Charakterystyka i stanowisko dla jarzębiny
Jarząb pospolity jest bardziej znany pod nazwą jarzębina. Jest to drzewo dorastające aż do 12 metrów wysokości i należące do rodziny różowatych. Wiosną, w okolicach maja, na gałązkach jarzębiny czerwonej pojawiają się licznie drobne, białe kwiaty, jednak roślina najefektowniej prezentuje się jesienią i zimą, kiedy to obsypuje się intensywnie czerwonymi owocami zebranymi w obfite grona.
Jeśli chcesz, by jarzębina czerwona zdobiła Twój ogródek, wybierz dla niej odpowiednie stanowisko. Jako że jarząb pospolity jest mało wybrednym drzewem, z powodzeniem wzrasta w cieniu, choć zdecydowanie preferuje miejsca nasłonecznione. Najlepiej czuje się posadzony jako soliter, a najbliższe drzewa powinny być zasadzone ok. 3-4 metrów od jarzębiny. Roślina jest odporna na zanieczyszczenia, sprawdzi się zatem w miastach i przy drogach. Gleba dla jarzębu pospolitego powinna być lekko próchnicza i delikatnie zakwaszona, choć nie jest to koniecznością.
Jarząb pospolity – uprawa i pielęgnacja
Podlewanie i nawożenie jarzębu pospolitego jest konieczne tylko w szczególnych okolicznościach. Nawadnianie jarzębiny czerwonej zalecane jest w okresach długotrwałej suszy – jeśli opady deszczu występują regularnie, nie ma takiej potrzeby. Wzbogacanie podłoża jest z kolei niezbędne, gdy jarzębina wzrasta na bardzo ubogiej ziemi. Co ciekawe, liście jarzębiny tworzą doskonały nawóz dla tego drzewa – dlatego nie należy ich zbierać, gdy opadną, a pozwolić im na naturalny rozkład.
Przycinanie jarzębiny czerwonej nie jest konieczne, a wręcz jest niewskazane, choć w sytuacjach, gdy zabiera ona przestrzeń do życia innym rośliną, można skrócić jej gałęzie. Jarząb pospolity świetnie znosi mrozy i nie wymaga dodatkowej ochrony w okresie zimowym.
jarzębina
Właściwości jarzębiny – dlaczego warto ją spożywać?
Jarząb pospolity na dobre zadomowił się w polskich kuchniach. Jarzębina jest jadalna, choć jej owoców nie powinno się spożywać na surowo, ponieważ obecny jest w niej kwas parasorbowy powodujący biegunkę i wymioty. Po odpowiednim przygotowaniu warto jednak regularnie serwować owoce jarzębiny, ponieważ mają działanie moczopędne oraz pomagają przy zaburzeniach jelitowych i dolegliwościach nerek i pęcherza. Co więcej, są bogatym źródłem witaminy C, wpływają więc na wzmocnienie organizmu.
CZY WIESZ, ŻE...
Jarzębina w dawnych wierzeniach miała odpędzać złe moce i zatrzymywać złe duchy w grobach, dlatego często sadzono ją na cmentarzach. Jednocześnie jest symbolem radości i powodzenia.
Przetwory z jarzębiny – które są najlepsze?
Przetwory z jarzębiny goszczą na polskich stołach od setek lat – istnieje wiele sposobów na spożywanie jarzębu pospolitego, a najpopularniejsze z nich to:
nalewki z jarzębiny,soki z jarzębiny,wino z jarzębiny,dżemy z jarzębiny,suszona jarzębina jako dodatek do mieszanek bakaliowych.
Wszystkie przepisy na przetworzenie owoców jarzębiny czerwonej są smaczne i zdrowe, dlatego warto włączyć je do codziennego, a przynajmniej zimowego menu, by zadbać o zdrowie wszystkich domowników.