Jeż w ogrodzie – jakie są zalety. Co zrobić? Czym dokarmiać?

Jeż - 2.jpg
Jeż - 2.jpg
Pamiętasz piosenkę z dzieciństwa o tym, dokąd tupta nocą jeż? Okazuje się, że to urocze, kolczaste zwierzątko może przytuptać do Twojego ogrodu, przynosząc Ci tym samym szereg korzyści. Zobacz, co zyskasz, jeśli zamieszka u Ciebie jeż i jak go dokarmiać, by mu nie zaszkodzić!

Jeż w ogrodzie – dlaczego nie warto go przepędzać?

Dysponujące doskonałym słuchem i wzrokiem jeże żerują głównie nocą. I to właśnie to jest ich największą zaletą, jako że zjadają większość szkodników, które gnieżdżą się w Twoim ogrodzie, a przede wszystkim owady, ślimaki i dżdżownice. Pozbędzie się również padliny drobnych zwierząt, takich jak ptaki czy gryzonie. Wbrew powszechnej opinii, jeże nie żywią się roślinami, chyba że w ostateczności – zatem ich obecność nie tylko nie zaszkodzi roślinom, a wręcz im pomoże.

UWAGA!

Co zrobić, jeśli podczas wieczornego spaceru spotkasz jeża? Jeśli nic mu nie zagraża i nie jest ranny, nie rób absolutnie nic. Nie podchodź do niego, nie hałasuj i nawet nie próbuj go dotykać – jedynie go spłoszysz i przestraszysz. Pamiętaj też, że jeże są Polsce objęte ścisłą ochroną!

Jeż - 2.jpg
Jeż - 2.jpg

Jeż - 2

Co jedzą jeże? Sprawdź, czym je bezpiecznie dokarmiać!

Z zasady najlepszą pomocą dla jeża jest… brak pomocy. Jeśli jednak chcesz ułatwić im życie od razu po przebudzeniu ze snu zimowego albo znalazłeś chorego osobnika i zajmujesz się nim pod ścisłym nadzorem weterynarza, powinieneś zadbać o dostarczenie mu pożywienia tak długo, aż stanie na łapki i zacznie samodzielnie polować. Czym dokarmiać jeże, aby im nie zaszkodzić? Najlepiej sprawdzą się tutaj:

rozdrobiona wołowina,wysokojakościowa karma dla psa lub kota – ale tylko taka o naprawdę wysokiej zawartości mięsa,owady karmowe.

Pod żadnym pozorem nie podawaj jeżom chleba ani mleka. Ich żołądki nie tolerują laktozy, a jej spożycie może się równać bardzo uciążliwym dolegliwościom.

Jeż - 1.jpg
Jeż - 1.jpg

Jeż - 1

Jak zwabić jeża do ogrodu?

Zauważyłeś w swoim ogrodzie mnóstwo owadzich szkodników i chciałbyś zaprosić jeża do „ darmowej stołówki”, pozbywając się problemu w naturalny sposób? Spokojnie, jeż sam znajdzie drogę do Twojego ogrodu, jeśli tylko będą w nim odpowiednie warunki, czyli:

brak lub niewielka ilość chemicznych środków ochrony roślin, które są dla niego trujące,dzikie zakątki, które mogą mu posłużyć za kryjówkę. Najlepiej sprawdzają się w tym celu niskie, bujnie rozrośnięte krzewy liściaste, w których ściółce jeż wymości sobie legowisko,bliskość zbiornika wodnego, który dostarczy mu nie tylko wody pitnej, ale też miejsca do pływania,prawdziwą gratką dla jeży jest… kompostownik, w którym nie brak najróżniejszych larw czy owadów, które mogą posłużyć mu za posiłek.

Zimą warto też zadbać o to, by zapewnić mu optymalne warunki do snu zimowego. Wybierz jeden z bardziej zarośniętych zakątków ogrodu i postaw w nim domek dla jeża, wykonany z drewna i wyposażony w otwory wentylacyjne. Jeśli dobrze osłonisz go krzewami, zapewni mu temperaturę powyżej 0ºC nawet przy siarczystym mrozie.

podziel się: