Choć mówi się, że kaktusy doniczkowe to rośliny, którym żadne warunki nie są straszne, to warto dowiedzieć się więcej o ich uprawie. Czy wiesz, co lubią najbardziej i jak o nie dbać, by nie tylko przetrwały, ale i zachwycały pięknym wyglądem? Zobacz, jakie rodzaje kaktusów sprawdzą się w domu i jak je pielęgnować!
Kaktusy doniczkowe – idealne dla początkujących
Wydaje Ci się, że nie masz ręki do roślin, bo każda przygoda z nowym kwiatem kończy się tak samo źle? Spokojnie – kaktusy są naturalnie przystosowane do życia w dość trudnych warunkach środowiskowych, dlatego też nie powinieneś im zaszkodzić, nawet jeśli na jakiś czas o nich zapomnisz. Wystarczy tylko, że na wstępie zapewnisz im optymalne warunki, dbając o takie kwestie, jak:
nasłonecznienie – jak łatwo się domyślić, kaktusy uwielbiają słońce i to w dużej ilości. Warto więc zapewnić im dobre nasłonecznienie, chociażby stawiając je na parapecie południowego lub południowo-zachodniego okna;
temperatura – w okresie zimowego spoczynku w zupełności wystarczy 8-14°C. Latem wymagają jednak znacznie więcej ciepła – optymalna temperatura w tym sezonie to ok. 18-20°C i ponad 20°C w ciągu dnia
podłoże – nie musi być żyzne i ciężkie. W przypadku kaktusów doniczkowych znacznie lepiej sprawdza się gleba lekka i przepuszczalna o kwaśnym pH. Warto też zadbać o to, aby doniczka posiadała drenaż i otwór odpływowy, umożliwiający odprowadzenie nadmiaru wody.
WARTO WIEDZIEĆ
Co ciekawe, domowe odmiany kaktusów najlepiej rosną w lekko za ciasnych, a do tego płytkich doniczkach.
Rodzaje kaktusów domowych – zobacz, jaki masz wybór!
Nie sposób nie zgodzić się z tym, że kaktusy to bardzo zróżnicowane pod względem wyglądu sukulenty. Oto przykładowe gatunki, które najlepiej sprawdzają się w roli roślin domowych:
Koryfanta – składa się z kulistych wybrzuszeń, na których szczycie wyrastają niewielkie guzki porośnięte kolcami. Jeden z piękniejszych kwitnących kaktusów;Opuncja drobnokolczasta – posiada wysoką, płaską łodygę, którą porastają drobne ciernie;Echinocactus grusonii – jeden z najbardziej znanych kaktusów doniczkowych, zwany również „fotelem teściowej”. Może osiągać nawet do 1 m średnicy przy sprzyjających warunkach;Ferocactus – cechują go pękatym, podłużny kształt oraz długie ciernie. Jeśli chodzi o walory estetyczne, niektóre mogą kwitnąć, pozostałe zaś mają ozdobne kolce w intensywnej barwie;Echinopsis eyriesii – kaktus kwitnący o walcowatym kształcie i podłużnym ożebrowaniu. Posiada drobne i krótkie kolce.
Jak często podlewać kaktusy? Podstawy pielęgnacji
Kaktusy doniczkowe nie wymagają szczególnie troskliwej opieki. Warto jednak pamiętać o tym, aby podlewać je rzadko i umiarkowanie – nic bowiem nie szkodzi im tak jak przelanie wodą. Zbyt duża ilość wody równa się bowiem powolnemu gniciu korzeni, co z kolei doprowadzi finalnie do obumarcia rośliny. Co do samej wody, najlepiej używać przegotowanej i odstanej.
CZY WIESZ, ŻE…
Większość kaktusów doniczkowych może być w ogóle nie podlewana w okresie spoczynku, czyli mniej więcej od października do marca. W przypadku pozostałych wystarczy tylko od czasu do czasu lekko zwilżać wierzchnią warstwę gleby.
Czy kaktusy wymagają nawożenia? Jedynie te, które rosną w jednym podłożu od 3 lat lub dłużej. Aby zapewnić im dodatkowy zastrzyk substancji odżywczych, warto używać nawozu maksymalnie 2 razy w roku, najlepiej w okresie od czerwca do września. Uwaga – zbyt intensywne nawożenie zamiast pomóc, jedynie zaszkodzi. Może bowiem skutkować deformacją pędów i zrzucaniem cierni.