, jak go zrobić!

Stolik z palet i ława z palet, czyli DIY

Do wykonania jeżdżącego na kółkach stolika i ławy z palet nie potrzeba wielu narzędzi i mnóstwa czasu. Wystarczy dobre przygotowanie i garść niezbędnych porad. Znajdziesz je w jednym z odcinków programu Doroty Szelągowskiej, a także w tym tekście. Zabieramy się do roboty! Oto lista niezbędnych przedmiotów i narzędzi do stworzenia stolika DIY:

dwie europalety – przytnij je do odpowiednich dla Ciebie rozmiarów, wyszlifuj i polakieruj na wybrany kolor,wkrętarka i śruby – przydadzą się do połączenia obu europalet,kółka – wybierz dwie pary kółek, w tym jedne z hamulcem, aby mebel się nie przemieszczał.

WARTO WIEDZIEĆ

Europalety to bardzo wdzięczny materiał używany w przemyśle. Można z nim zrobić praktycznie wszystko – samodzielnie uciąć, dopasować rozmiar i pomalować lub pozostawić w naturalnym kolorze. Przed tym jednak zawsze należy je mechanicznie wyszlifować i sprawdzić, czy drewno jest suche.

Stół z palet w mieszkaniu i na dworze – jak wykonać?

Meble z palet do salonu, a może stół ogrodowy z palet? Dlaczego nie! Mając przygotowane materiały, możesz przejść do wykonania stolika z palet. Ponieważ w założeniu ma on mieć dodatkową półkę, np. na gazety, będzie składał się z dwóch złączonych europalet. Ułóż je na sobie i skręć za pomocą wkrętarki i śrub. Łączenie wykonaj pod kątem, tak aby ułatwić sobie pracę. Twój stolik z palet jest już prawie gotowy. Zamontuj zatem kółka, odwróć i postaw na podłodze. Efekt? Własnoręcznie wykonany ruchomy stolik z dodatkowym miejscem na najpotrzebniejsze rzeczy.

Palety to dobry materiał do stworzenia rustykalnej przestrzeni nie tylko w domowym zaciszu, ale i w ogrodzie. Pamiętaj jednak, że na dworze meble są narażone na ekspozycję słoneczną, deszcz, wilgoć czy nawet mróz. Jak je chronić? Odpowiednie zabezpieczenie to impregnacja i malowanie np. lakierobejcą. Tak przygotowane będą służyć przez wiele sezonów. Zastanawiasz się, jak zrobić stół ogrodowy z palet? Podobnie jak ten do domu – zrezygnuj jednak z kółek, które mogą okazać się niepraktyczne np. na trawie!

Ława z palet, czyli uzupełnienie stołu

Udało Ci się wykonać nowoczesny stolik z palet. Warto byłoby go uzupełnić o praktyczną ławę do siedzenia. Dwie palety, których użyjesz do stworzenia siedziska, przygotuj w taki sam sposób jak te na stół. Przytnij je, wyszlifuj i pomaluj na wymarzony kolor. Czym będzie różniła się teraz praca? Sposobem łączenia palet. Do wykonania siedziska potrzebujesz frezarki – w odwróconych paletach musisz zrobić cztery otwory, które pomogą złączyć obie palety. W ten sposób powstanie niskie siedzisko.

Potrzebujesz dwóch lub trzech miejsc? Powtórz powyższe czynności, a otrzymasz dodatkowe siedziska dla gości. Każdy z mebli możesz dowolnie połączyć z innym i stworzyć przez to jedną ławę z palet. Pamiętaj, że do siedzisk nie musisz montować kółek. Udekoruj je np. kolorowymi poduszkami i ciesz się nowym zestawem wypoczynkowym!

podziel się: