Pielęgnacja ogrodu to nie tylko podlewanie kwiatów, przycinanie krzewów lub sadzenie drzewek owocowych. To przede wszystkim sianie trawy. Zadbany trawnik to wizytówka i najlepsze dopełnienie Twojej działki czy przydomowej zieleni. Sprawdź, jak i kiedy siać trawę!
Sianie trawy. Przygotowanie podłoża i wybór nasion trawy
Jeśli rozpoczynasz pracę nad formowaniem ogrodu, to z pewnością zastanawiasz się, jak przygotować się do swojego pierwszego wysiewu trawy. Najważniejszy element to rozplanowanie pracy. Ponieważ będzie ona kilkuetapowa, przygotuj wcześniej odpowiednie narzędzia, zadbaj o podłoże i wybór nasion. Oto co krok po kroku powinieneś zrobić przed samym sianiem trawy:
Krok 1: skompletowanie narzędzi – do prac ogrodowych przy trawniku będziesz potrzebował m.in. szpadla lub glebogryzarki i siewnika (w zależności od wielkości ogrodu), grabi oraz papierków lakmusowych lub kwasomierza (koszt ok. kilkunastu złotych) do sprawdzenia odczynu gleby.
Krok 2: przygotowanie podłoża – oczyść podłoże z zanieczyszczeń – kamieni i gruzu. Sprawdź odczyn gleby (pH idealne dla trawy to 5,5-6,5). Przekop podłoże na 15-30 cm, usuń chwasty i korzenie. Wyrównaj i ubij teren, a dodatkowo, jeżeli gleba jest zbyt kwaśna – użyj wapna, jeśli zaś odczyn jest zbyt wysoki – pomoże preparat zakwaszający.
Krok 3: wybór nasion trawy do ogrodu – nasiona dobieraj pod kątem nasłonecznienia i warunków glebowych w Twoim ogrodzie. Jeśli planujesz sianie trawy w miejscu, które ma być intensywnie użytkowane – wybierz mieszankę odporną na wydeptywanie, jeśli zaś obsiewasz teren reprezentacyjny – postaw na trawę gęstą i zieloną, ale z wolniejszym odrostem.
Kiedy siać trawę?
Istnieją dwie szkoły wysiewu trawy w ogrodzie. Według pierwszej z nich trawnik obsiewa się wiosną. Kwiecień to czas, gdy przyroda budzi się do życia, ziemia odpoczęła po zimie, a temperatury sięgają powyżej 10 stopni. To właśnie dlatego warto działać zgodnie z naturalnym zegarem i w tym okresie pomyśleć o odpowiedniej trawie do siania.
Druga metoda to formowanie trawnika początkiem jesieni. Nie grożą mu wtedy letnie upały czy ewentualne przesuszenie. Panująca we wrześniu temperatura jest idealna do rozwoju młodej trawy – zarówno tej z rolki, jak i z siewu. Pamiętaj, że jesienią panuje zasada: im wcześniej, tym lepiej. Trawa do siewu potrzebuje czasu nie tylko po to, żeby się zakorzenić, ale także by odpowiednio przygotować się na zimowe mrozy.
Jak siać trawę?
Sianie trawy możesz wykonać ręcznie lub za pomocą siewnika. Podobnie jak w przypadku przekopywania gleby – wybór narzędzia pracy zależy od wielkości Twojego ogrodu. Warto też, abyś wcześniej obliczył, ile mieszanki dokładnie potrzebujesz. Kupując nasiona trawy, sprawdź na opakowaniu, jaka jest norma siewu. Zazwyczaj średnie zużycie trawy to około 1 kg na 40-50 metrów kwadratowych. Tym samym, jeśli masz do obsadzenia 100-metrowy ogród – zużyjesz około 2 kg nasion trawy.
Trawę siej równomiernie, tj. wzdłuż i w poprzek trawnika. Po rozprowadzeniu nasion przykryj je warstwą ziemi – najlepiej przez delikatne zgrabienie. Całość zagęść poprzez wałowanie, a następnie zraszaj wodą, tak aby utrzymywać wilgotność gleby.
Ile rośnie trawa?
Kiełkowanie trawy zależy od gatunku nasion. Jedne trawy wzejdą już po tygodniu, na inne trzeba poczekać nawet miesiąc. Statystycznie jednak już po dwóch tygodniach, tak jak chociażby w przypadku popularnej kostrzewy czerwonej, dostrzega się pierwsze kiełkujące źdźbła.