Kompost i kompostownik w ogrodzie. Rodzaje, jak założyć, co wrzucać?

Kompost i kompostownik w ogrodzie. Rodzaje, jak założyć, co wrzucać?
Kompost i kompostownik w ogrodzie. Rodzaje, jak założyć, co wrzucać?

Kompostownik, zdaniem Mai Popielarskiej, powinien znaleźć się w każdym ogrodzie. Ale jak go założyć? Rodzai kompostowników jest wiele. Gdy już wybierzemy odpowiedni do naszego ogrodu, musimy pamiętać, co możemy do niego wrzucać, by uzyskać jak najwartościowszy kompost.

Ekspertka od ogrodów Maja Popielarska stwierdziła, że jest jedna rzecz, która musi znaleźć się w każdym ogrodzie. I jest to kompostownik. Pani Ania, bohaterka 12. odcinka 4. sezonu programu „Nowa Maja w ogrodzie” ma aż trzy różnej wielkości kompostowniki. Każdy w innej części ogrodu, co ułatwia jej codzienną pracę. Założenie największego z nich zajęło jej kilka lat. Przyznaje jednak, że było warto. Dzięki odpowiedniej konstrukcji kompostownika teraz dysponuje niezwykle wartościowym nawozem do kwiatów.

Kompostownik – co to?

Kompostownik to idealny sposób na zagospodarowanie resztek roślinnych. Jest to po prostu specjalnie wyznaczone miejsce w ogrodzie, w którym odkłada się resztki roślinne. W kompostowniku następują procesy rozkładu substancji organicznych, w wyniku czego powstaje kompost

Po co ogrodnikowi kompost?

Kompost jest bardzo wartościowym nawozem. Sprawia, że zasilane nim rośliny są bardziej odporne na choroby, szkodniki oraz zmiany temperatur, a przez to nasze okazy są większe, bujniejsze i po prostu piękniejsze. Kompost zawiera bowiem łatwo przyswajalne dla roślin składniki odżywcze w tym pierwiastki śladowe. Poprawia też strukturę gleby, dzięki nawożeniu kompostem ma ona więcej próchnicy i lepiej zatrzymuje wodę. Na tym bardzo zależało właśnie pani Ani, której działka zlokalizowana w Puszczykowie pod Poznaniem, znajduje się na słabej glebie.

Kompostownik – najpopularniejsze rodzaje:

U pani Ani kompostowniki stworzone są z różnej wielkości drewnianych skrzyń, jednak niekoniecznie muszą przybierać akurat taką formę. Najważniejsze, żeby miejsce, w którym znajduje się kompostownik było osłonięte od słońca oraz wiatru. Kompostownik nie może przesychać, dlatego podczas suszy należy podlewać go wodą.

Najprostszą formą kompostownika jest naturalna pryzma, która jest po prostu wyznaczonym miejscem na działce. Przy wyborze miejsca trzeba pamiętać, że podłoże pod kompostownikiem musi przepuszczać wodę. Jej nadmiar, podobnie jak jej brak, może przeszkodzić w tworzeniu się bogatego w substancje odżywcze kompostu.

Pani Ania w swoim ogrodzie ma kompostowniki otwarte. Składają się one z czterech ścian: nie mają dna ani wieczka. Ogrodniczka, którą odwiedza Maja Popielarska, zbudowała je z desek, ale równie dobrze można stworzyć je przy pomocy siatki. Ważne, żeby ściany spełniały swoją rolę, jaką jest ograniczanie przestrzeni, na której składowane są odpadki organiczne.

Kompostowniki zamknięte najczęściej przyjmują formę drewnianych albo plastikowych pojemników z otworami umożliwiającymi wentylację. Zamknięcie kompostownika nie tylko pozwala na estetyczny wygląd i oszczędność miejsca, ale przede wszystkim pomaga zatrzymać ciepło. Dzięki temu szybciej zachodzą procesy rozkładu i kompost powstaje w krótszym czasie.

Najbardziej skomplikowaną – zwłaszcza do samodzielnego stworzenia – formą kompostowników są kompostowniki obrotowe. W ich przypadku pojemnik, w którym magazynujemy resztki roślinne, umieszczany jest na specjalnej obrotowej konstrukcji. Dzięki temu łatwo je napowietrzyć oraz zmieszać i w rezultacie otrzymujemy jeszcze wartościowszy kompost.

Kompostownik – jaki rozmiar?

Rozmiar kompostowników powinniśmy przede wszystkim indywidualnie dobierać do naszych potrzeb oraz do rozmiarów naszego ogrodu. Dobrym pomysłem do ogrodów o większej powierzchni jest umieszczenie kilku kompostowników, co pozwoli na późniejsze zaoszczędzenie i ułatwienie pracy. Wśród ekspertów panuje przekonanie, że optymalnym rozmiarem kompostownika jest 120 centymetrów wysokości i 150 centymetrów szerokości. Przy większych kompostownikach mogą pojawić się problemy z dostępem powietrza do wnętrza masy.

Co wrzucać do kompostownika?

Jakość kompostu zależy przede wszystkim od resztek roślinnych, z jakich się składa. Wysokomineralny kompost uzyskamy jedynie ze zróżnicowanych odpadów. Dlatego też do kompostownika należy wrzucać różne odpady, a przed wrzuceniem jak najbardziej je rozdrobnić (to przyśpieszy procesy rozkładu). Są to:

  • stara ziemia
  • muł z oczka wodnego
  • chwasty
  • uschłe i przekwitłe roślny
  • ścięte gałęzie krzewów
  • skoszona trawa, siano
  • obornik
  • resztki owoców i warzyw, skorupki jaj
  • popiół drzewny
  • trociny, niewielkie ilości papieru

Czego NIE WOLNO wrzucać do kompostownika?

  • mięsa oraz ryb
  • skórek owoców cytrusowych
  • odchodów zwierząt domowych
  • liści dębu, olchy, orzecha i buku
  • nasion oraz pestek
  • popiołu z węgla
  • chorych roślin
podziel się: