Lastryko we wnętrzach – co to jest? Zalety i wady

Lastryko 2.jpg
Lastryko 2.jpg
Lastryko przez lata kojarzono jedynie z płytami nagrobnymi, jednak obecnie coraz częściej wykorzystuje się je w aranżacjach wnętrz, a dzięki doskonałym właściwościom lastryko na dłużej zachowuje swój idealny wygląd. Dowiedz się, co to za materiał i czym się charakteryzuje!

Czym jest lastryko?

Lastryko postrzegane jest jako jeden z rodzajów betonu, choć nazywane jest także czasem sztucznym kamieniem. Wynika to ze składników wykorzystanych do jego produkcji, czyli cementu oraz twardych, rozdrobnionych kamieni, najczęściej marmuru lub bazaltu. Do tego dodawana jest również woda i czasami pigmenty, które urozmaicają finalny wygląd lastryka – za ich pomocą można stworzyć rozmaite wzory. Dużo zależy także od proporcji i użytego rodzaju kruszywa – każde lastryko może prezentować się inaczej, a to będzie zależało także od procesu obróbki. Po zastygnięciu masy należy bowiem wyszlifować jej powierzchnię, a ta może przyjąć postać chropowatej, matowej lub gładkiej, jeśli dodatkowo ubytki uzupełni się cementem.

CZY WIESZ, ŻE...

Lastryko znane jest już od starożytności, ale na masową skalę zaczęto produkować je we Włoszech pod nazwą terrazzo.

Do czego można wykorzystać lastryko?

Przez lata utarło się, że z lastryka wykonuje się przede wszystkim nagrobki i cokoły pod pomniki. Kilkadziesiąt lat temu był to też główny materiał stosowany do tworzenia posadzek z lastryka w wielkopowierzchniowych lokalach – terrazzo było dość tanie i trwałe, a więc idealne do wykańczania wnętrz o dużym metrażu. Obecnie jednak lastryko wraca z hukiem do trendów aranżacyjnych, o czym zresztą świadczy coraz szersze zastosowanie tego materiału w wyposażeniu mieszkania. Co można z niego wykonać?

Płytki lastrykowe – podłogowe, ścienne, zewnętrzne – za ich pomocą możesz wykończyć swoje mieszkanie i taras i mieć pewność, że zachowają swoje właściwości na długi czas. Zwróć uwagę, że obecnie płytki lastryko mają coraz więcej wzorów i kolorów, a więc dopasowanie ich do własnej wizji aranżacji łazienki czy kuchni jest bardzo proste!Podłogi i schody – z uwagi na wysoką trwałość lastryko to materiał wprost stworzony do wykańczania posadzek, nawet tych intensywnie eksploatowanych.Parapety – ten sposób na wykorzystanie lastryka jest znany od wielu lat – teraz jednak możesz wybierać spośród większej gamy wzorów.Blaty kuchenne – lastryko nie rysuje się i jest odporne na uszkodzenia mechaniczne – to zatem świetny materiał do wykonania przestrzeni roboczej w kuchni.

Lastryko 1.jpg
Lastryko 1.jpg

Lastryko 1

Jakie są zalety i wady lastryka?

Jak już wcześniej zostało wspomniane, lastryko jest materiałem cechującym się ponadprzeciętnymi właściwościami wytrzymałościowymi. Jest odporne na ścieranie, zarysowania czy powstawanie ubytków, a renowacja lastryka po jego położeniu jest niepotrzebna nawet przez kilkadziesiąt lat! Terrazzo nadaje się do użytku zewnętrznego, ponieważ jest niewrażliwe na mróz i kontakt z wilgocią. Warto również wspomnieć o eleganckim wyglądzie powierzchni lastrykowych, w szczególności tych wyróżniających się połyskiem – matowe i chropowate posadzki z lastryka idealnie zaprezentują się natomiast w bardziej nowoczesnych, industrialnych wnętrzach.

Do wad terrazzo należy natomiast jego podatność na brudzenie się – choć stosując środki do czyszczenia lastryka, można łatwo się uporać z tym problemem. Dla niektórych minusem jest konieczność wynajmowania fachowców do wykonania posadzki lastrykowej, a także twardość materiału utrudniająca samodzielne układanie płytek z lastryka. Przeszkodą może okazać się też cena lastryka – kafelki z tego materiału najczęściej są droższe od płytek ceramicznych.

podziel się: