Jak wyciszyć mieszkanie w bloku?

Ściana z panelami, które wygłuszają pomieszczenie
Ściana z panelami, które wygłuszają pomieszczenie

Mieszkasz w bloku i masz dość uciążliwych hałasów dochodzących zza ściany? Istnieje kilka sposobów na wyciszenie mieszkania, które pomogą Ci zniwelować niską izolację akustyczną betonowych ścian i sufitów. Czasami źródłem hałasu jest klatka schodowa lub ruchliwa ulica – wtedy oprócz ścian warto wyciszyć drzwi i okna. Przeczytaj, jak wyciszyć mieszkanie w bloku!

Jak wyciszyć mieszkanie – sprawdź źródła hałasu

Zanim zabierzesz się do wyciszania mieszkania, montażu płyt dźwiękochłonnych czy tapicerowania drzwi, upewnij się, że wiesz, skąd pochodzą najbardziej uciążliwe dźwięki. Może się okazać, że doskwierający Ci hałas nie pochodzi wcale od sąsiadów zza ściany, lecz np. z wyższego piętra, z klatki schodowej (w blokach jest ona znakomitym nośnikiem hałasu). Jak wyciszyć mieszkanie przy ruchliwej ulicy? Rozważ wymianę okien na takie o podwyższonej izolacyjności akustycznej.

Często źródło głośnych dźwięków znajduje się w mieszkaniu – tupanie domowników, trzaskanie drzwiami, otwieranie i zamykanie szuflad czy głośna praca lodówki. Jeśli tak jest w Twoim przypadku, zastanów się, jak wygłuszyć mieszkanie niewielkimi środkami. Możesz spróbować wyłożyć podłogę grubym dywanem i powiesić w oknach zasłony z pluszu. Nie zapomnij też naoliwić zawiasów w drzwiach!

Sposób na wyciszenie mieszkania od sąsiadów z góry

Słyszysz rozmowy sąsiadów mieszkających piętro wyżej, dźwięki ich telewizora czy tupanie bawiących się dzieci? Niewyciszone panele podłogowe w ich mieszkaniu mogą potęgować niską izolację akustyczną betonowych stropów. Jak możesz wyciszyć mieszkanie w bloku, jeśli tak jest w Twoim przypadku?

Najskuteczniejszym sposobem na wyciszenie mieszkania od sąsiadów jest montaż podwieszanego sufitu. Umieszczona pod nim warstwa wełny mineralnej pozwoli skutecznie wygłuszyć dźwięki dochodzące z wyższej kondygnacji. Jeszcze lepszy efekt uzyskasz, jeśli zamiast zwykłych płyt g-k zastosujesz płyty akustyczne. Z jednej strony są one pokryte włókniną akustyczną, a z drugiej mają nieregularną fakturę, co zapobiega powstawaniu pogłosu.

Minusem podwieszanego sufitu jest to, że powoduje obniżenie pomieszczenia o kilka do kilkunastu centymetrów. O ile w przypadku wyciszania mieszkania o wysokich stropach, np. w starej kamienicy, ta zmiana nie będzie miała znaczenia, w bloku różnica będzie zauważalna.

Wskazówka

Jak wyciszyć mieszkanie w bloku bez obniżenia pomieszczenia? Zbuduj sufit samonośny. Dodatkowo, ponieważ nie jest on połączony ze stropem, bardzo skutecznie izoluje dźwięki – nie przenoszą się na niego drgania. Minusem tego rozwiązania jest maksymalna rozpiętość sufitu, która wynosi 4 metry.

Sposoby na wyciszenie ścian w bloku

Cienkie ściany działowe sprawiają, że mieszkańcy bloków często narzekają na słabą izolację dźwięków między pokojami. Rozpowszechnionym sposobem jest położenie na ścianie tapety lub okładziny z korka – nie zapewniają one jednak wystarczającego wygłuszenia. Są skuteczniejsze rozwiązania, które pozwalają na wyciszenie pokoju w bloku:

panele akustyczne ścienne – wykonane z materiału o wysokim współczynniku pochłaniania dźwięku, na przykład włókien kokosowo-palmowych lub pianki poliuretanowej. Wystarczy zamocować je tylko na części ściany, by uzyskać efekt wytłumienia i zredukować wydostawanie się hałasu poza pokój;przedścianka – to najskuteczniejszy sposób na wyciszenie ścian w bloku. Polega na zbudowaniu stelażu przy murze i wypełnieniu go płytami termoizolacyjnymi z dźwiękochłonnej wełny mineralnej. Aby zwiększyć izolację akustyczną, ścianę należy pokryć kilkoma warstwami płyt gipsowo-kartonowych. Niestety, budowa przedścianki wiąże się z kłopotliwym montażem i zmniejsza powierzchnię pokoju.

Pamiętaj, że na wyciszenie pokoju w bloku ma wpływ nie tylko grubość czy rodzaj ścian, ale też jakość drzwi. Stanowią one tzw. mostek akustyczny, który znacznie łatwiej przenosi drgania. Przeszkadzają Ci dźwięki dochodzące z innych pokoi? Wygłusz drzwi za pomocą pianki akustycznej i upewnij się, że w futrynie jest uszczelka, niezbędna do izolowania hałasu. Jeśli pod drzwiami znajduje się szczelina, możesz też rozważyć montaż progu.

podziel się: