Wraz z pojawieniem się śniegu lub pierwszych mrozów wiele ptaków traci dostęp do swojego pożywienia. Warto im pomóc przetrwać ten okres – zbuduj karmnik dla ptaków i dokarmiaj żyjące nieopodal sikorki, wróble czy szpaki. To możliwe, nawet jeśli brakuje Ci umiejętności technicznych. Wyjaśniamy, jak zrobić karmnik dla ptaków krok po kroku!
Do ogrodu lub na działkę: jak zrobić karmnik dla ptaków?
Jeśli dysponujesz własnym ogrodem, w którym możesz ustawić pełnowymiarowy karmnik dla ptaków, do jego budowy najlepiej będzie wykorzystać drewno. Wykonany w ten sposób karmnik będzie wytrzymały i odporny na warunki atmosferyczne, dzięki czemu przetrwa niejedną zimę.
Aby wykonać drewniany karmnik dla ptaków, potrzebujesz:
cienkiej deski sosnowej (25 x 120 cm) – do podzielenia na trzy elementy: 35 x 25 cm, 42,5 x 25 cm i 42,5 x 23 cm,kantówki o szerokości 2 cm i długości 120 cm – podzielonej na cztery odcinki po 18 cm i dwa odcinki po 21 cm,dwóch kątowników,impregnatu do drewna i odpowiedniego pędzla,narzędzi: małych gwoździ, papieru ściernego, młotka, metrówki.
Wskazówka
Karmnik dla ptaków - 2
Jeśli chcesz, by zbudowany karmnik dla ptaków prezentował się bardziej estetycznie, zamiast gwoździ użyj wkrętów do drewna. Za ich pomocą łatwo połączysz ze sobą poszczególne elementy konstrukcji. Wkrętarka dodatkowo pozwoli Ci wykonać karmnik o wiele szybciej niż przy użyciu młotka.
Karmnik dla ptaków – zrób to sam. Instrukcja wykonania
Budowę karmnika zacznij od docięcia materiałów do potrzebnych wymiarów. Z sosnowej deski wykonaj podłogę i dwuspadowy dach. Ten ostatni powinien być wykonany z dwóch równych części i opadać pod kątem 45 stopni nieco poza obszar wytyczony podłogą. W ten sposób śnieg i deszcz będzie swobodnie spływał po dachu, a ziarno znajdujące się w karmniku dla ptaków uniknie zalania.
Kantówki będą pełnić funkcję filarów podtrzymujących dach. Dlatego dwie najdłuższe należy przyciąć pod kątem 45 stopni, tak aby wpasowały się w łączenie spadów. Pozostałe cztery kantówki mogą być zakończone pod kątem prostym.
Kiedy wszystkie elementy są już gotowe, możesz połączyć je za pomocą gwoździ lub wkrętów. Zacznij od przytwierdzenia kantówek do podłogi karmnika, starannie odmierzając potrzebne odległości. Na końcu przybij albo przykręć deski służące jako dach. Jeśli na jakimś etapie części nie będą do siebie pasować, nie martw się – możesz je doszlifować przy pomocy papieru ściernego.
Karmnik dla ptaków - 4
Karmnik z butelki PET – prosty sposób na dokarmianie ptaków
Brakuje Ci zmysłu technicznego potrzebnego do budowy drewnianego karmnika? A może chcesz zacząć dokarmiać ptaki w mieście? W bardzo prosty sposób możesz własnoręcznie stworzyć karmnik z butelki plastikowej, na przykład po wodzie. Nie są do tego potrzebne specjalistyczne narzędzia ani umiejętności.
Jak zrobić karmnik z butelki?
Umyj i wysusz plastikową butelkę o pojemności 1,5 litra. Przygotuj też trzy drewniane łyżki z długim uchwytem oraz mały haczyk.Za pomocą markera zaznacz trzy pary otworów, umieszczonych po przeciwnych stronach butelki pod kątem około 30 stopni.Użyj dużych nożyczek lub nożyka, by wyciąć otwory w wyznaczonych miejscach. Przełóż przez dziury uchwyty trzech drewnianych łyżek.Wszędzie tam, gdzie znalazła się szeroka strona łyżki, poszerz lekko otwory. Po wypełnieniu butelki ziarnem to tutaj będą gromadzić się ptaki.
Przymocuj haczyk do nakrętki i za pomocą wstążki przymocuj karmnik z butelki np. do gałęzi drzewa lub barierki balkonu.
Karmnik dla ptaków - 1 [HGTV]