Jak zrobić łapacz snów?

Łapacz snów z programu "Odpicowane mieszkanie"
Łapacz snów z programu "Odpicowane mieszkanie"
Łapacz snów jest popularną ozdobą, którą najczęściej umieszcza się w sypialniach, choć znajduje zastosowanie i w innych pomieszczeniach. Z tego artykułu dowiesz się, jak zrobić łapacz snów krok po kroku – poznasz kilka metod i wybierzesz tę, która wyda Ci się najbardziej odpowiednia i dopasowana do Twoich umiejętności. Sprawdź!

Czym jest łapacz snów?

Choć obecnie łapacz snów pełni funkcję jedynie dekoracyjną, dawniej przypisywano mu o wiele ważniejszą rolę. Był to swoisty amulet rdzennych ludów Ameryki Północnej składający się z okręgu, na którym zaczepiona była sieć z włosia lub rzemienia zbiegająca się w centralnej części obręczy, a u dołu przywieszane były pióra i paciorki. Taki łapacz snów zawieszało się nad posłaniem, a jego zadaniem było przechwytywanie koszmarów i przepuszczanie tylko dobrych snów do osoby pod nim śpiącej. Złe sny łapane miały być w sieć w okręgu, a następnie spływać po piórach, by potem zniknąć wraz z jutrzenką.

Obecnie mało kto już wierzy w magiczną moc amuletów, ale łapacze snów DIY cieszą się coraz większą popularnością – sprawdź sam, jak zrobić tak niezwykłą ozdobę do sypialni.

WARTO WIEDZIEĆ

Choć łapaczom snów nie przypisuje się już zdolności do przechwytywania koszmarów, nadal mają one symboliczne znaczenie – wiele osób używa ich jako szczęśliwych talizmanów, np. przywieszając je na lusterkach w samochodach.

Prosty łapacz snów – zrób to sam!

Jak zrobić łapacz snów krok po kroku? Najprostsza metoda jest na tyle nieskomplikowana, że wykonanie tej dekoracji nie sprawi trudności nawet osobom, które do tej pory nie przepadały za rękodziełem:

 1. Najpierw zastanów się, z czego zrobić obręcz do łapacza snów? Ta może być metalowa lub drewniana – wykorzystaj gotowy drewniany tamborek, albo samodzielnie złóż okrąg z drutu lub elastycznej gałązki. Będzie to podstawa Twojego łapacza snów DIY;
  1. Przygotuj kolorową włóczkę, pistolet na klej z wkładem oraz dekoracje w postaci paciorków i piór;
   1. Obręcz do łapacza snów okręć włóczką o jednym kolorze tak, by nie było widać drewnianych lub metalowych elementów. Posiłkuj się przy tym klejem;
    1. Weź włóczkę w innym kolorze i stwórz z niej sieć wewnątrz okręgu. Postaraj się zachować symetrię, by dekoracja wyglądała estetycznie. Możesz użyć kleju, by włóczka nie zmieniała swojego położenia na okręgu;
     1. Do okręgu przymocuj kilkucentymetrowe nitki włóczki, na których wcześniej przykleiłeś pióra i paciorki. Do obręczy przyklej też pętelkę ze sznurka, która będzie pełniła funkcję uchwytu do zawieszania. Twój łapacz snów jest gotowy.

      Jak zrobić łapacz snów na szydełku?

      Bardziej zaawansowaną metodą jest zrobienie łapacza snów na szydełku. Zamiast tworzyć sieć z włóczki bezpośrednio na okręgu, możesz przygotować ją w bardziej artystyczny sposób, o ile oczywiście posiadasz do tego odpowiednie umiejętności. Łapacz snów na szydełku z pewnością będzie miał o wiele wyższe walory dekoracyjne – fantazyjny wzór i gęstszy splot sieci sprawią, że będzie on bardziej spersonalizowany. Jeśli podoba Ci się taki projekt, a nie umiesz szydełkować, masz jeszcze inną opcję.

      Jak zrobić łapacz snów z serwetki? Zamiast własnoręcznie szydełkować łapacz snów, możesz posłużyć się już gotową serwetką o ażurowym wzorze. Wystarczy ją odpowiednio dociąć do wymiarów obręczy do łapacza snów, a następnie przykleić, korzystając z pistoletu na klej. Pozostałe detale dekoracyjne to już kwestia Twoich upodobań – piórka i koraliki rozmieść tak, jak chcesz.

      Dzięki łapaczowi snów zadbasz o efektowny wystrój swojej sypialni, a być może również o swój spokojny sen i szczęście. Indiańskie motywy to także dobry pomysł na udekorowanie pokojów dziecięcych.

      podziel się: