Magia Świąt


Stół wigilijny – pomysły na dekoracje stołu świątecznego

0 Komentarze

Stół wigilijny to centrum wydarzeń w czasie świąt Bożego Narodzenia. To przy nim zbiera się cała rodzina, by móc spędzić razem czas i celebrować wspólne chwile. Dlatego warto zadbać, by dekoracja stołu na Boże Narodzenie była równie wyjątkowa – jak przystroić stół, by prezentował się pięknie, elegancko i magicznie zarazem?

Dekoracja stołu na Boże Narodzenie – zadbaj o tekstylia

O tym, jak będzie wyglądał Twój wigilijny stół, zadecyduje wszystko, co się na nim znajdzie. Zacznij więc jego przystrajanie od samego początku. Jeśli zależy Ci na eleganckim charakterze wystroju, wybierz świąteczny obrus – powinien on nie tylko zakrywać powierzchnię blatu, ale też zwisać luźno kilkadziesiąt centymetrów poza nim. Wybierz obrus z motywami bożonarodzeniowymi lub zupełnie biały. Ten drugi warto jednak uzupełnić kolorowym bieżnikiem, by stół wigilijny nie prezentował się zbyt poważnie. Do niego dobierz również pasujące serwety.

Pamiętaj, by kolorystyka dekoracji stołu na Boże Narodzenia odpowiadała klimatem całej uroczystości. Postaw na elegancję i łącz biel z szarością czy granatem lub wybierz tradycyjne świąteczne barwy – mocną czerwień, zieleń oraz srebro mieszające się ze złotem.

stół wigilijny (2).jpg

Świąteczna zastawa i dodatki na stół wigilijny

Warto zwrócić także uwagę na naczynia, które wylądują na świątecznym obrusie – wybierz talerze z jednej zastawy i upewnij się, że żaden z nich nie został wyszczerbiony. Dopasuj do nich sztućce z tego samego kompletu, lecz przed położeniem ich na wigilijnym stole, wypoleruj wszystkie noże, widelce i łyżki. Ciekawym pomysłem na ich przystrojenie jest skorzystanie z serwety przewiązanej wstążką – aby zyskała ona bardziej świąteczny charakter, dodaj do niej także świeżą gałązkę świerkową. Pamiętaj też o szklankach – zadbaj, by były one wolne od zacieków i innych zabrudzeń.

stół wigilijny 6.jpg

UWAGA

Przygotuj także eleganckie talerze i półmiski, na których będą serwowane potrawy wigilijne. Możesz od razu zaopatrzyć się w cały serwis i wykorzystywać go tylko na takie specjalne okazje.


Jak zrobić stroik świąteczny – dekoracja stołu wigilijnego

Stroik bożonarodzeniowy na stół to jedna z obowiązkowych dekoracji świątecznych. Umiejscowiony w centrum wigilijnego stołu efektownie go wykończy. Taki detal możesz wykonać samodzielnie! Zaopatrz się we florystyczną gąbkę i wykrój z niej taki kształt, jaki ma mieć Twój bożonarodzeniowy stroik. Następnie zacznij w niego wbijać wybrane dekoracje – świeże lub sztuczne gałązki iglaków, owoce jarzębiny, bakalie, a nawet małe bombki, tworząc kompozycję jedyną w swoim rodzaju. Do ich mocowania może przydać Ci się cienki drucik oraz pistolet z klejem na gorąco.

stół wigilijny (2)7.jpg

Nastrojowe światło dekoracją stołu na Boże Narodzenie

Czynnikiem decydującym o atmosferze otoczenia jest również oświetlenie – warto o nie zadbać i wykorzystać jako dekorację stołu na Boże Narodzenie. Dużą świeczkę możesz wkomponować w stworzony przez siebie stroik, a mniejsze podgrzewacze włożyć do latarenek ze szklanymi ściankami. Jeśli nie chcesz jednak, by na stole wigilijnym, zaraz obok sianka, świerkowych gałązek i licznych serwetek, znalazł się otwarty ogień, skorzystaj z nowoczesnych „świeczek”. Są to niewielkie lampki imitujące wyglądem tradycyjne świeczki, jednak zamiast płomienia mają specjalną diodę LED, która emituje delikatne, ciepłe światło, ale jest bezpieczniejsza w użytkowaniu.

stół wigilijny (3).jpg