Jak zrobić tablicę manipulacyjną dla dzieci?

Tablica manipulacyjna DIY
Tablica manipulacyjna DIY
Odkrywanie świata przez zabawę? Tylko z tablicą manipulacyjną dla dzieci! Idealna zarówno dla ciekawskich maluchów, jak i nieco starszych pociech. Chcesz stworzyć własny projekt takiej edukacyjnej zabawki? Nic prostszego! Sprawdź, jak zrobić tablicę manipulacyjną dla dzieci.

Co to jest tablica manipulacyjna dla dzieci?

W zdominowanym przez elektronikę i technologię świecie zabawki czy tablice sensoryczne mogą wydawać się pomysłem nieco przestarzałym. Dzieci, które z jednej strony od maleńkości przyzwyczajone są np. do ekranów tabletów, z drugiej są wręcz zniechęcane do prac manualnych. Warto jednak pamiętać, że powinny one ćwiczyć precyzję ruchów już od najmłodszych lat. Pozwoli im to łatwiej zdać sobie sprawę, że ręce są najlepszym z narzędzi. W końcu sprawność manualna to podstawa w wielu zawodach, takich jak mechanik, chirurg czy muzyk.

Stąd właśnie pomysł na tablicę manipulacyjną dla dzieci, którą stworzył Jimi Ogden. Jej główne atuty to prosta konstrukcja, wspieranie rozwoju malucha i możliwość samodzielnego odkrywania otaczającego go świata. Tablica manipulacyjna DIY to wszystkie interesujące dla dziecka przedmioty zebrane w jednym, bezpiecznym miejscu. Ze względu na trwałe mocowania nie ma możliwości, aby któryś z elementów został oderwany czy uszkodzony. Jak zrobić taką tablicę manipulacyjną?

Tablica manipulacyjna DIY

Skoro wiesz już, że tablica manipulacyjna to nie tylko ciekawa, ale i absorbująca zabawka edukacyjna – sprawdź, jak ją własnoręcznie zrobić! Do wykonania tablicy manipulacyjnej dla dzieci potrzebujesz:

kawałka sklejki – wybierz odpowiedni rozmiar tablicy, a jeśli jest taka potrzeba – dotnij ją; całość pomaluj na wybrany kolor; koniecznie użyj też bejcy, aby nadać wykończenie i zaimpregnować drewno,przedmiotów do przymocowania – użyj swojej wyobraźni i do wykończenia tablicy wybierz angażujące dziecko elementy, takie jak mała lampka, zamek, włącznik, kółka, kłódka, przycisk, suwak, klamka, łańcuch do drzwi, zawiasy czy wkręty oczkowe do przewiązania sznurówki,wkrętarka z wkrętami – do zamocowania części na tablicy użyj wkrętów; pozwolą stworzyć bezpieczną i trwałą tablicę sensoryczną dla dzieci.

WARTO WIEDZIEĆ

Tablica manipulacyjna DIY rośnie razem z Twoim dzieckiem. Na samym początku będzie ono zainteresowane elementami świecącymi (lampka) lub poruszającymi się (wiatraczek). Dopiero po jakimś czasie okaże się, że ciekawe są także elementy wydające dźwięk (dzwonek). Starsze dzieci będą natomiast skupione na przekładkach, zawiasach i wszelkich elementach, które należy do siebie dopasować.

Tablica manipulacyjna DIY
Tablica manipulacyjna DIY

Tablica manipulacyjna DIY

Jak zrobić tablicę manipulacyjną?

Aby wykonać tablicę manipulacyjną DIY, rozmieść zebrane przedmioty na uprzednio przygotowanej sklejce. Zastanów się, jaki układ będzie odpowiedni. Zacznij od zamontowania zamku do drzwi. Możesz tu użyć wyszlifowanych drewnianych bloków – jako podkładek do zasuwy. Stosując dodatkowo zawias, stwórz otwierane drzwiczki. Pod nimi możesz ukryć np. kolorowy obrazek. Ukaże się on dziecku, jeśli prawidłowo otworzy drzwi. W swojej tablicy użyj też kłódki. Niech jej otwarcie również spowoduje dostęp do ciekawej fotografii czy rysunku.

Przymocuj pozostałe elementy, tj. lampkę, włącznik, klamkę. Pamiętaj, że najlepszym rozwiązaniem będzie tu przykręcenie elementów. Żadna z umieszczonych rzeczy nie może stwarzać zagrożenia dla dziecka. Nie używaj tworzyw takich jak szkło. Unikaj też ostrych krawędzi. W swojej tablicy manipulacyjnej dla dzieci stosuj zasadę: prosto i bezpiecznie.

podziel się: