Kwiat kalanchoe – jakiego stanowiska wymaga?
Choć kalanchoe kojarzy się raczej z kwiatem domowym, poradzi sobie również na zewnątrz. Warunki są dwa: dobre nasłonecznienie oraz optymalna temperatura. Co do światła, nie jest ono najważniejsze, jako że roślina wytrzyma nawet w półcienistym miejscu. Więcej słońca zaowocuje jednak piękniejszymi kwiatami. Jeśli chodzi o temperaturę, w okresie zimowym wystarczy, że będzie oscylować wokół 10ºC. Latem, czyli w okresie kwitnienia, powinieneś jednak zapewnić roślinie od 20 do 25ºC.
UWAGA
Zadbaj o to, aby kalanchoe miało wystarczająco dużo światła słonecznego przez cały rok, również zimą. Niedoświetlenie w tym okresie może skutkować brakiem kwiatów w sezonie.
Żyworódka w domu – uprawa krok po kroku
Uprawę kwiatu kalanchoe powinieneś zacząć od przygotowania podłoża do jego posadzenia. Jakie będzie odpowiednie? Przede wszystkim przepuszczalne i próchnicze, najlepiej o pH z zakresu 6-6,5. Jeśli gleba wydaje Ci się za mało przepuszczalna, wymieszaj ją z piaskiem i żwirem – to poprawi jej właściwości.
Kalanchoe blossfeldiana ceni sobie niezbyt częste podlewanie. W końcu masz tu do czynienia z rośliną z rodziny sukulentów, która magazynuje wodę w grubych, mięsistych łodygach i liściach. Po czym rozpoznać, że to już najwyższa pora na jej podlanie? Najlepiej robić to wtedy, gdy wierzchnia warstwa ziemi w doniczce zupełnie wyschnie – czyli co ok. 6 dni latem i co 10-12 dni zimą.
CZY WIESZ, ŻE…
Jeśli zdecydowałeś się na postawienie kalanchoe na parapecie tuż nad grzejnikiem, w sezonie grzewczym będziesz musiał chronić roślinę przed suchym powietrzem. W tym celu wstaw jej doniczkę do nieco większego naczynia wypełnionego wilgotnym torfem, który będzie stopniowo parować, oddając swoją wilgoć roślinie.
Jak każda inna roślina, kwiat kalanchoe też lubi nawozy – a najbardziej te wieloskładnikowe do roślin kwitnących. Warto ich używać od maja do sierpnia, gdy ma największe zapotrzebowanie na składniki odżywcze.
Na co uważać przy pielęgnacji kwiatu kalanchoe?
Piękne, delikatne kwiaty to znak rozpoznawczy kalanchoe blossfeldina. Aby zapewnić roślinie warunki do kwitnienia, powinieneś jednak uważać na to, aby:
nie stawiać doniczki ani w mocno zadymionych pomieszczeniach, ani w pobliżu owoców. Kalanchoe jest bowiem wrażliwe na zapach dymu papierosowego oraz na etylen wydzielany przez owoce w naturalnym procesie dojrzewania;na czas zimowania powinieneś delikatnie usunąć suche kwiaty, przycinając je tuż nad najwyższą parą liści;gwarancją obfitego kwitnienia w kolejnym sezonie jest również uszczykiwanie wierzchołków pędów, najlepiej w maju, czyli w okresie spoczynku. Dzięki temu nie tylko pobudzisz ją do zawiązywania pęków kwiatowych, lecz również zagęścisz jej krzewienie i poprawisz wygląd wizualny – nieuszczykiwane kwiaty kalanchoe mają tendencję do szybkiego tracenia swojej pierwotnej formy i nadmiernego przyrostu na długość.
Koniecznie sprawdź również, jak uprawiać w domu inne popularne rośliny, takie jak chociażby szczęśliwy bambus. Praktyczne wskazówki na jego temat zebraliśmy w naszym artykule: Dracena Sandera (Lucky Bamboo) – uprawa i pielęgnacja.